univerzita v Granadě

foto: SCB

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Jedna z nejstarších univerzit ve Španělsku a na svých 22 fakultách nabízí vzdělání více než 50 000 prezenčním studentům a více než 30 000 v online programech, letních školách či celoživotním vzdělávání. Je rovněž vysoce hodnocena pro své výkony v oblasti vědy a výzkumu.

Je považována za třetí nejlepší univerzitu ve Španělsku a přijímá ročně okolo 2 000 studentů programu Erasmus, což z ní činí jednu z nejpopulárnějších destinací v Evropě. Pět kampusů je rozprostřeno po celém území města a dává mu tak nezaměnitelnou studentskou atmosféru.

Důležité je upozornit, že pro studium zde je nutné umět alespoň rámcově španělsky, nabídka kurzů v angličtině tu sice existuje, ale je značně omezená. Znalost jazyka tu nicméně přispěje k snadnějšímu sehnání ubytování a hlavně – k lepšímu začlenění do početné studentské komunity. 

Španělština se tu dá navíc dobře studovat, univerzita ročně zapisuje až 10 tisíc studentů do mnoha jazykových kurzů.

Unikátní prostředí města plného památek, ležícího v historií opředeném regionu, kde se dá jak lyžovat, tak i plavat v moři, si vás určitě získá.

BLOGER TIP

Universidad de Granada, Facultad de Educación je poměrně hezká budova vzdálená asi 15 minut pěšky od historického centra. Záleží, kde bydlíte, ale dá se tam dostat i autobusem. Uvnitř jsou klasické třídy vybavené většinou počítačem a interaktivní tabulí. Po celé škole je WIFI, na kterou se připojíte pod svým univerzitním profilem. Pozor na otevírací dobu studijního oddělení, jak je ve španělsku zvykem, moc se nedodržuje a tak všechny důležité věci řešit včas. 

Markéta

BLOGER TIP

Můžu mluvit za právnickou fakultu, jejíž budova je přímo v centru města a je obklopená moc hezkou univerzitní botanickou zahradou. Samotná univerzita poskytuje různé kurzy, např. flamenco nebo salsa, za lepší cenu (doporučuji zkontrolovat Centro Cultural Casa de Porras a La Madraza). Existuje univerzitní filmový klub (club de cine), kde se nabízejí filmy zadarmo nebo symbolické vstupné. Spoustu jiných klubů nabízí samotný spolek ESN (literární klub, skupiny pro hudebníky, sportovce aj.).Také je možné účastnit se na různých dobrovolnických akcích, ať již souvisejících se Erasmem (např. prezentace své univerzity nebo města na veletrhu pro španělské zájemkyně a zájemce) nebo ne. Univerzita také nabízí možnost spolubydlet se seniory, přičemž student bydlí zadarmo výměnou za menší pomoc seniorovi v domácnosti.

Petra
foto: Markéta Sochovská

DOPRAVA

V Granadě se nachází menší letiště, vzdálené od centra města asi 45 minut autobusem, avšak to obsluhuje pouze několik vnitrostátních a malou hrstku mezistátních linek. Spojení s Prahou existuje, ale letenky jsou drahé. Levnější variantou je letět přímým letem z Prahy do nepříliš vzdálené Málagy. Lety jsou zde obsluhovány nízkonákladovkami Ryanair a Smartwings, případně létá do Madridu i ČSA nebo Iberia, ale to je zbytečně daleko. :) Z Málagy se následně nejsnáze dopravíte do Granady autobusem společnosti ALSA, který jede buď přímo z letiště, případně ze stanoviště na Paseo de los Tilos. Lístek stojí kolem 12 € a cesta trvá něco přes dvě hodiny.

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Centrum Granady není příliš velké, a pokud nebydlíte daleko, dá se to zvládnout bez problémů i pěšky. K dispozici ji jinak MHD v podobě autobusů a tramvaje (která v centru zajíždí pod zem a mění se na metro), cena jízdy je 1,40 €. Jako v každém univerzitním městě je samozřejmě variantou také kolo, avšak vzhledem kopcovitému terénu je to jen pro zdatnější cyklisty.

BLOGER TIP

Studenti UGR si mohou dobíjet na univerzitní kartičku kredit (min. 5€) a pak vyjde jedna cesta na 0, 8€. Prostě jen přijdeš k řidiči a pípneš a částka se ti strhne. Vážně se dá ale VŠUDE dojít po Granadě pěšky.

