top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Hanáčkoá

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Hanáčkoá

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Physical Education, Budapest

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje zahraniční univerzita byla velmi dobře vybavena, veškeré sportoviště potřebné k výuce se nacházela v rámci kampusu. Člověk nemusel přejíždět z předmětu na předmět. Hlavní budova byla nově postavena a díky tomu je velmi moderní. Ostatní budovy v kampusu jsou starší, ale stále dobře vybavené. První věc, která mě napadla při pomyšlení na mou školu v Maďarsku je univerzitní kavárna, kde jsme si krátili chvíle mezi předměty dobrou kávou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na univerzitě bylo rozděleno na praktické a teoretické předměty. Teoretické předměty se odehrávaly v anglickém jazyce a předměty byly samostatně pouze pro nás studenty na Erasmu. Naopak praktické předměty probíhaly spolu s maďarskými studenty v rámci jejich hodin. Většina učitelů se snažila překládat a hovořit v angličtině. Ale docházelo i k vtipným situacím, kdy učitel neuměl zase tak dobře anglicky a domluva byla spíše "nohama, rukama". Zakončení předmětů byl ve většině případů psaný test nebo praktický zápočet ve sportovních hodinách.
Organizace semestru se trochu lišila od té, kterou známe v České republice. Semestr začal už na konci srpna a končil v půlce prosince. Následovalo známé zkouškové období. Zajímavostí byly tzv. K-weeks. To byly týdny v rámci výukového období, kdy jednou za tři až čtyři týdny se nevyučovaly předměty, ale bylo volno nebo jsme absolvovali kurz. Například kurz ledního bruslení.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na mojí univerzitě byl k dispozici předmět, který nás seznamoval se základy maďarského jazyka a maďarské kultury (Hungarian language and culture). Rozhodně bych doporučila všem seznamovat se s kulturou dané země, do které vyjíždíte.
Zároveň život na univerzitě byl velmi rozmanitý. Naše Erasmus koordinátorka pro nás organizovala spousty společenských večerů a zapojovala nás do mimoškolních aktivit s maďarskými studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem výhradně v anglickém jazyce. Neměla jsem problém se anglicky domluvit na teoretických předmětech. Na praktických občas došlo k nějakému neporozumění, ale to bylo způsobeno tím, že hodiny byly v maďarském jazyce a následně se učitel snažil překládat pro nás Erasmus studenty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Budapešť je velmi rušné město. Je tam velká komunita Erasmus studentů a funguje tam organizace Erasmus life in Budapest, která organizuje akce pro zahraniční studenty ze všech univerzit. Je tam velmi rozmanité společenské vyžití.
Město má velmi hezké památkové centrum, například Budapešťský parlament, Rybářská bašta, Budínský hrad nebo Gellért hill, ze kterého je výhled na město.
Zároveň je město rozděleno řekou Dunaj do dvou částí Buda a Pest. Buda je modernější a v Pesti nejdeme spíše historické budovy.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Maďarsku jsou ceny lehce levnější než u nás v ČR. Stipendium pokrylo přibližně 70% výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Člověk by pouze se stipendiem v Maďarsku asi vyžil, ale musel by hodně šetřit na všem a rozhodně by si neužil tolik společenského života jako Budapešť nabízí. Ušetřit jde rozhodně se studentským průkazem na veřejné dopravě. Myslím, že sleva byla 50%. Ceny v potravinových obchodech pohybovaly velmi podobně.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Naše univerzita neposkytovala zahraničním studentům ubytování na koleji, které je o dost levnější než bydlení v bytě s dalšími studenty. Ale mělo to své plusy i mínusy. Bydlení jsem sehnala asi dva měsíce dopředu a to díky facebookovým skupinám. Ceny bydlení se pohybují podobně jako v Praze, možná o trochu levněji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Navštívila jsem pár měst v okolí Budapeště. To byla rozhodně zajímavá zkušenost. V letních měsících doporučuji navštívit známé jezero Balaton.
A také jsme jeli na výlet do Rakouska a chorvatského Záhřebu. Doporučila bych spíše cestovat po Maďarsku a poznávat jejich kulturu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem výhradně v anglickém jazyce. Neměla jsem problém se anglicky domluvit na teoretických předmětech. Na praktických občas došlo k nějakému neporozumění, ale to bylo způsobeno tím, že hodiny byly v maďarském jazyce a následně se učitel snažil překládat pro nás Erasmus studenty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na svůj studijní pobyt budu ještě dlouho vzpomínat. Byla to určitě životní zkušenost. A Maďarsko a Budapešť se nezdají, ale dokáží Vás překvapit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ráda bych věděla, že se určitě nemám čeho bát a už vůbec ne mluvení v anglickém jazyce.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Aklimatizovat se v novém městě, které neznám.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Physical Education, Budapest

Další zprávy z regionu Maďarsko

bottom of page