Veškeré potřebné informace o studiu v Irsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
foto: UCD
naše postřehy z Corku
Vstoupit v kampusu na trávník je podle místních studentů důkaz čistého šílenství, stejně jako v mnoha jiných chytrých univerzitách, které si úzkostlivě střeží své pažity, se i v Corku šíří legenda, že kdo na něj vstoupí nesloží zkoušky.
I pokud se nezabýváte matematikou, v Corku se rozhodně dozvíte, kdo je to John Boole, v kampusu je totiž po slavném vědci pojmenováno hned několik budov. Kampus je rovněž turistickou atrakcí a řadí se mezi must-see světové univerzity v žebříčcích turistických webů.
Pokud jste denním studentem, není Cork vůbec levnou školou a poplatky se mohou vyšplhat až na 125 000 korun za rok, Erasmus vám ale umožňuje studovat tu zadarmo a dokonce s kapesným ve formě stipendia 519 euro, které vám pomůže snížit váš vlastní finanční vklad v průměru o 60 %.
Univerzita byla založena v roce 1849. Tedy tu začalo studovat pouhých 115 studentů, dnes je jich tu už 21 000. Vyučuje tu 2 800 akademiků a vědců. Univerzita měla v roce 1910 první ženskou vysokoškolskou pedagožku a to nejen na škole samotné ale také v celém Irsku a dokonce v celém spojeném království, jmenovala se Mary Ryanová a zabývala se lingvistikou.
Na univerzitě funguje více než sto studentských klubů a přes padesát sportovních týmů, jejichž činnost je štědře podporovaná bankovní skupinu Bank of Ireland. Univerzita pořádá mnoho kulturních a společenských akcí. Čtyřikrát byla jmenována irskou univerzitou roku podle listu Sunday Times.
Cork se v druhé polovině dvacátého století velmi rozrůstal a proto se začal rozšiřovat i jeho kampus, který nyní obsahuje mnoho moderních budov, které rozhodně stojí za vidění.
názor studenta
UCC má super sportovní komplex, který je pro všechny studenty zdarma (různé týmy míčových sportů, lekce jógy či kickboxu nebo sauna a bazén) a hlavně nádherný kampus, hlavní budova jak z Harryho Pottera :-)
Zuzana
poznejte kampus v Corku
O CORKU
zdroj: UCD
Dublin je hlavní město Irska. Jeho anglický název je zkomoleninou názvu vikingského sídliště An Dubh Linn (v překladu je to Tmavá tůň) které na tomto místě stálo v 10. století, původní název se v irském jazyce stále požívá. Samotné město, včetně okolní aglomerace, je domovem 1,2 milionu lidí.
Dublin je město, které inspirovalo mnohé světově proslulé literáty. Jeho ulicemi se procházeli třeba Oscar Wilde nebo James Joyce. Seznam významných osobností, kterým toto město zasáhlo do života je dlouhý a většina z nich je spojena i s místní Trinity College. Noční život v Irsku je pohodářský a vlastně už stovky let stejný – je tu mnoho pubů, jejichž historie někdy čítá pár století a kde si můžete užít zábavu s přáteli, poslechnout naživo tradiční irskou hudbu a dopřát si proslulý Guinness, který se vaří přímo ve městě. Hudbou ožívají i městské ulice a ty nejklasičtější odrhovačky si budete už po chvíli notovat spolu s ostatními.
Mezi významné místní památky patří opravdu staré kostely a katedrála z přelomu prvního tisíciletí, hrady i staré městské domy. Lákadlem pro turisty je ale především místní vězení Kilmainham Gaol, které v Dubinu fungovalo od konce osmnáctého století do roku 1924 a dnes slouží jako muzeum a zároveň památník utrpení místních vězňů – mužů, žen i dětí. Natáčelo se tu také mnoho historických filmů z vězeňského prostředí. Netradiční památku navštíví ročně kolem 300 000 návštěvníků a vstupenky jsou obvykle vyprodány i na několik týdnů dopředu.