Markéta

UBYTOVÁNÍ

Univerzita nabízí ubytování, míst za dobrou cenu je však relativně málo a bývají rychle rozebrána. Obecně se většina studentů shoduje, že koleje ve Španělsku bývají drahé a je výhodnější si s několika dalšími studenty pronajmout byt v soukromí, cena se pak pohybuje mezi 250-400 EUR měsíčně, v závislosti na lokalitě a někdy i na délce pobytu.

Zajišťovat ubytování se vyplatí více než měsíc před příjezdem, poté se totiž rapidně hromadí zájemci.

K hledání je možné použít například portál Room Granada či facebookovou skupinu Pisos en Granada. Další možností je také hledat ubytování až na místě a lépe se tak seznámit s pronajímatelem i spolubydlícími, obvykle to však obnáší bydlet krátce na začátku pobytu v hostelu či prostřednictvím Airbnb. Na zimní semestr také mnozí doporučují zkusit najít byt s ústředním topením, což nebývá standardem.

BLOGER TIP

Jako další užitečný zdroj pro hledání ubytování doporučuji fb skupinu „ESN Granada Alojamiento“ Ubytování jsem našla přes facebook, přičemž můžu jen doporučit si na první dny vzít hostel, domluvit si vícero prohlídek bytů a rozhodnout se na místě. Nabídka bytů v Granadě je vyšší než poptávka, proto si tak člověk může dovolit luxus a nekupovat zajíce v pytli. Já osobně to tak udělala, navštívila asi pět bytů a vybrala si ten, který se mi líbil nejvíce. Bydlela jsem úplně v centru, 4 minuty pěšky od právnické fakulty, tři minuty od katedrály, což znamenalo, že jsem všude došla a nevynaložila žádné peníze a žádný čas na dojíždění. Žila jsem v krásném bytě v posledním patře domu s terasou s výhledem na Sierru Nevadu. Nájem na měsíc byl 220 € plus energie a internet, které na podzim vyšly zhruba na 30 €, v zimních měsících asi 45 €, což mi připadalo velmi slušné. Celkově lidé bydlívali v průměru tak za 250 – 290 €.

Petra

BLOGER TIP

My jsme také ze začátku bydleli v Airbnb, asi týden a během týdne jsme si hledali přes různé portály byt, který jsme chtěly s kamarádkou sdílet. Nakonec jsme asi po 5 dnech hledání uspěly (na portálu idealista.com), platily jsme teda provizi agentovi z realitky, ale byt krásný a velký. Jednu to vyšlo na 360€ i se službami. Topení je dobrý point, byty jsou tam většinou stavěny, aby v nich v létě lidé neumřeli horkem (i školy, takže teple se na výuku oblečte), takže je tam do března fakt kosa.

Markéta

FINANCE

Pokud seženete ubytování za rozumnou cenu, měl by nově navýšený grant pokrýt většinu základních výdajů, nepočítaje v to výlety po okolí a volný čas.

Některé potraviny jsou zde mírně dražší, ale rozdíl není nijak zásadní. Jíst se dá levně ve školních menzách (za 3-4 €), nejpopulárnější jsou však mezi studenty všudypřítomné tapas podniky, kde ke každému pití je drobné (v Granadě prý i větší) jídlo zadarmo.

Jelikož je to zároveň ikonické pro španělskou gastronomii, tohle samozřejmě musíte vyzkoušet.

BLOGER TIP

Je Granada drahá?

Zvýšení stipendia je podle mě dost dobrý krok, já sama musela mít dooost ušetřeno, abych mohla vyžít- všechno stipendium sebral nájem. Potraviny jsem nakupovala na týden dopředu, vždy jsem si vymyslela jídlo, co chci vařit a měla ho pak třeba na více dní, abych ušetřila. Ale ty TAPAS jsou v Granadě fakt legendární – nikde jinde ve Španělsku tohle nezažijete. Prostě regulérní porce jídla za cenu pití (třeba 3 €), takže máte Sangríi a k tomu třeba talířek rizota za tu cenu. Největší a nejlevnější jídlo na běžný vaření jsem sehnala v řetězci Mercadona, která je skoro všude.

Markéta

Život v Granadě je dost levný, mně i nižší stipendium pokrylo téměř tři měsíce života, a to kompletně včetně cestování a drobných radostí. Celkově jsem i s velmi četným cestováním a nakupováním suvenýrků vycházela do 600 €/měsíčně, což bylo finančně únosné i s nižším stipendiem, se zvýšením si tam člověk bude žít jako král. :)

Petra

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

5

6

Město je nádherné, plné kachliček, vodních pramenů a bílých křivolakých budov. Granada ve španělštině znamená granátové jablko a právě to je symbolem Granady a nachází se úplně všude – na patnících, cedulích ulic, sloupech, dekoracích. A na procházky je to podle mě to nejlepší města na světě! Petra

Mezi oblíbené věci, které jsem navštěvovala, patřily slam poetry večer (jam de poesía), open mic koncerty, jazykové výměny (intercambios de idiomas), kam přichází lidé, co chtějí trénovat různé jazyky, jazzové koncerty, lekce salsy a bachaty, filmové večery, různé přednášky o feminismu nebo lidských právech. Každý si bezpochyby najde něco svého! Petra

Španělština Tím, že v Granadě lidé moc neumí anglicky a naprostá většina programů nabízených studijních programů je ve španělštině, je velmi snadné se španělštinou naprosto obklopit a potopit se do ní. Ačkoli je to ze začátku třeba trošku těžké, tak věřím, že právě tohle je nejlepší způsob, jak se jazyk opravdu naučit. Petra

Počasí 

Ještě koncem října jsme loňský semestr měli 29°C a to je víc než příjemné. Petra 

 

Život

Celkově se na jihu Španělska dá moc hezky bavit životem, který se v téhle části světa užívá snadno a je veselý, klidný a naprosto pohodový. Petra 

Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě. Za podpory ESN, kteří odvádí hodně dobrou práci, se podíváte na místa, která byste ani nečekali – vážně, skoro každý den v týdnu pořádají nějakou akci, kde se můžete o Granadě a Španělsku dozvědět něco nového, poznat další a další lidi. Markéta

Granada má unikátní zeměpisnou polohu město v nadmořské výšce přes 700 metrů, zasazené do úpatí pohoří Sierra Nevada, kde se rozprostírá stejnojmenný národní park. Netrvá to ani hodinu cesty a stojíte na svahu ve vyhlášeném lyžařském středisku. Naopak, kdo raději horkou pláž u moře, k tropickému klimatu to má stejně daleko. Ve volném čase si tak vybere každý!

Jih Španělska je nádherný a cestování po něm je, ač trochu víc nákladné než třeba v Česku, velmi snadné. Ideální dostupné výlety – Sevilla, Córdoba, pohoří Alpujarras, pláže Nerjy, hobití vesnička Guadix, historická Ronda. Petra

Bohatá historie: od dob původní římské provincie, přes staletí maurské nadvlády až po období po reconquistě, Granada je doslova nabitá historickými, kulturními a architektonickými památkami, z nichž nejedna je zapsána v seznamech kulturního dědictví UNESCO: od světoznámého paláce Alhambra, zapsaného v seznamech UNESCO, přes zahrady Generalife, proslulou katedrálu až po prastarou městskou čtvrť Albaicín s charakteristickými křivolakými uličkami.

Živé studentské město

Granada má přibližně čtvrt milionu obyvatel v během semestru tvoří skoro pětinu studenti. Kromě ESN zde působí také další organizace orientovaná na zahraniční studenty s názvem Best Life Experience, obě pořádají celou řadu výletů a akcí.

Granada je město plné kulturního a společenského života

kromě oslav svátků spojených především s křesťanstvím se zde v průběhu celého roku pořádá řada hudebních, filmových či divadelních festivalů.?

Granada je město těch nejkouzelnějších výhledů. Nikde nezažijete hezčí. Doporučuji vyhlídku San Miguel de Alto Bajo. Vezměte popcorn a běžte sledovat západ slunce na Granadou. To je něco, na co nezapomenu do konce života. U toho vám budou hrát na kytaru a vedle vás se bude rozprostírat pevnost Alhambra. Prostě jiný svět. To je Granada. Markéta

7

8

9

10

BLOGER TIP

PETRA SÝKOROVA: MOJE OBLÍBENÁ MÍSTA

Jednak je v Granadě spousta míst, kam jít na představení flamenca (autentické místní flamenco stojí do 15 €, dražší jsou turistickou pastí), kde se skloubí flamenco hudba a tanec. Myslím, že právě tahle umělecká forma hodně prozrazuje o Španělsku, jeho lidech a nátuře. Já jsem zároveň chodila právě na lekce hraní flamenca na kytaru, což je také nová dovednost, kterou jsem si z Granady odvezla.

Zaidín Mercado největší bleší trh se vším možným, který se koná každou sobotu dopoledne ve čtvrti Zaidín

Arabské lázně v Granadě se podařilo dochovat řadu originální arabských lázní, tzv. baňos, které jsou dostupné veřejnosti. Zažijete tam původní rituál očisty starých Maurů složený z koupelí střídavě v horké a studené vodě, pití mátového sladkého čaje, jezení čokolády a masáží. Moc hezký zážitek!

Alhambra Můžu doporučit hlavně noční návštěvu zahrad u Alhambry, skvělý zážitek. Jinak zhruba jednou za semestr (cca listopad) je den památek UNESCO a vstup do Alhambry je zdarma, což se vyplatí. Běžný lístek je vhodné kupovat s předstihem, ale je možné získat lístky i last minute, protože každý den o půlnoci zpřístupňuji lístky, které se nevyprodaly, nebo byly zrušeny, a dávají je zpět do prodeje.

Dehesa de Generalife Krásný meziměstský park, který se nadchází ještě o něco výše než samotná Alhambra a člověk má tak možnost ji obdivovat z vrchu, je vždy prázdný a člověk je tam se všemi těmi olivovníky a červenou půdou úplně sám, ačkoli je 30 minut chůze od centra města.

Vyhlídky V Granadě je spousta nádherných vyhlídek, miradores, ze kterých jsou nádherné pohledy na město a na pohoří Sierry Nevady. Znám málo lepších věcí, než si jít udělat piknik na západ slunce na jeden z miradorů a sledovat město za soumraku.

  •  

KAM DÁL?

Vice'Rectorate for Internationalization

University of Granada

Complejo Administrativo Triunfo
Avenida del Hospicio s/n
18071 Granada (Spain)

Tel: +34 958 24 90 30
E-mail: intlinfo@ugr.es

FB: https://www.facebook.com/internacionalugr

ZAUJALA TĚ GRANADA? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

Kde leží Granada?

FOTOGALERIE

stát

Španělsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

španělština

519

euro

(od ZS 20/21) 

(část nabízených kurzů v angličtině)

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

55 000

10

24 hod. jízdy

511-

520

1531

Euro

3:30 h

text vznikl v spolupráci s našimi blogery v Granadě

PETRA

SÝKOROVÁ

MARKÉTA 

SOCHOVSKÁ

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

doba jízdy/letu

I

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

doba jízdy/letu

I

University of Hamburg

Německo

Univerzita v Hamburku nabízí krásný samostatný kampus, díky kterému si můžete zvolit předměty z více fakult a pak jednoduše přecházet mezi budovami. Studenti tu navíc mají k dispozici mnoho prostoru i pro mimoškolní aktivity – v rámci kampusu najdete kluby, studovny nebo i opravnu kol a studentské spolky pořádají mnoho zajímavých akcí. Samozřejmostí pro Německo je skvělá menza s chutným a cenově dostupným jídlem. Město Hamburk obrdželo od našich studentů výhradně pozitivní recenze – je to sice bohaté a tudíž na živobytí dražší město, zároveň však nabízí od každého něco – najdete tu cenné historické památky, rušné čtvrti s nočním životem, spoustu městské zeleně, výjimečnou kuchyni a samozřejmě také moře. Jelikož v Hamburku sídlí celkem 19 vysokoškolských institucí, není tu o studenty rozhodně nouze. Zkrátka skvělý mix toho nejlepšího, co můžete od Erasmu čekat.

doba jízdy/letu

I

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

doba jízdy/letu

I

University of Limerick

Irsko

Univerzita v Limeriku přijme každý rok na 2 000 zahraničních studentů, takže nepřekvapí, že se jejich pohodlí také patřičně věnuje – má vynikající studentskou komunitu s mnoha podpůrnými iniciativami, včetně referentů pro podporu zahraničních studentů, Buddy programu a bezplatných akademických podpůrných center. Kampus je v podstatě takovým malým městečkem, kde najdete sportovní centra, fitness, bazén, kavárny, restaurace i ubytování pro studenty. Město Limerick je navíc levnější, než třeba Dublin nebo Galway a tak nabízí příležitost i těm, kteří mají trochu hlouběji do kapsy.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University College Dublin

Irsko

UCD je klasickou univerzitou anglosaského světa. Založena byla v polovině 19. století a dnes je největší univerzitou na ostrově. Má své vlastní tradice a klasický studentský život, který určují především studentské spolky všech velikostí a zaměření a také více než 60 sportovních týmů. Nejoblíbenějšími sporty jsou vedle tradičních gaelských her také fotbal a ragby. Po Trinity College je UCD druhou nejlepší irskou univerzitou a patří do prestižního 1 % ve světovém žebříčku.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universidad de Granada

Španělsko

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.

doba jízdy/letu

24

I

3:30

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

doba jízdy/letu

I

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

doba jízdy/letu

I

Dresden University of Technology

Německo

Technická univerzita v Drážďanech je špičkovou institucí nejen v Německu, ale i v rámci celé Evropy. Nenechte se zmást jejím názvem – nabízí totiž i řadu humanitních oborů, které přivítají cestovatele například z FHS, FSV, FF, KTF nebo PedF. Škola vyniká svými spolky a organizovanou vzájemnou pomocí mezi studenty. Pohodlný kampus slibuje všechny důležité budovy jsou v docházkové vzdálenosti – prohlédněte si jej ve videu. Podobně jako Vídeň jsou i Drážďany vhodné pro cestovatele-začátečníky, protože slibují možnost často se vracet domů (z Prahy jste tu za dvě hodiny). Drážďany jsou navíc moderním a poklidným městem, které se dost podobá Praze.

doba jízdy/letu

I

National University of Ireland Galway

Irsko

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Trinity College

Irsko

Trinity je nejstarší dodnes fungující irskou univerzitou. Má pověst nejprestižnější univerzity v Irsku, kterou dokládá i hodnocení QS. Její nádherný historický kampus je většinou plný turistů, kteří si jdou prohlédnout veřejně dostupnou, úchvatnou historickou knihovnu a především sál, kde Trinity opatruje jeden z nejcennějších středověkých rukopisů světa – Book of Kells. Univerzita si své studenty přísně vybírá, to se ale erasmáků samozřejmě tolik netýká, můžete tak studovat na stejném místě jako Oscar Wilde, Jonathan Swift, Bram Stoker nebo obě irské exprezidentky.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Dublin City University

Irsko

Ve čtveřici Dublinských univerzit nesmí chybět DCU, zdaleka nejmladší a také nejmenší Dublinská univerzita, která má ale hodně co nabídnout – patří mezi horní 4% světových univerzit a má své místo také v prestižním žebříčku 50 univerzit pod 50 let od QS. Najdete tu špičkové laboratoře, kvalitní a moderní přednáškové místnosti, sportovní centrum s fitness a plaveckým bazénem, bary, kavárny i studentské ubytování, takže kampus nemusíte vůbec opouštět, všechno máte na dosah ruky. Byla by to ale škoda, protože jen deset minut jízdy MHD odsud čeká tepající srdce Dublinu. Zapojte se do jednoho z více než stovky studentských spolků, naučte se gaeligue či jógu, zapojte se do dramaťáku, nebo sbírejte zkušenosti v místním rádiu.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Universität Wien

Rakousko

Vídeň zaujímá v našich dějinách výjimečné místo. Je to nádherné město, ze kterého na vás stále dýchá atmosféra starého mocnářství. Jak trefně poznamenává Katka Krejčová, je to ideální město i pro začínající dobrodruhy. Kdykoli lze sednout na vlak a vypravit se domů za rodinou, přáteli, láskou…, zároveň je to ale už trochu jiná kultura, kterou můžete poznávat. Víděňská univerzita prestižní. Je to nejstarší univerzita německy mluvícího světa, má 15 laureátů Nobelovy ceny a studentskou populaci čítající skoro sto tisíc lidí. I přes vysoké školné se sem stahují studenti z celého světa. A vy to máte na semestr (nebo dva) dokonce zadarmo. Navíc s kapesným, které se od září zvedá na 519 euro. Přidejte do svého dilematu další skvělou položku!

doba jízdy/letu

4:30

I

1:00

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

doba jízdy/letu

I

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

doba jízdy/letu

I

Free University of Berlin

Německo

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

doba jízdy/letu

I

University College Cork

Irsko

Cork je malé historické městečko na jihu Irska se spoustou památek a poklidným životem. Místní univerzita byla založena už v roce 1849 a z doby svého založení si uchovala nádherné historické jádro svého kampusu. Další rozvoj v druhé polovině 20. století přinesl také výstavbu nezbytných moderních budov a laboratoří, které se Corku opravdu povedly. Dnes tu studuje a žije na 21 000 studentů. Bohatý studentský život zajišťují desítky studentských spolků a sportovních klubů, jejichž činnosti si škola velmi cení. Prožijete tady klidný Erasmus na pravé univerzitě anglosaského světa.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

Maynooth University

Irsko

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

University of Glasgow

Skotsko

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

doba jízdy/letu

-

I

2:30

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png