foto: Canva
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (ústav politologie), FaF, FTVS, FSV, PřF, 1.LF, 2. LF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Montpellier patří mezi nejstarší univerzity na světě. Byla oficiálně založena už v roce 1283, ale podle dobových pramenů tu vzdělávací instituce fungovala už mnohem dříve. Otisky téměř 800 let trvající tradice najdete v Montpellier všude – ostatně město bylo ve středověku jedním z center evropské vzdělanosti. Lékařská fakulta v Montpellier je považována za nejstarší dosud fungující lékařskou školu na světě, jejíž kořeny sahají až do 12. století a najdete tu také nejstarší botanickou zahradu ve Francii.

 

Dnes je univerzita značně decentralizována a její budovy jsou, podobně jako v případě Univerzity Karlovy, rozmístěné po celém městě. Rozhodně nečekejte jen „skanzen“ plný prastarých budov. Zmíněná lékařská fakulta svůj původní kampus nyní používá už jen jako muzeum anatomie a studenti se vzdělávají v nové budově, postavené ve třetím tisíciletí. Milovníci historie a architektury tu však určitě najdou romantická podloubí, vybělené pískovcové stavby i nádhernou klasickou knihovnu.

 

Univerzita podporuje studentský život. Má přes 100 studentských spolků, které se věnují aktivitám v různých oblastech od sportu, přes kulturu až po humanitární pomoc potřebným.

 

Překvapí vás dostupná cena bydlení na koleji. Závisí sice na tom, jaký komfort si budete přát, i ty nejobyčejnější koleje však poskytují studentům soukromí v jednolůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC a vyjdou vás asi na 250 euro. Více než polovina stipendia vám tedy zbyde na další útraty, což rozhodně nebývá v západních zemích pravidlem. Maximální cena kolejí by měla být 380 euro.

 

Univerzita provozuje 4 „menzy“ a za obědové menu tu zaplatíte obvykle kolem 3 euro. Nesmí samozřejmě chybět také kavárny – ve vlastnictví samotné univerzity jsme jich napočítali celkem deset. Se studentskou kartičkou také získáváte přístup k lekcím mnoha sportů, mezi nimi třeba lezení na stěně, salsy, moderních tanců nebo kulturistiky.

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

Univerzita a YouTube

Univerzita v Montpellier má svůj YouTube kanál ve francouzštině. Můžete se tu seznámit s studenty i s učiteli.

Nechce se ti číst? Poslouchej!

Johana strávila v Montpellier téměř celý rok, závěr jejího pobytu ale překazila pandemie COVID-19. I tak stihla dosyta nasát atmosféru života v tomhle malebném francouzském městečku jen hodinu cesty od španělské Barcelony. Povídali jsme si o stávkách, o gastronomii i životě na koleji. Přidáme pár tipů, jak se spřátelit s Francouzi a jak získat stipendium 80 euro navíc přímo od francouzské vlády. Příjemný poslech!

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je Univerzita v Montpellier?

Jedná se o nový kampus s moderním vybavením, kde student najde vše co potřebuje. Jídelna je levná a kvalitní. To je jeden z velkých rozdílů oproti ČR. Sportoviště jsou otevřená a díky organizaci SUAPS pro studenty zcela přístupná po celý rok. Široká škála sportovních aktivit za směšný roční poplatek. Troufám si říci, že téměř nenajdete sportoviště v objektech fakult, které by nebylo studenty využíváno od rána až do večera.

V Montpellier si lze vybrat z široké škály předmětů, podobně jako u nás. Je třeba si zvyknout na jiný systém, na vše se pořádně optat a dobře informovat. .

Nejednou se mi osvědčilo tvrzení: "Kdo se neptá zůstane hloupý". Další věcí je, že ve Francii stále není moc lidí ochotno mluvit anglicky, nebo se spíše stydí, takže francouzština je podmínkou. Situace se však lepší. Především u mladých lidí.

Jaro

Vybavení škol je na vyšší úrovni, stejně tak i přístup a vstřícnost pedagogů obecně. Zkrátka jsem měl pocit, že se mnou jednají jako s rovným, nic víc vlastně není ani potřeba. Pokud vám člověk sdělí kde si máte co zařídit, tak to stačí.

Fakulta je moderní, dokončena nedávno. Součástí kampusu fakulty byl bufet, knihovna a venkovní atrium s posezením. Fakulta nabízela za menší poplatek členství v sportovním klubu, kde se dalo vybrat s velkého množství sportů. Já sám jsem chodil hrát tenis.

Rozdíl je určitě v důrazu na praktickou výuku, teoretické semináře byly jen na složitější problematiku. Dále se zde zakládá na domácím samostudiu. Můžu samozřejmě hodnotit jen výuku na lékařské fakultě.

Šimon

O MONTPELLIER

Montpellier je osmé největší město ve Francii a oproti jiným, větším metropolím, tu vládne klid a pohodlí. Město má zhruba 300 000 obyvatel, z nichž třetinu tvoří studenti třech místních univerzit a dalších vysokých škol, jedná se tedy skutečně o studentské město, a to už po staletí.

Centrum Montpellier potěší každého milovníka architektury a historie, je plné historických uliček a městských domů, jejichž původ sahá až do 10. století.

Město je však zároveň živé a moderní a patří mezi nejrychleji rostoucí aglomerace ve Francii. Díky své geografické poloze a vysokému počtu studentů z celého

světa je Montpellier velmi kosmopolitní a jeho osobitou atmosféru dotváří také početná arabská menšina.

Díky své skvělé poloze nabízí lokalita příležitost k objevování nejen jihu Francie, ale také Španělska a Pyrenejí. Leží blízko pobřeží a příměstská linka vás po škole může dovézt přímo na pláž, která vybízí k procházkám i během podzimu a zimy. Zajímavými městy v okolí jsou Carcasone, Toulose nebo Basilej, do Barcelony se z Montpellier dostanete za tři hodiny. V okolí města najdete hned 6 památek světového dědictví UNESCO.

STUDENTSKÉ TIPY

Jaké je Montpellier?

Montpellier bylo velice studentské a kosmopolitní, protože se v něm nachází hned tři univerzity, z nichž každá se může pyšnit vysokým počtem zahraničních studentů. Jedná se také o osmé největší město ve Francii, čemuž odpovídá také ruch, jenž ve městě většinu času panuje.

Můžu doporučit návštěvu historického centra, kde se pravidelně pořádají nejrůznější kulturní akce a trhy, přičemž i když se zrovna žádná akce nekoná, je to velice příjemné místo na procházku. Kousek za univerzitou se navíc nachází rozlehlý a velice klidný park, který jsem ovšem objevil až ke konci svého pobytu.

Jan

Montpellier je opravdu studentské a mladé město. Doporučuji. Je levnější a studentský život jím jen hýbá. Hodně akcí a aktivit jež jsou lákavé nejen pro mladé lidi. Potkáte studenty z celého světa. Je to mladé, moderní a kreativní město plné osobitých projektů jdoucí rychle kupředu tímto směrem.

Jaro

KAM DÁL?

Université de Montpellier

163 rue Auguste Broussonnet

34 090 Montpellier

Tel : 04 .67.41.74.00

webové stránky 

Univerizta na sociálních sítích

ZAUJALA TĚ FRANCIE?  KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Sorbonne Université

Francie

Sorbonnu není třeba představovat, je to jedna z nejstarších a nejvýznamnějších škol na celém světě. Sídlí navíc ve městě, které by měl každý cestovatel alespoň jednu za život navštívit. V hlavním městě umění, romantiky, gastronomie a módy. V Paříži. Studovat by tu chtěl snad každý, ale je potřeba počítat i s nejedním úskalím – především co se týče vašeho rozpočtu. Mnohem víc o Sorbonně se dozvíte na jejím profilu dále.

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Toto jsou další francouzské univerzity, které zatím na Charles máme

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

francouzština

519

euro

(od ZS 20/21) 

Francie

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

50 000

15

501-

550

1289

Euro

PODCAST

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png