Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
103101244_142014694146559_58970144091402
foto: Universität Hamburg
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF, FSV, FHS, KTF, 1.LF, 3.LF,  Matfyz, PedF, PF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Technická univerzita v Drážďanech patří mezi nejvýznamnější technické univerzity v Německu. Na svých 18 fakultách nabízí vzdělání ve více než 120 studijních programech v oblastech techniky, přírodních věd a medicíny, ale také pedagogiky či sociálních věd. Univerzita je součástí sítě TU9 sdružující 9 nejvýznamnějších technických univerzit, a zejména pak jednou z jedenácti univerzit v prestižním programu tzv. Iniciativy pro excelenci. Toto postavení jí umožňuje získávat dostatečné prostředky pro vytváření vynikajících podmínek pro vzdělávání, výzkum a promo univerzity na mezinárodním poli. Ostatně heslem univerzity je že „věda staví mosty“.

Samozřejmostí je také množství studentských spolků, které se týden co týden věnují pořádáním kulturních a společenských akcí. Kampus se navíc nachází v pohodlném dosahu od centra města.

Univerzita Karlova udržuje s TU Dresden partnerství, které v minulosti již využili studenti mnoha jejích fakult, například FSV, FHS, KTF, PEDF, MFF, LF, PŘF, PF či FF. Navažte tedy na dobrou praxi a vydejte se na svůj Erasmus do Drážďan i vy.

8.png

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Univerzita v Drážďanech ve svém YouTube kanále prezentuje významné osobnosti, kampus, novinky z dění na univerzitě i vyjádření rektora k aktiálním událostem. Většina videí je v Němčině, najdete tu však i videa anglická.

Bez názvu.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita Drážďanech?

Studenti v Německu fungují více komunitně. Na německých univerzitách mají takzvaná tutoria, která fungují tak, že studenti se vyučují navzájem a opakují a doplňují si látku z přednášek. Za mě to je skvělý způsob, jak podporovat spolupráci a motivovat studenty k samostudiu. Vybavení se příliš neliší, možná jedině menza byla na trochu vyšší úrovni.

Na TUD je skvělé, že kampus je v podstatě ucelený, ne jako například UK. Fakulty se nachází v blízkosti, tak aby mezi nimi studenti mohli přecházet, stejně jako menzy, knihovny atd.

Zajímavé na TUD (tedy na Filozofické fakultě TUD) bylo, že studenti z Erasmu dostávali kredity za účast na výuce, tím pádem pak nemuseli dělat všechny zkoušky a zápočty, což bylo příjemné. Jelikož se jedná o technickou univerzitu, je tím ovlivněn i přístup vyučování humanitních oborů.

Andrea

O DRÁŽĎANECH

Drážďany jsou více než půlmilionové hlavní město spolkové země Sasko, která je vlastně naším nejbližším západním sousedem: z Prahy je to pouhých 150 km. Studium v Drážďanech tak představuje parádní možnost, jak se podívat na významnou zahraniční univerzitu a přesto zůstat v dosahu domova. Je mimochodem historickou zajímavostí, že název města je patrně staroslovanského původu, značící vliv původního hornolužického obyvatelstva. A také je nutno upozornit, že je potřeba si zvyknout na místní dialekt, který přeci jen zní trochu jinak nežli tradiční spisovná němčina.

Drážďany jsou také věhlasným centrem kultury, umění a architektury a nejen pro jeho barokní a rokokové skvosty se mu někdy přezdívá „Florencie na Labi“, mezi ty nejznámější patří například Semperova opera, komplex budov Zwinger či monumentální kostel Frauenkirche.

Město bylo na sklonku druhé světové války cílem tragického bombardování a bylo téměř celé zničeno. Po mnoha desetiletích usilovné práce se však na přelomu 21. století podařilo takřka všechny památky obnovit do původní krásy.

Ale není to jen o pomnících lidské činnosti, Drážďany jsou také považovány za jedny z nejzelenějších měst Evropy a v jejich blízkosti se rozprostírá hned několik chráněných rezervací s unikátní florou i faunou. Za výlety po okolí se dá snadno cestovat díky předplatnímu tzv. Semesterticketu, který umožňuje následně volně cestovat MHD v Drážďanech i po celém Sasku. A kdybyste chtěli šlápnout do pedálů, Drážďany jsou protkány sítí cyklostezek.

A jestli pojedete do Drážďan na zimu, nenechte si ujít zdejší vánoční trhy – jejich téměř šestisetletá tradice je nejdelší v celém Německu a prý jsou i vůbec nejkrásnější.

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O Drážďanech

Drážďany jsou zvláštní, spíše poklidné. Velká část města byla znovu postavená po druhé světové válce a také to tak vypadá. Historické centrum se dá projít za 2 hodiny a zbytek města není moc zajímavý ani hezký. Pak ještě stojí za to tzv. Neustadt, což je čtvrť restaurací a barů. Ale v porovnání z Prahou to není nic moc. 

Andrea
103427927_143895290625166_59105586237879

tour po kampusu se studentkou Sophií

KAM DÁL?

International Office

Bürogebäude Strehlener Str. (BSS), kanc. 651 Strehlener Str. 22

01069 Dresden

Kontaktní osoba: Dagmar Krause

Tel.: +49 351 463-34698

E-mail: dagmar.krause@tu-dresden.de

Univerizta na sociálních sítích

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

ZAUJALo TĚ  NĚMECKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
tud.jpg

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina/

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21)