Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
101983477_10220024824164021_652883841756
foto: University of Oulu
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Katedra učitelství a didaktiky biologie), ,PřF, MFF, 1.L a PedF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Přestože je univerzita v Oulu docela mladá – nedávno oslavila 60 let své existence – už nyní platí za jednu z největších a nejvýznamnějších vysokých škol ve Finsku. Na svých osmi fakultách situovaných do dvou kampusů lze studovat řadu zejména přírodních věd, nechybí ale také architektura či škola byznysu.

Škola také klade důraz na multidisciplinární výzkum, a to zejména v oblastech IT, digitalizace, smart society či environmentálních témat. Udržuje si také úzkou spolupráci s podnikovou sférou, kde aplikuje

1.png

výzkumné poznatky. Za nejvýznamnější lze aktuálně považovat rozvoj místní 5G sítě, ale v Oulu jdou ještě dál, už nyní je univerzita v Oulu pionýrem výzkumu příštího standardu 6G.

K tomu přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

Univerzita a YouTube

Univerzita v Oulu má skvělý YouTube kanál s videi v angličtině. Najdete tady prohlídku kampusu a představení univerzity i města. Rozhodně stojí za prohlídku

Bez názvu.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita v Oulu

Systém vzdělání ve Finsku mi maximálně vyhovoval. Univerzita v Oulu je skvělá. Systém je velmi odlišný od českého. Přednášky jsou velmi zajímavé. Učitelé příjemní a komunikativní. Spousta předmětů je založená na procesu toho, že jsou vice-méně povinné přednášky a výstupem není často zkouška ale pouze esej na vámi vybrané téma, které musí pasovat do tématu předmětu. Navíc semestr s přednáškami končí třeba i o měsíc dřív a pak je spousta času na to všechny eseje v klidu zpracovat. Vybavení školy bylo neuvěřitelné. Studenti mají vše, co potřebují. K dispozici je spousta studoven, velká knihovna, spousta počítačů, na univerzitě je mnoho kantýn kam zajít na výborný oběd. Obědy jsou na univerzitě v Oulu vynikající. Za studentskou cenu, která je v přepočtu kolem 80 Kč si dáte polívku, hlavní jídlo, chleba s pomazánkou, talíř se zeleninou a pití.

Studentský život je na Erasmu ve Finsku bohatý. Můžete se zapojit do různých programů jako Kummi-family, kde jste v kontaktu s nějakou finskou rodinou. Jsou různé akce pořádané zahraničními studenty jako Humans of Oulu. Erasmus klub pořádá různé akce a výlety, někdy i zájezdy. Často v týdnu se pořádají i akce na kolejích.

Poměrně nová (cca 60let) univerzita na okraji pěkného města. Spousta fakult a zázemí pohromadě, skvělé služby (jídlo, kadeřnice, knihovny, notebooky), celkově velmi příjemné prostředí, kde člověk bez jakýchkoli obtíží či nedostatků strávil klidně celý den. Zároveň se dal zařídit i 24/7 přístup.

Oproti matfyzu byly méně kvalitní přednášky a z mého pohledu více do praxe orientovaná cvičení, která bývala pěkně připravená. Pro studenty skvělé zázemí a vybavení – notebooky, dílny, knihovny, společenské místnosti atd.

Ve školních jídelnách výborně vaří za naprosto skvělé peníze (jako student velké jídlo za 2,80 euro) - vyplatí se tam chodit i na večeře a i o víkendech, pokud je otevřeno - zkrátka nejvíc, co to jde.Hodně jsem se účastnil sportovních aktivit od univerzity (Sports Pass na celý semestr asi za 28 euro, podle mě jedny z nejlépe utracených peněz).

Kryštof
Anna

O Oulu

Oulu je přístavní město na břehu Botnického zálivu, vedle hlavního města Helsinek a měst jako Tampere či Jyväskylä s 200 tisíci obyvateli je jedním z největších měst ve Finsku. O městu se v posledních dekádách hodně hovoří v souvislosti s proměnou zdejší ekonomiky z orientace na přírodní zdroje (dehet, ryby, dřevo) na oblast moderních technologií, zejména v IT oblasti. Město je také proto označováno jako jedna z „živých laboratoří“, kde se revoluční technologie testují v praxi.

Oulu je ale také rájem pro všechny výletníky a sportovce, kromě typické finské přírody plné lesů a jezer se nabízí 

nepřeberné množství aktivit přímo v rámci univerzity (za

kartičku v ceně 28 €) a organizovaných studentskými

organizacemi. Nechybí samozřejmě organizované výlety do dalších částí Finska, například do Laponska za

sledováním polární záře.Nechybí kultura v podobě letních hudebních či food festivalů a za zmínku stojí také Lumo – festival světel, pořádaný v listopadu, přímo uprostřed polární noci.

Jako většina finských měst, i Oulu si hodně zakládá na ekologii a trvalé udržitelnosti, častým dopravním prostředkem je proto zde kolo. Je třeba se ale připravit na chladné podnebí, i v červenci je průměrně „jen“ příjemných 20°C a v zimě až stejně tolik, ale s opačným znaménkem. Nezapomeňte si proto s sebou teplé svršky.

4_edited.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaké je Oulu

Určitě se dá ušetřit na dopravě po městě. Finsko, a hlavně město Oulu, kde jsem byla, je město kol. Je to ideální dopravní prostředek. Záleží ale na ročním období, kdy tam jedete. Dá se koupit ojeté kolo v bazarech kolem 50-60 €. Je to levnější než MHD. Pro nákupy je dobré si v prvních dnech projít pár supermarketů a zjistit, který vám nejvíce cenově vyhovuje. Moje tipy Lidl, Tokmani nebo K-market.

Na co z Finska z jídla nezapomenu, byly výborná obědová menu na univerzitě a hlavně palačinky z palačinkárny v centru Oulu.

Anna

Oulu je příjemné, poklidné a vskutku dosti studentské město, obklopené krásnou přírodou. Finsko je technologicky vyspělá země (kartou se dá platit všude, když říkám všude, myslím to vážně – třeba i za kabát v šatně), bezpečno, příjemné obyvatelstvo, sauny a ice swimming.

Kryštof

Sobí farma i pláž

Město Oulu má výjimečnou polohu na severu Finska, je obklopené krásnou přírodou a den tu může trvat jen několik hodin. Prohlédněte si ho během prá minut:

FOTOGALERIE 

tentokrát přebíráme ze stránky univerzitních ambasadorů