Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
pro uvodni slider (5).jpg
foto: Canva
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (ústav politologie), FaF, FTVS, FSV, PřF, 1.LF, 2. LF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Montpellier patří mezi nejstarší univerzity na světě. Byla oficiálně založena už v roce 1283, ale podle dobových pramenů tu vzdělávací instituce fungovala už mnohem dříve. Otisky téměř 800 let trvající tradice najdete v Montpellier všude – ostatně město bylo ve středověku jedním z center evropské vzdělanosti. Lékařská fakulta v Montpellier je považována za nejstarší dosud fungující lékařskou školu na světě, jejíž kořeny sahají až do 12. století a najdete tu také nejstarší botanickou zahradu ve Francii.

 

Dnes je univerzita značně decentralizována a její budovy jsou, podobně jako v případě Univerzity Karlovy, rozmístěné po celém městě. Rozhodně nečekejte jen „skanzen“ plný prastarých budov. Zmíněná lékařská fakulta svůj původní kampus nyní používá už jen jako muzeum anatomie a studenti se vzdělávají v nové budově, postavené ve třetím tisíciletí. Milovníci historie a architektury tu však určitě najdou romantická podloubí, vybělené pískovcové stavby i nádhernou klasickou knihovnu.

 

Univerzita podporuje studentský život. Má přes 100 studentských spolků, které se věnují aktivitám v různých oblastech od sportu, přes kulturu až po humanitární pomoc potřebným.

 

Překvapí vás dostupná cena bydlení na koleji. Závisí sice na tom, jaký komfort si budete přát, i ty nejobyčejnější koleje však poskytují studentům soukromí v jednolůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC a vyjdou vás asi na 250 euro. Více než polovina stipendia vám tedy zbyde na další útraty, což rozhodně nebývá v západních zemích pravidlem. Maximální cena kolejí by měla být 380 euro.

 

Univerzita provozuje 4 „menzy“ a za obědové menu tu zaplatíte obvykle kolem 3 euro. Nesmí samozřejmě chybět také kavárny – ve vlastnictví samotné univerzity jsme jich napočítali celkem deset. Se studentskou kartičkou také získáváte přístup k lekcím mnoha sportů, mezi nimi třeba lezení na stěně, salsy, moderních tanců nebo kulturistiky.

5.png

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

Univerzita a YouTube

Univerzita v Montpellier má svůj YouTube kanál ve francouzštině. Můžete se tu seznámit s studenty i s učiteli.

montpellier.png
cover montpellier.png
Nechce se ti číst? Poslouchej!

Johana strávila v Montpellier téměř celý rok, závěr jejího pobytu ale překazila pandemie COVID-19. I tak stihla dosyta nasát atmosféru života v tomhle malebném francouzském městečku jen hodinu cesty od španělské Barcelony. Povídali jsme si o stávkách, o gastronomii i životě na koleji. Přidáme pár tipů, jak se spřátelit s Francouzi a jak získat stipendium 80 euro navíc přímo od francouzské vlády. Příjemný poslech!