Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
foto: Universität Hamburg
foto: UCD
Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: HTF, PedF, LF v Plzni, PF, FSV, FF, 1.LF, PřF, KTF. Další informace získáte na svých fakultách
O UNIVERZITĚ
Univerzita v Řezně je mladá a moderní univerzita, jež původně vznikla jako malá a regionální, avšak postupně se rozvinula do mezinárodně angažovaného centra pro vědu a výzkum, zejména v oblastech přírodních věd či IT. Samozřejmě to však není to jediné, co univerzita nabízí. Jedenáct fakult pokrývá široké spektrum oborů, v rámci partnerství s Univerzitou Karlovou zde mohou zažít prima Erasmus studenti filozofie, práva, lékaři, přírodovědci a zvlášť významným partnerem je univerzita v Řezně pro Katolicko-teologickou fakultu –
není bez zajímavosti, že zde jako profesor působil i bývalý papež Benedikt XVI.
Rovněž je velkým plusem, že na rozdíl od řady německých univerzit zde nalezneme i poměrně solidní nabídku kurzů v angličtině.
Univerzita klade velký důraz na začlenění mezinárodních studentů do své komunity, k čemuž mimo jiné přispívá podpora programu s názvem Get Together, v rámci nějž se pořádají pravidelné akce – počínaje pravidelnými sedánky u kávy až po výlety po celém Bavorsku.
vše o univerzitě v pár minutách:
zdroj: University of Regensburk
Univerzita na YouTube
STUDENTSKÉ TIPY
Jaká je univerzita v Regensburku?
Univerzita v Řezně Vás zaujme hned svým vzhledem - někomu se líbí, jinému ne. Mě svou brutalistní architekturou ze 60. let naprosto okouzlila! Kampus je rozsáhlý a je zde mnoho zeleně - najdete zde místa k sezení ve stínu i na sluníčku, mnoho prostranství, kde můžete posedět na trávě, malou botanickou zahradu i okrasný rybníček. V létě je celá louka posetá studenty, kteří popíjí pivo z kampusového obchůdku, jedí zmrzlinu, či posedávají na zahrádce kampusové kavárny. Tohle je něco, co mi v Čechách úplně chybí.
Přístup učitelů je myslím srovnatelný, tedy v obou případech nápomocný, ochotný. V Německu si zvykněte na větší byrokracii, vše trvá trochu déle, zároveň mi ale přišlo, že člověk má víc času na odevzdávání různých esejů a když nestíháte, tak se s učitelem jednoduše domluvíte na odložení deadlinu. Také počítejte s tím, že semestr sice začíná o něco později, mezi semestry je dlouhé volno, ale zase budete ve škole sedět i v červenci a v srpnu pak budete psát všemožné seminárky (tedy pokud věci odkládáte jako já). Vybavení se těžko srovnává - při výuce je to srovnatelné, ale velký rozdíl je v tom, že UR má vlastní kampus, kde naleznete obrovskou knihovnu, mnoho studoven, kavárny, knihkupectví, papírnictví a dokonce i obchod s potravinami, kadeřnictví či audimax (obrovský sál, kde se konají koncerty, vystoupení, kulturní akce...).
Tereza
Stavba z devadesátých let, hodně ponurá a spletitá. Moc člověka v zimním semestru nepovzbudí. Vedlejší technická univerzita byla značně modernější a přívětivější. Menza byla ale příjemná, s příznivými cenami.
Škola nemůže učitele nutit používat svůj systém, takže ačkoliv tak fungoval podobný systém jako SIS, spousta učitelů ho nepoužívá. Z každého předmětu tak student dostal "Schein", tedy jakési osvědčení, že jej absolvoval. To pak poslal zahraniční kanceláři, která to zpracovala.
Anna
Velmi hezký kampus, vše na jednom místě včetně obchůdků, kaváren, velkých knihoven a studoven.
Studium v Česku je velmi obecné, teoretické, v Německu se řeší jen vybrané úseky z látky do hlubších detailů. Od toho se odvíjí i typ úkolů a prezentací, které jsou zadávány.
Simona
Studium oboru česko-německá studia se z mého pohledu v Německu od toho v Praze moc nelišilo. V obou zemích probíhalo studium výhradně formou seminářů, minimum přednášek, čtení velké spousty článků, studií a kapitol z knih jako příprava na daný seminář. Na hodinách se po vás vyžaduje diskuze, reakce na vyjádření druhých, časté vyjadřovaní se. Podmínkou pro absolvování předmětů bylo vždy psaní esejů, několik prezentací za semestr, zvládnutí testu či ústní zkoušky na konci semestru.
Kateřina
O REGENSBURKU
Regensburg neboli Řezno je menší město s asi 170 tisíci obyvateli, pokud tedy toužíte odpočinout si po shonu velkých metropolí, studium v Řezně může být to pravé. Přesto to neznamená, že by to bylo město nudné. V Řezně na vás dýchne pravá atmosféra vrcholného středověku, jeho zachovalé a v seznamu kulturního dědictví UNESCO zapsané historické centrum se čtvrtěmi Stadtamhof a Innenstadt v čele s dominantní svatopetrskou katedrálou je totiž světově proslulé.
Pozoruhodnou památkou na řece Dunaji je zde také jeden z nejstarších kamenných mostů v Evropě, který posloužil jako vzor pro mnohé obdobné stavby (třeba Tower Bridge v Londýně, Juditin most v Praze nebo známý Pont d’Avignon) a učinil z Řezna jedno z nejvýznamnějších center obchodu té doby.
Podobně jako u saských Drážďan je výhodou také skvělá dostupnost, cesta z Prahy trvá do Řezna jen asi tři hodiny. Také místní dopravu v Řezně moc řešit nemusíte - univerzita je jen kousek jižně od historického centra města, které navíc je malé a všude dojdete bez větších problémů pěšky.
Finančně je zde navíc o něco levněji než v sousedním Mnichově, i přesto je však potřeba mít značnou rezervu – pořád jste v Bavorsku, které je nejbohatší spolkovou zemí v Německu a ceny zejména za ubytování a služby tomu budou odpovídat.
O městě
Regensburg je krásné město, je menší a spíše klidné, určitě ale studentské. Centrum města je na seznamu UNESCO a člověk si tak může užívat středověké architektury. Zároveň ale musí počítat s mnoha turisty, například na vánočních trzích člověk slyší spíš češtinu, než němčinu.
Tereza
Velmi malé. Regensburg je spíše na semestrální výjezd v létě (bohužel škola ale kvůli tomu škola končí v červenci a zkoušky jsou v srpnu).
Simona
Příjemné, student-friendly, spíše městečko.
Kateřina
Poznejte Regensburk - dědictví Unesco
zdroj: Regensburg Unesco Welterbe
STUDENTSKÉ TIPY
O bydlení
Bydlela jsem na koleji, kterou mi zajistila škola. Platila jsem 220 Euro za měsíc, což byla jedna z nejlevnějších. Určitě doporučuji škole do formuláře napsat, jakou kolej preferujete, většinou k tomu přihlédnou. Já jsem dostala tu, kterou jsem si přála. Soukromé byty jsou většinou hodně drahé, pokoj ve sdíleném bytě vycházel na dvojnásobek.
Anna
Z vlastní zkušenosti nedoporučuji zasílat žádost na kolej ani soukromou kolej - nedostane se vám žádné odpovědi - i reakce "neposkytneme vám bohužel žádné ubytování" je užitečná. Skvělé je, pokud se poštěstí, převzít si bydlení po někom, kdo byl z FSV v Regensburgu před vámi, to se podařilo mě, jinak by to s hledáním bylo asi dosti náročné - zpočátku jsem zkoušela reagovat na různé inzeráty, bohužel se mi dostalo minimální odezvy.
Kateřina
Ubytování na okraji města má své nevýhody (dojíždění, málo spojů), ale je cenově zcela jinde než například staré město. Rozhodně pokud je možné zvolit kolej, vybrala bych si ji, je cenově výhodná, jedná se o jednolůžkové pokoje s koupelnou a jsou většinou poblíž univerzit
Simona
Hodně záleží na tom, v jaké cenové relaci se vám podaří sehnat ubytování. Já měla velké štěstí a za nájem ve WG jsem dávala kolem 200 euro měsičně (ale byli tací, které bydlení přišlo i na nějakých 350-400 euro). Na útratu jsem tak měla každý měsíc cca 250 euro, což pro mě bylo zcela dostačující, ale záleží na návycích každého jednotlivce. Do menzy jsem si zašla jednou dvakrát týdně, jinak jsem se snažila stravovat levněji skrze vlastní vaření, na druhou stranu jsem se ale nemusela omezovat, pokud jsem jednou za čas zašla s kamarády do restaurace. Člověk také musí počítat s jednorázovými výdaji jako např. Semesterbeitrag, ve kterém je ale zahrnuto i MHD a tak tato položka odpadá. Zároveň mi zbylo pořád dostatek peněz na nějaké ty výlety do okolí, kino, nákupy atd. Co se cen týká, ty jsou už téměř srovnatelné s těmi českými. Připlatíte si ale třeba za maso a mléčné výrobky. Určitě doporučuji vést si v excelu tabulku s přehledem útraty - klidně za každý den - hned po prvním měsíci snadno poznáte, jak na tom jste a jestli vámi nastavený režim útrat je finančně udržitelný. :D
Tereza
KAM DÁL?
Universität Regensburg, International Office
Universitätsstr. 31, 93053 Regensburg
Kontakt: Christine Betzner, Maria Grotz
Tel: +49 (0)941 943-2306 +49 941 943-1744
E-mail: international.exchange-student@ur.de; maria.grotz@ur.de
ZAUJALo TĚ NĚMECKO? KONTAKTUJ
SVÉHO KOORDINÁTORA
Univerizta na sociálních sítích
stát
požadovaný jazyk
výše stipendia
němčina/
angličtina
519
euro
(od ZS 20/21)
Německo
studentů
%
zahraničních
postavení
v žebříčku QS
rok založení
měna
21 167
8
1962
Euro
601-650
PROZKOUMEJ TAKÉ...
Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?
Tady jsou další německé univerzity na Charles: