foto: UCD
Veškeré potřebné informace o studiu v Irsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
galway campus.jpg

O UNIVERZITĚ 

(z materiálů školy)

NUI Galway má rostoucí mezinárodní pověst na základě kvality výuky a globálního dopadu svého výzkumu. Patří mezi 1 % nejlepších univerzit na světě. Byla založena v roce 1845, takže její historie trvá už téměř dvě století. Díky své poloze na západě Irska se může pochlubit jedinečnou krajinou i kulturou. Univerzitní kampus z devatenáctého století je opravdu krásný, 

porostlý popínavými rostlinami s romantickým podloubím a neuvěřitelně zeleným pažitem. I samo Galway je město jako žádné jiné. Univerzita dnes kombinuje moderní výuku s prastarými tradicemi a těží i ze své zeměpisné polohy – mohla díky ní už v minulosti navazovat nové zaoceánské vazby.

Návrh bez názvu (1).png

poznejte kampus virtuálně

zdroj: NUI Galway

naše postřehy z Galway

Na začátku každého akademického roku pořádá univerzita den studentských spolků, kde se vám každý spolek představí a můžete se přidat k těm, které vás svým posláním zaujmou. V rámci mimoškolních aktivit můžete hrát divadlo, učit se kreativnímu psaní v rámci přednášek a workshopů se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských umění. Univerzitní orchestr vystupuje čas od času během oběda přímo ve škole nebo organizuje vlastní koncerty. Umění je prostě v Galway dost a dost.

Hodně plusových bodů dáváme Galway za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací o tom, co a jak je třeba zařídit, co si vzít na pobyt s sebou, s jakým rozpočtem počítat a kde sehnat ubytování. Zahraniční studenti tu také mají svůj blog kde popisují své zkušenosti a zážitky. Zkrátka tu mají takový obrácený Charles Abroad :) posuďte sami 

galway.jpg
zdroj: Facebook NUI 

názor studenta

Ja NUI Galway odporúčam všetkými desiatimi. Prednášky aj vyučujúci boli super. Študent má k dispozícii veľké množstvo predmetov, často sa organizovali aj hosťujúce semináre s vyučujúcimi z iných škôl a krajín. Univerzitný areál je skvelý a nebude sa vám chcieť ísť domov. Všade počujete angličtinu a pre či už Erasmus alebo zahraničných študentov sú k dispozícii aj hodiny angličtiny (bez poplatku) - základy aj Academic English. Galway ako mesto si ma získalo hneď. Milí ľudia, žijúca írska kultúra, live hudba v každej krčme, malebné uličky a krásny výhľad na oceán. Kúpať sa v 

ňom asi nebudete, hoci sú tam pláže, ale chodníky popri pobreží sú skvelým miestom na relax, a hoci je Galway menšie mestečko, človek tam má stále čo objavovať. Samozrejme odporúčam cestovať pri každej príležitosti, lebo írska krajina je plná miest, ktoré stojí zato vidieť. Neuveríte, kým nenavštívite. Prší tam pravidelne, takže pribaľte pri pršiplášť (na dáždniky ani nemyslite), ale po istom čase sa naučíte "embrace the rain" a užívať si každý slnečný deň. Celkovo môj erasmus v Galway bol jedna veľká a krásna skúsenosť a nemenila by som toto mesto za žiadne iné.

Lucia

O GALWAY

Galway se trochu ztratilo v čase, a myslíme to v tom nejlepším smyslu. Alespoň některé jeho části na vás budou působit, jako byste se ocitli v devatenáctém století. Město se nachází přesně na opačné straně Irska než Dublin – skoro jako podle pravítka. Místní břehy omývají vody Atlantiku a na západ odtud není nic než nekonečný oceán. Příroda západního pobřeží Irska nabízí dech beroucí scenérie a slibuje stovky nezapomenutelných míst k výletům na dosah ruky.

Léta místní živil rybolov, ale dnes už sem, stejně jako do celého zbytku země, pronikl nový průmysl – turistický ruch. Musíte se tak připravit na to, že budete město s turisty sdílet. Galway má jen cca 80 000 obyvatel, přesto je čtvrtým největším městem v Irsku.

MHD tu tvoří linkové autobusy, ale bez problémů dojdete všude pěšky nebo dojedete na kole a nemusíte tak plýtvat napjatými financemi. Galway je skvělým výchozím bodem pro cestování po západním pobřeží Irska. Památkami, které si nemůžete nechat ujít, pokud sem zamíříte, je třeba ostrov Arran nebo Mohérové útesy.

glaway3.png
zdroj: Instagram NUI 

holka z Galway

Možná už jste slyšeli o Galway girl. Ano, zpívá o ní Ed Sheran. První písničku o holce z Galway ale nazpíval Irský hudebník Steve Earle už v roce 2000 a stala se v Irsku velmi populární, dalo by se dokonce říct, že zlidověla. Díky tradičně znějící irské melodii a nástrojům se totiž často hraje i v pubech spolu s mnohem staršími lidovkami. Earle její text údajně napsal na základě vlastního zážitku. Můžete obě písně o děvčeti z Galway srovnat a posoudit, která je lepší. Faktem je, že Brit Sheran zřejmě svým hitem proslavil město ještě mnohem víc než Earle. Zpěvák má navíc také irské kořeny – jeho prarodiče z otcovy strany pocházejí z Irska a Sheran o jejich životním příběhu napsal píseň Nancy Mulligan.

KAM DÁL?

University College Galway

Nigel Collins - Erasmus Administrator (Incoming Erasmus) (aktuální 4/20)

 incomingerasmus@nuigalway.ie 

Univerizta na sociálních sítích

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

ZAUJALo TĚ  IRSKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
IRSKO.png
nui galway logo.png

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Irsko

studentů

%

zahraničních