Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
1.jpg
foto: Canva
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (ústav světových dějin, katedra psychologie, ústav hudební vědy, ústav románských studií), PedF, MFF, PřF, FSV, 1.LF, 2.LF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Padově je jednou z nejstarších univerzit na světě. První písemná zmínka o ní sahá až do roku 1222, je však téměř jisté, že byla Padova centrem vzdělanosti už dříve. Stáří se na univerzitě podepisuje tím nejlepším způsobem – vlastní nádherný prastarý palác z poloviny 14. století zvaný Pallazo del Bo, jehož návštěva je nutností pro každého turistu, který do Padovy zavítá. Najdete tu například původní stupínek, ze kterého přednášel jeden z nejvýznamnějších místních alumni – „otec vědy“ Galileo Galilei. Slavných absolventů se pochopitelně univerzitě, která za dva roky oslaví své osmisté narozeniny, podařilo nasbírat úctyhodné množství. Wikipedie například eviduje 238 stránek, věnovaných osobnostem, které univerzitu vystudovaly.

Univerzitě náleží i nejstarší dosud fungující botanická zahrada na světě, která slouží studentům už od roku 1545 a dodnes je vzorem pro botanické ústavy po celém světě.

Minulost s budoucností si v Padově podávají ruce.  V současnosti je univerzita lídrem ve výzkumu a vývoji komunikačních technologií, kryptologie, optických sítí a kybernetické bezpečnosti. Pracuje také na zdokonalování satelitních navigačních systémů, a tak pomyslně pokračuje v Galileově odkazu ve 21. století.

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita v Padově

Studium psychologie je v Itálii mnohem rozmanitější, jelikož psychologie tam má 5 univerzitních budov (a ne 3 učebny jako u nás). Student si může vybrat z mnoha předmětů v angličtině i italštině, většina z těch, co jsem absolvovala, byla kvalitní. Termíny zkoušek jsou vypsány čtvrt roku dopředu. Chybí tam ale kvůli velikosti oboru individuální přístup, kterého je u nás hodně.

Zlata

Kampus pro biotechnologie byl nádherný, s moderní budovou a krásným parkem. Jídelna byla nedaleko, ale sama jsem ji nezkoušela, vařila jsem doma a do školy jsem to měla 6 minut pěšky. Sport byl bohužel placený, ale k dispozici byl pro to krásný areál, kvůli financím jsem ho ovšem nezkoušela.

Kristýna

Konkrétně můj obor (computer science) se bere mnohem teoretičtěji v Itálii. V Padově je spousta knihoven a oblast (kampus), kde je většina fakult a na ulici uvidíte jenom studenty. V Praze jsem tohle (na UK) nezažil.

 

Stravování v menze je drahé, na druhou stranu se dá každodenně objednat pizza. :) Se sportem je to v Padově mizerné. Univerzita se asi snaží poskytnout prostory, ale není úplně jasné, jak se zapojit do aktivit. Kupte si kolo a jezděte všude na něm. Já jsem celkem jel autobusem za celý rok asi 3krát. Na oblíbená místa přijde každý student v Padově velmi rychle: Piazza dei Signori, Porta Portello, Prato della Valle. Pro studenty Computer Science - teoretičtější: Game Theory, Network Science, Computer Vision.

Pavel

O MĚSTĚ PADOVA

Univerzitní Padova leží v severní Itálii, jen čtvrt hodiny cesty vlakem od Benátek. Už od středověku bylo centrem vzdělanosti a královstvím studentů, kteří tvoří více než pětinu jeho obyvatel. Můžete se tu těšit na skvělou atmosféru, krásné prostředí a relativně klidné útočiště, kde se lze věnovat studiu i mimoškolním aktivitám. Kromě malebného historického centra plného úzkých 

uliček a cyklistů se ale můžete spolehnout i na zázemí moderního předměstí. Z Padovy se do dvou hodin dostanete do Bologni, Verony, Milána nebo Raveny, nabízí tedy skvělý výchozí bod pro poznávání severní a střední Itálie. Cestování vám usnadní spolehlivé železniční propojení zmíněných měst. Jen 30 kilometrů od města se nacházejí také oblíbené písečné pláže.

Elena Lucrezia Cornaro Piscopia

je první ženou, která kdy získala univerzitní titul. Stalo se to už v roce 1678 na univerzitě v Padově.

Elena byla členkou bohaté a vlivné padovské rodiny, která ji už od útlého dětství obklopila množstvím soukromých učitelů. Vyrostla z ní nesmírně bystrá a vzdělaná dívka, která pro svou velkou zbožnost chtěla studovat teologii. To jí ale padovský biskup nedovolil a místo toho jí umožnil věnovat se filosofii, ze které získala dne 25. června roku 1678 vysokoškolský titul. Univerzita v Padově si Elenu dodnes připomíná mramorovou sochou umělce Bernarda Tabacca, kterou můžete obdivovat nejen na přiložené fotografii ale i na úpatí schodiště historické hlavní budovy Univerzity Padova. Je to pochopitelně prvenství, na které je univerzita velice hrdá.

Elena_Piscopia_portrait.jpg

Zkušenosti s ubytováním

Já bydlela ve sdíleném bytě a byla jsem spokojená. Kolej by mě vyšla stejně draho a musela bych tam dodržovat spoustu pravidel (např. žádné návštěvy přes noc). Každopádně ale doporučuji hledat ubytování včas - třeba 3 měsíce předem. Mně se osvědčila facebooková skupina, kde jsou spousty nabídek pokojů. Je ale potřeba dát si pozor na podvodníky.

Zlata

Má dobrá zkušenost: Housing anywhere. Já bydlela ve sdíleném domě - dohromady 11 lidí na třech patrech, dvě kuchyně a čtyři koupelny. Dům byl krásný a sešli jsme se skvělá parta zahraničních studentů a jednoho Itala. Nevěřte lidem inzerujícím na fb, posílají i falešné doklady a okrádají o velké částky peněz. Až při příjezdu pak zjistíte, že nemáte kde bydlet.

Kristýna

Koleje jsou fajn, ale některé jsou hodně daleko od centra (v mém případě Colombo). Dá se sehnat i celkem levné bydlení blíže centru. Já jsem byl první na kolejích a druhém semestru jsem přebral pokoj po kamarádovi, který odjížděl. Co se týče vzdáleností obecně, všude se dá dostat na kole. Kolo je v Padově nezbytné :)

Pavel
4.png

GALERIE