top of page
Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
pro uvodni slider (5).jpg
foto: Canva
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (ústav politologie), FaF, FTVS, FSV, PřF, 1.LF, 2. LF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Montpellier patří mezi nejstarší univerzity na světě. Byla oficiálně založena už v roce 1283, ale podle dobových pramenů tu vzdělávací instituce fungovala už mnohem dříve. Otisky téměř 800 let trvající tradice najdete v Montpellier všude – ostatně město bylo ve středověku jedním z center evropské vzdělanosti. Lékařská fakulta v Montpellier je považována za nejstarší dosud fungující lékařskou školu na světě, jejíž kořeny sahají až do 12. století a najdete tu také nejstarší botanickou zahradu ve Francii.

 

Dnes je univerzita značně decentralizována a její budovy jsou, podobně jako v případě Univerzity Karlovy, rozmístěné po celém městě. Rozhodně nečekejte jen „skanzen“ plný prastarých budov. Zmíněná lékařská fakulta svůj původní kampus nyní používá už jen jako muzeum anatomie a studenti se vzdělávají v nové budově, postavené ve třetím tisíciletí. Milovníci historie a architektury tu však určitě najdou romantická podloubí, vybělené pískovcové stavby i nádhernou klasickou knihovnu.

 

Univerzita podporuje studentský život. Má přes 100 studentských spolků, které se věnují aktivitám v různých oblastech od sportu, přes kulturu až po humanitární pomoc potřebným.

 

Překvapí vás dostupná cena bydlení na koleji. Závisí sice na tom, jaký komfort si budete přát, i ty nejobyčejnější koleje však poskytují studentům soukromí v jednolůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC a vyjdou vás asi na 250 euro. Více než polovina stipendia vám tedy zbyde na další útraty, což rozhodně nebývá v západních zemích pravidlem. Maximální cena kolejí by měla být 380 euro.

 

Univerzita provozuje 4 „menzy“ a za obědové menu tu zaplatíte obvykle kolem 3 euro. Nesmí samozřejmě chybět také kavárny – ve vlastnictví samotné univerzity jsme jich napočítali celkem deset. Se studentskou kartičkou také získáváte přístup k lekcím mnoha sportů, mezi nimi třeba lezení na stěně, salsy, moderních tanců nebo kulturistiky.

5.png

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

Univerzita a YouTube

Univerzita v Montpellier má svůj YouTube kanál ve francouzštině. Můžete se tu seznámit s studenty i s učiteli.

montpellier.png
cover montpellier.png
Nechce se ti číst? Poslouchej!

Johana strávila v Montpellier téměř celý rok, závěr jejího pobytu ale překazila pandemie COVID-19. I tak stihla dosyta nasát atmosféru života v tomhle malebném francouzském městečku jen hodinu cesty od španělské Barcelony. Povídali jsme si o stávkách, o gastronomii i životě na koleji. Přidáme pár tipů, jak se spřátelit s Francouzi a jak získat stipendium 80 euro navíc přímo od francouzské vlády. Příjemný poslech!

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je Univerzita v Montpellier?

Jedná se o nový kampus s moderním vybavením, kde student najde vše co potřebuje. Jídelna je levná a kvalitní. To je jeden z velkých rozdílů oproti ČR. Sportoviště jsou otevřená a díky organizaci SUAPS pro studenty zcela přístupná po celý rok. Široká škála sportovních aktivit za směšný roční poplatek. Troufám si říci, že téměř nenajdete sportoviště v objektech fakult, které by nebylo studenty využíváno od rána až do večera.

V Montpellier si lze vybrat z široké škály předmětů, podobně jako u nás. Je třeba si zvyknout na jiný systém, na vše se pořádně optat a dobře informovat. .

Nejednou se mi osvědčilo tvrzení: "Kdo se neptá zůstane hloupý". Další věcí je, že ve Francii stále není moc lidí ochotno mluvit anglicky, nebo se spíše stydí, takže francouzština je podmínkou. Situace se však lepší. Především u mladých lidí.

Jaro

Vybavení škol je na vyšší úrovni, stejně tak i přístup a vstřícnost pedagogů obecně. Zkrátka jsem měl pocit, že se mnou jednají jako s rovným, nic víc vlastně není ani potřeba. Pokud vám člověk sdělí kde si máte co zařídit, tak to stačí.

Fakulta je moderní, dokončena nedávno. Součástí kampusu fakulty byl bufet, knihovna a venkovní atrium s posezením. Fakulta nabízela za menší poplatek členství v sportovním klubu, kde se dalo vybrat s velkého množství sportů. Já sám jsem chodil hrát tenis.

Rozdíl je určitě v důrazu na praktickou výuku, teoretické semináře byly jen na složitější problematiku. Dále se zde zakládá na domácím samostudiu. Můžu samozřejmě hodnotit jen výuku na lékařské fakultě.