Dublin leží přímo u moře, odpočinout si od ruchu města tak můžete procházkami po malebném klidném pobřeží. Na kopci Killney Hill se můžete podívat na město z výšky. Vlakem se z Dublinu můžete do půl hodinky dostat třeba do krásné rybářské vesničky Howth, nebo jet trochu dál na jih a strávit víkend v národním parku Wicklow Mountains.
Dublin je významným dopravním uzlem. Jsou tu dvě letiště a významný přístav, který zajišťuje především spojení s Velkou Británií. Vedou odsud železniční trasy i autobusové linky do všech částí ostrova a do všech větších měst.
Dublin nemá metro, MHD obstarávají tramvaje, vlaky a autobusy. Irové mají po vzoru Britů své double-deckery, jejich barva je ale žlutá, nikoli červená a jsou to většinou poměrně čisté a moderní vozy, které jsou vybavené USB sloty pro nabíjení telefonů při delší jízdě. MHD se ale v Dublinu prodraží, a to hlavně proto, že pro rezidenty neexistují měsíční či půlroční neomezené kupony, jako je tomu třeba v případě Prahy. K dispozici je pouze dobíjecí karta – Leap Card, která umožní šetřit okolo 30 % za uplatněnou jízdenku (ta tak vyjde cca na 1,5 – 2 eura, v závislosti na tom, jak daleko jedete). Vyšší cena dopravy nemusí ale být úplně na škodu, protože v Dublinu pravděpodobně MHD tolik využívat nebudete, většina místních se spoléhá na kolo, nebo na vlastní nohy.
Cork je druhé největší město v Irsku, má 126 000 obyvatel a nachází se na jižním cípu ostrova. Jeno anglický název je odvozen z irského výrazu corcach, což znamená bažina, tím se ale nenechte odradit, je to krásné město s bohatou historií, která sahá až do časů Keltů. Najdete tu množství kulturních památek, jako je červené opatství, pevnost Elizabeth Fort nebo hrad Blackrock.
Cork je hlavním městem irské gastronomie. Obklopuje jej úrodná, zemědělská půda, na okolních kopcích se líně povalují krávy a ovce v početných stádech. Pravidelně se tu pořádají farmářské trhy s čerstvými potravinami. Čerstvé potraviny můžete pořídit také na místním městském tržišti, kde v historických kulisách nabízejí své zboží řezníci i farmáři.
KAM DÁL?
International Office, University of Cork
Roseleigh, Western Road, Cork, T12 R229
univerzitní linka: +353 (0)21 490 3000
Univerizta na sociálních sítích
ZAUJALo TĚ IRSKO? KONTAKTUJ
SVÉHO KOORDINÁTORA
Cork bývá přezdíván „město rebelů“ protože hrál zásadní roli při irském boji o nezávislost po první světové válce, někdy je proto označován i jako „skutečné hlavní město Irska“. Místní jsou pyšní také na svůj fotbalový tým, který si v historii ostrovní ligy vůbec nevedl špatně. Cork je přátelské město, které se stále vyvíjí a rozrůstá. Najdete tu útulné kavárny a restaurace, samozřejmě tradiční puby, městské parky, kde místní s oblibou a v hojném počtu relaxují (když vykoukne sluníčko) i malé obchůdky se všemi druhy zboží a služeb, které mají hrdou tradici a vyjímají se na každé pohlednici.
Po městě se většinou snadno dopravíte po svých, pro delší cestu je možné využít místní autobusy MHD, které vás s Leap card vyjdou levněji.

stát
požadovaný jazyk
výše stipendia
angličtina
519
euro
(od ZS 20/21)
Irsko
studentů
%
zahraničních
postavení
v žebříčku QS
rok založení
měna
15 412
18
310
1849
Euro
University of Cork
Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: PF, FF (Ústav pro archeologii, Ústav anglofonních literatur a kultur).. Další informace získáte na svých fakultách
PROZKOUMEJ TAKÉ...
Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?
Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů: