HOSPITAL-REAL.jpg

Univerzita v Granadě

foto: SCB

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Universidad de Granada, Facultad de Educación je poměrně hezká budova vzdálená asi 15 minut pěšky od historického centra. Záleží, kde bydlíte, ale dá se tam dostat i autobusem. Uvnitř jsou klasické třídy vybavené většinou počítačem a interaktivní tabulí. Po celé škole je WIFI, na kterou se připojíte pod svým univerzitním profilem. Pozor na otevírací dobu studijního oddělení, jak je ve španělsku zvykem, moc se nedodržuje a tak všechny důležité věci řešit včas. 

BLOGER TIP

Jedna z nejstarších univerzit ve Španělsku a na svých 22 fakultách nabízí vzdělání více než 50 000 prezenčním studentům a více než 30 000 v online programech, letních školách či celoživotním vzdělávání. Je rovněž vysoce hodnocena pro své výkony v oblasti vědy a výzkumu.

Je považována za třetí nejlepší univerzitu ve Španělsku a přijímá ročně okolo 2 000 studentů programu Erasmus, což z ní činí jednu z nejpopulárnějších destinací v Evropě. Pět kampusů je rozprostřeno po celém území města a dává mu tak nezaměnitelnou studentskou atmosféru.

Důležité je upozornit, že pro studium zde je nutné umět alespoň rámcově španělsky, nabídka kurzů v angličtině tu sice existuje, ale je značně omezená. Znalost jazyka tu nicméně přispěje k snadnějšímu sehnání ubytování a hlavně – k lepšímu začlenění do početné studentské komunity. 

Španělština se tu dá navíc dobře studovat, univerzita ročně zapisuje až 10 tisíc studentů do mnoha jazykových kurzů.

Unikátní prostředí města plného památek, ležícího v historií opředeném regionu, kde se dá jak lyžovat, tak i plavat v moři, si vás určitě získá.

2-min.jpeg
17.png
Markéta

BLOGER TIP

Můžu mluvit za právnickou fakultu, jejíž budova je přímo v centru města a je obklopená moc hezkou univerzitní botanickou zahradou. Samotná univerzita poskytuje různé kurzy, např. flamenco nebo salsa, za lepší cenu (doporučuji zkontrolovat Centro Cultural Casa de Porras a La Madraza). Existuje univerzitní filmový klub (club de cine), kde se nabízejí filmy zadarmo nebo symbolické vstupné. Spoustu jiných klubů nabízí samotný spolek ESN (literární klub, skupiny pro hudebníky, sportovce aj.).Také je možné účastnit se na různých dobrovolnických akcích, ať již souvisejících se Erasmem (např. prezentace své univerzity nebo města na veletrhu pro španělské zájemkyně a zájemce) nebo ne. Univerzita také nabízí možnost spolubydlet se seniory, přičemž student bydlí zadarmo výměnou za menší pomoc seniorovi v domácnosti.

Petra
foto: Markéta Sochovská

DOPRAVA

V Granadě se nachází menší letiště, vzdálené od centra města asi 45 minut autobusem, avšak to obsluhuje pouze několik vnitrostátních a malou hrstku mezistátních linek. Spojení s Prahou existuje, ale letenky jsou drahé. Levnější variantou je letět přímým letem z Prahy do nepříliš vzdálené Málagy. Lety jsou zde obsluhovány nízkonákladovkami Ryanair a Smartwings, případně létá do Madridu i ČSA nebo Iberia, ale to je zbytečně daleko. :) Z Málagy se následně nejsnáze dopravíte do Granady autobusem společnosti ALSA, který jede buď přímo z letiště, případně ze stanoviště na Paseo de los Tilos. Lístek stojí kolem 12 € a cesta trvá něco přes dvě hodiny.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Centrum Granady není příliš velké, a pokud nebydlíte daleko, dá se to zvládnout bez problémů i pěšky. K dispozici ji jinak MHD v podobě autobusů a tramvaje (která v centru zajíždí pod zem a mění se na metro), cena jízdy je 1,40 €. Jako v každém univerzitním městě je samozřejmě variantou také kolo, avšak vzhledem kopcovitému terénu je to jen pro zdatnější cyklisty.

22-min.jpeg
1-min.jpeg

BLOGER TIP

Studenti UGR si mohou dobíjet na univerzitní kartičku kredit (min. 5€) a pak vyjde jedna cesta na 0, 8€. Prostě jen přijdeš k řidiči a pípneš a částka se ti strhne. Vážně se dá ale VŠUDE dojít po Granadě pěšky.

Markéta
17.png

UBYTOVÁNÍ

14-min.jpeg

Univerzita nabízí ubytování, míst za dobrou cenu je však relativně málo a bývají rychle rozebrána. Obecně se většina studentů shoduje, že koleje ve Španělsku bývají drahé a je výhodnější si s několika dalšími studenty pronajmout byt v soukromí, cena se pak pohybuje mezi 250-400 EUR měsíčně, v závislosti na lokalitě a někdy i na délce pobytu.

Zajišťovat ubytování se vyplatí více než měsíc před příjezdem, poté se totiž rapidně hromadí zájemci.

K hledání je možné použít například portál Room Granada či facebookovou skupinu Pisos en Granada. Další možností je také hledat ubytování až na místě a lépe se tak seznámit s pronajímatelem i spolubydlícími, obvykle to však obnáší bydlet krátce na začátku pobytu v hostelu či prostřednictvím Airbnb. Na zimní semestr také mnozí doporučují zkusit najít byt s ústředním topením, což nebývá standardem.

10-min.jpeg
24-min.jpeg

FINANCE

Pokud seženete ubytování za rozumnou cenu, měl by nově navýšený grant pokrýt většinu základních výdajů, nepočítaje v to výlety po okolí a volný čas.

Některé potraviny jsou zde mírně dražší, ale rozdíl není nijak zásadní. Jíst se dá levně ve školních menzách (za 3-4 €), nejpopulárnější jsou však mezi studenty všudypřítomné tapas podniky, kde ke každému pití je drobné (v Granadě prý i větší) jídlo zadarmo.

Jelikož je to zároveň ikonické pro španělskou gastronomii, tohle samozřejmě musíte vyzkoušet.

BLOGER TIP

Jako další užitečný zdroj pro hledání ubytování doporučuji fb skupinu „ESN Granada Alojamiento“ Ubytování jsem našla přes facebook, přičemž můžu jen doporučit si na první dny vzít hostel, domluvit si vícero prohlídek bytů a rozhodnout se na místě. Nabídka bytů v Granadě je vyšší než poptávka, proto si tak člověk může dovolit luxus a nekupovat zajíce v pytli. Já osobně to tak udělala, navštívila asi pět bytů a vybrala si ten, který se mi líbil nejvíce. Bydlela jsem úplně v centru, 4 minuty pěšky od právnické fakulty, tři minuty od katedrály, což znamenalo, že jsem všude došla a nevynaložila žádné peníze a žádný čas na dojíždění. Žila jsem v krásném bytě v posledním patře domu s terasou s výhledem na Sierru Nevadu. Nájem na měsíc byl 220 € plus energie a internet, které na podzim vyšly zhruba na 30 €, v zimních měsících asi 45 €, což mi připadalo velmi slušné. Celkově lidé bydlívali v průměru tak za 250 – 290 €.

6.png
Petra

BLOGER TIP

My jsme také ze začátku bydleli v Airbnb, asi týden a během týdne jsme si hledali přes různé portály byt, který jsme chtěly s kamarádkou sdílet. Nakonec jsme asi po 5 dnech hledání uspěly (na portálu idealista.com), platily jsme teda provizi agentovi z realitky, ale byt krásný a velký. Jednu to vyšlo na 360€ i se službami. Topení je dobrý point, byty jsou tam většinou stavěny, aby v nich v létě lidé neumřeli horkem (i školy, takže teple se na výuku oblečte), takže je tam do března fakt kosa.

17.png
Markéta
18-min.jpeg

BLOGER TIP

Je Granada drahá?

Zvýšení stipendia je podle mě dost dobrý krok, já sama musela mít dooost ušetřeno, abych mohla vyžít- všechno stipendium sebral nájem. Potraviny jsem nakupovala na týden dopředu, vždy jsem si vymyslela jídlo, co chci vařit a měla ho pak třeba na více dní, abych ušetřila. Ale ty TAPAS jsou v Granadě fakt legendární – nikde jinde ve Španělsku tohle nezažijete. Prostě regulérní porce jídla za cenu pití (třeba 3 €), takže máte Sangríi a k tomu třeba talířek rizota za tu cenu. Největší a nejlevnější jídlo na běžný vaření jsem sehnala v řetězci Mercadona, která je skoro všude.

Markéta
17.png

Život v Granadě je dost levný, mně i nižší stipendium pokrylo téměř tři měsíce života, a to kompletně včetně cestování a drobných radostí. Celkově jsem i s velmi četným cestováním a nakupováním suvenýrků vycházela do 600 €/měsíčně, což bylo finančně únosné i s nižším stipendiem, se zvýšením si tam člověk bude žít jako král. :)

Petra
6.png

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

6

Město je nádherné, plné kachliček, vodních pramenů a bílých křivolakých budov. Granada ve španělštině znamená granátové jablko a právě to je symbolem Granady a nachází se úplně všude – na patnících, cedulích ulic, sloupech, dekoracích. A na procházky je to podle mě to nejlepší město na světě! Petra

Mezi oblíbené věci, které jsem navštěvovala, patřily slam poetry večer (jam de poesía), open mic koncerty, jazykové výměny (intercambios de idiomas), kam přichází lidé, co chtějí trénovat různé jazyky, jazzové koncerty, lekce salsy a bachaty, filmové večery, různé přednášky o feminismu nebo lidských právech. Každý si bezpochyby najde něco svého! Petra

Španělština Tím, že v Granadě lidé moc neumí anglicky a naprostá většina programů nabízených studijních programů je ve španělštině, je velmi snadné se španělštinou naprosto obklopit a potopit se do ní. Ačkoli je to ze začátku třeba trošku těžké, tak věřím, že právě tohle je nejlepší způsob, jak se jazyk opravdu naučit. Petra

Počasí 

Ještě koncem října jsme loňský semestr měli 29°C a to je víc než příjemné. Petra 

Život

Celkově se na jihu Španělska dá moc hezky bavit životem, který se v téhle části světa užívá snadno a je veselý, klidný a naprosto pohodový. Petra 

Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě. Za podpory ESN, kteří odvádí hodně dobrou práci, se podíváte na místa, která byste ani nečekali – vážně, skoro každý den v týdnu pořádají nějakou akci, kde se můžete o Granadě a Španělsku dozvědět něco nového, poznat další a další lidi. Markéta

Granada má unikátní zeměpisnou polohu město v nadmořské výšce přes 700 metrů, zasazené do úpatí pohoří Sierra Nevada, kde se rozprostírá stejnojmenný národní park. Netrvá to ani hodinu cesty a stojíte na svahu ve vyhlášeném lyžařském středisku. Naopak, kdo raději horkou pláž u moře, k tropickému klimatu to má stejně daleko. Ve volném čase si tak vybere každý!

Jih Španělska je nádherný a cestování po něm je, ač trochu víc nákladné než třeba v Česku, velmi snadné. Ideální dostupné výlety – Sevilla, Córdoba, pohoří Alpujarras, pláže Nerjy, hobití vesnička Guadix, historická Ronda. Petra

Bohatá historie: od dob původní římské provincie, přes staletí maurské nadvlády až po období po reconquistě, Granada je doslova nabitá historickými, kulturními a architektonickými památkami, z nichž nejedna je zapsána v seznamech kulturního dědictví UNESCO: od světoznámého paláce Alhambra, zapsaného v seznamech UNESCO, přes zahrady Generalife, proslulou katedrálu až po prastarou městskou čtvrť Albaicín s charakteristickými křivolakými uličkami.

Živé studentské město

Granada má přibližně čtvrt milionu obyvatel v během semestru tvoří skoro pětinu studenti. Kromě ESN zde působí také další organizace orientovaná na zahraniční studenty s názvem Best Life Experience, obě pořádají celou řadu výletů a akcí.

Granada je město plné kulturního a společenského života

kromě oslav svátků spojených především s křesťanstvím se zde v průběhu celého roku pořádá řada hudebních, filmových či divadelních festivalů.?

Granada je město těch nejkouzelnějších výhledů. Nikde nezažijete hezčí. Doporučuji vyhlídku San Miguel de Alto Bajo. Vezměte popcorn a běžte sledovat západ slunce na Granadou. To je něco, na co nezapomenu do konce života. U toho vám budou hrát na kytaru a vedle vás se bude rozprostírat pevnost Alhambra. Prostě jiný svět. To je Granada. Markéta

7

8

9

10

5

BLOGER TIP

PETRA SÝKOROVÁ: MOJE OBLÍBENÁ MÍSTA

Jednak je v Granadě spousta míst, kam jít na představení flamenca (autentické místní flamenco stojí do 15 €, dražší jsou turistickou pastí), kde se skloubí flamenco hudba a tanec. Myslím, že právě tahle umělecká forma hodně prozrazuje o Španělsku, jeho lidech a nátuře. Já jsem zároveň chodila právě na lekce hraní flamenca na kytaru, což je také nová dovednost, kterou jsem si z Granady odvezla.

Zaidín Mercado největší bleší trh se vším možným, který se koná každou sobotu dopoledne ve čtvrti Zaidín

Arabské lázně v Granadě se podařilo dochovat řadu originální arabských lázní, tzv. baňos, které jsou dostupné veřejnosti. Zažijete tam původní rituál očisty starých Maurů složený z koupelí střídavě v horké a studené vodě, pití mátového sladkého čaje, jezení čokolády a masáží. Moc hezký zážitek!

Alhambra Můžu doporučit hlavně noční návštěvu zahrad u Alhambry, skvělý zážitek. Jinak zhruba jednou za semestr (cca listopad) je den památek UNESCO a vstup do Alhambry je zdarma, což se vyplatí. Běžný lístek je vhodné kupovat s předstihem, ale je možné získat lístky i last minute, protože každý den o půlnoci zpřístupňuji lístky, které se nevyprodaly, nebo byly zrušeny, a dávají je zpět do prodeje.

Dehesa de Generalife Krásný meziměstský park, který se nadchází ještě o něco výše než samotná Alhambra a člověk má tak možnost ji obdivovat z vrchu, je vždy prázdný a člověk je tam se všemi těmi olivovníky a červenou půdou úplně sám, ačkoli je 30 minut chůze od centra města.

Vyhlídky V Granadě je spousta nádherných vyhlídek, miradores, ze kterých jsou nádherné pohledy na město a na pohoří Sierry Nevady. Znám málo lepších věcí, než si jít udělat piknik na západ slunce na jeden z miradorů a sledovat město za soumraku.

  •  

KAM DÁL?

Vice'Rectorate for Internationalization

University of Granada

Complejo Administrativo Triunfo
Avenida del Hospicio s/n
18071 Granada (Spain)

Tel: +34 958 24 90 30
E-mail: intlinfo@ugr.es

1.png
3.png
2.png
Návrh bez názvu (4).png

ZAUJALA TĚ GRANADA? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

FOTOGALERIE