Šimon
další recenze

Těžko říct, jestli mohu soudit, protože univerzita, na které jsem byl, je podle všeho hodně specifická, a v podstatě jsem prý přešel z nejlepší univerzity v Česku na jednu z nejhorších ve Francii. Podle toho také vypadalo studium, kdy se lidé v mém věku učili, jak správně napsat administrativní dopis či email, což bylo učivo, které já měl za sebou od druhého ročníku gymnázia (z osmi). Na druhou stranu, studenti na francouzských univerzitách tráví ve škole obecně mnohem více času než na co jsme zvyklí z Česka (mě se toto jako zahraničního studenta netýkalo, ale všichni mí francouzští kamarádi měli opravdu dlouhé rozvrhy). Školní vybavení nebylo na mé univerzitě na valné úrovni, ale to mohlo být způsobeno tím, že jih Francie je až na pár výjimek spíše chudší region.

 

Univerzita byla koncipovaná jako uzavřený kampus asi deseti budov, jak učebních, tak administrativních, mezi nimiž se nacházely menší "parky" a místa k odpočinku. Ze zhruba desítky budov, pouze dvě nebo tři byly nové či zrekonstruované, na zbytku už byly patrné stopy počínajícího chátrání, podle mého odhadu pocházely někdy z poloviny 70. let. Součástí kampusu byla menza a v bezprostřední blízkosti se nacházely hned troje koleje, takže genius loci kampusu kritizován být nemůže. Jako celek ovšem univerzitu doporučit nemůžu. Bylo jen velmi málo předmětů, které mě v průběhu roku bavily, a i u nich to bylo způsobeno spíše charismatem a přirozenou autoritou vyučujícího než náplní předmětu jako takového. Ve Francii asi nepřekvapí velice slabá znalost angličtiny, což od počátku pobytu velmi ztěžovalo komunikaci, a komplikovaná administrativa dělala občas z fungování na univerzitě peklo.

Dalším faktorem byli samotní studenti. Ačkoliv mě nepřekvapilo, že postrádají základní geografické znalosti, jejich přesvědčení o tom, že Československo stále existuje nebo že se nachází někde u ruských hranic mi radost opravdu nedělaly. Vzhledem k tomu, že univerzita byla umělecky a humanitně zaměřená, byly také mezi studenty rozšířené silné levicové tendence, které často přesahovaly až do komunistických pozic, což pro mě bylo také místy těžké snášet. Jako jediné pozitivum vnímám fakt, že jsem se díky nutnosti vyřizovat vše ve francouzštině naučil tento jazyk opravdu dobře.

Jan

Ve Francii se Vám pravděpodobně alespoň třikrát stane, že zruší školu, protože se stávkuje. Menzu a koleje mají lepší (a stejně si stěžujou), taky mají vejšku víc na párku - berou to jako samozřejmost (o dost míň respektu vůči vyučujícím než u nás - teda rozhodně na UK, pozorováno zejména v prvních ročnících).

 

Moje univerzita je ve Francii jedna z těch "angažovanějších" - stávkujou kdykoli, kdy je k tomu příležitost. Každopádně je tam hodně internationals (nejen na semestr ale i na celý studium), takže jsou všichni (alespoň na mém oboru - Théâtre) k cizojazykovejm hodně shovívaví. Na celé univerzitě to platí k Erasmákům obecně – stačí to zmínit a jsou opravdu laskaví, zopakujou všechno po hodině, odepíšou na maily, přihlížejí k tomu u zkoušky, prostě žádnej strach.

V kampuse to žije, věčně někde nějakej spolek rozdává letáčky a lidi sedí dokola po trávě, veliká knihovna se sálem pro práci v tichu a sálem pro práci nahlas, kde se cejtíte málem jak v kavárně. Jo a knížky si každej půjčuje na tom stroječku sám, takže málo front.

Na sport mají speciální oddělení, kde se první dny shlukují veliké skupiny, na výběr toho je víc než dost (např. scénickej tanec nebo ježdění na vejlety na chození po horách).

Johana

Studium se liší hodně. Přišlo mi, že hodiny jsou vedené mnohem víc jako u nás na gymnáziu, učitelé často i diktují co přesně si napsat, postupuje se velmi pomalu. Hodně času bylo věnováno diskuzím, bylo více vyžadováno a podporováno, aby se studenti vyjádřili, objem učiva nebyl takový. Na můj vkus se často až zbytečně dlouho debatovalo např. o jednom textu nebo jedné otázce. Na druhou stranu mi vyučující přišli otevřenější alternativním názorům.

Potěšil mě výběr sportů a dalších pohybových aktivit, kampus není nic extra, ale nepřkáželo mi to, díky psaní bakalářské práce jsem ve škole moc nepobyla. Knihovna je velmi sympatická, strava v jídelně není špatná, ale chce to přijít včas - "ve špičce" jsou velké fronty. Učitelé byli velmi vstřícní. O kvalitě výuky nemohu zas tolik říct, stačily mi tři předměty, tudíž jsem si jich z počátku zapsala více a pak chodila jen na ty, které mě zaujaly.

Dita
zavřít

O MONTPELLIER

Montpellier je osmé největší město ve Francii a oproti jiným, větším metropolím, tu vládne klid a pohodlí. Město má zhruba 300 000 obyvatel, z nichž třetinu tvoří studenti třech místních univerzit a dalších vysokých škol, jedná se tedy skutečně o studentské město, a to už po staletí.

Centrum Montpellier potěší každého milovníka architektury a historie, je plné historických uliček a městských domů, jejichž původ sahá až do 10. století.

Město je však zároveň živé a moderní a patří mezi nejrychleji rostoucí aglomerace ve Francii. Díky své geografické poloze a vysokému počtu studentů z celého

světa je Montpellier velmi kosmopolitní a jeho osobitou atmosféru dotváří také početná arabská menšina.

Díky své skvělé poloze nabízí lokalita příležitost k objevování nejen jihu Francie, ale také Španělska a Pyrenejí. Leží blízko pobřeží a příměstská linka vás po škole může dovézt přímo na pláž, která vybízí k procházkám i během podzimu a zimy. Zajímavými městy v okolí jsou Carcasone, Toulose nebo Basilej, do Barcelony se z Montpellier dostanete za tři hodiny. V okolí města najdete hned 6 památek světového dědictví UNESCO.

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaké je Montpellier?

Montpellier bylo velice studentské a kosmopolitní, protože se v něm nachází hned tři univerzity, z nichž každá se může pyšnit vysokým počtem zahraničních studentů. Jedná se také o osmé největší město ve Francii, čemuž odpovídá také ruch, jenž ve městě většinu času panuje.

Můžu doporučit návštěvu historického centra, kde se pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce a trhy, přičemž i když se zrovna žádná akce nekoná, je to velice příjemné místo na procházku. Kousek za univerzitou se navíc nachází rozlehlý a velice klidný park, který jsem ovšem objevil až ke konci svého pobytu.

Jan

Montpellier je opravdu studentské a mladé město. Doporučuji. Je levnější a studentský život jím jen hýbá. Hodně akcí a aktivit jež jsou lákavé nejen pro mladé lidi. Potkáte studenty z celého světa. Je to mladé, moderní a kreativní město plné osobitých projektů jdoucí rychle kupředu tímto směrem.

Jaro
další recenze
Johana

Montpellier je město studentský – projevuje se to hlavně tak, že v prvních měsících roku potkáš iniciaci prváků z právnický fakulty přímo v tramvaji (ve velkým a hodně rozjetou) a každej víkend je jeden malej festival. Po desátý večer jsou schody kostela v centru obsazený mladejma, často s doprovodem akordeonu; schody před Muséé Fabre (hromada místňáků se silnými repráky); promenade Peyrou atakdál.

Kam ve městě vyrazit? V tomhle bych se řídila citem (sem velkej podpůrce procházek náhodným směrem - dycky něco najdeš). Divadlo Théâtre La Vignette, kino Utopia, cirkusová škola Zepetra, obří hřbitov po cestě k ní, kostel v centru města, na jehož schodech se pěkně v noci vysedává, řekopotok a sezení u něj!; No, je to tam malý, takže ty nejprofláklejší věci nejde minout. Mimochodem: "LES 10 CHOSES QUI MONTRENT QUE TU ES UN VRAI MONTPELLIÉRAIN".

Město je skvělé, živé, všude se dá jezdit na kole, nábřeží jsou jako stvořená k trávení volného času, učení atd. ... když je zrovna hezky :). Kvůli blízkosti oceánu se velmi často mění počasí a hodně prší.

Moje oblíbené bylo náměstí u baziliky Saint Michel, kde nejezdí auta je tam spousta sympatických kaváren a taky tam mají nejlepší chocolatines! Za návštěvu určitě stojí Darwin, kulturní/eko/komunitní centrum. Skvělý je park Jardin Public, zajímavá je Base sous-marin. Ale je toho spousta!

Dita
zavřít

KAM DÁL?

Université de Montpellier

163 rue Auguste Broussonnet

34 090 Montpellier

Tel : 04 .67.41.74.00

webové stránky 

Univerizta na sociálních sítích

ZAUJALA TĚ FRANCIE?  KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
7.png
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Toto jsou další francouzské univerzity, které zatím na Charles máme

University-of-Montpellier-logo-.png

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

francouzština

519

euro

(od ZS 20/21) 

Francie

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

50 000

15

501-

550

1289

Euro

invers-žlutý-compressor.png

PODCAST

bottom of page