top of page
IMG_0579.jpg

univerzita v Glasgow

foto: SCB

nestíháš číst?

poslechni si podcastovou vezi skotského profilu, kterou jsme pro tebe připravili. K dispozici také na Spotify. Sleduj nás!

O UNIVERZITĚ

Universita v Glasogow patří mezi nejstarší univerzity v Británii. Byla založena už v roce 1451. Je druhou nejstarší univerzitou ve Skotsku (po st. Andrews) a čtvrtou nejstarší ve Velké Británii. Čekali jste, že se touhle dobou proháněly po skotských pláních akorát ovce a statní horalové? Tak to vás vyvedeme z omylu. Univerzitu tu mají stejně dlouho jako my v Praze. A jakou univerzitu! Řadí se mezi deset nejlepších vysokých škol v Británii a to je v zemi s tak prestižním vysokým školstvím opravdu něco.

Univerzita se nachází na kopci nad městem. Původně se vyučovalo v glasgowské katedrále a na své současné míso byla univerzita přesunuta až později. Pěkně cihlu po cihle se sem přemístilo i pozdně gotické schodiště, které nyní stojí ve starém kampusu, včetně původních soch strážců. Jedním z nich je pochopitelně lev, tím druhým ale není orel, nebo podobně očekávatelné zvíře, ale nejnoblesnější zvíře Skotska a národní symbol jednorožec.

Na sklonku 17. století získala škola také svou ikonickou hodinovou věž, která nad kampusem drží stráž až dodnes, kdy ji kolem dokola obkružuje pulzující metropole Glasgow. Okolí univerzity je ale poklidné a dýchne na váz z něho minulost – snadno se ztratíte ve čtvrtích plných typických skotských domů, jako z Dickensenovy novely. Když už je řeč o literatuře, studovalo tu mnoho významných literátů – mezi nimi třeba filosof Francis Hutchenson nebo ekonom Adam Smith. Univerzita však může nabídnout své absolventy z mnoha dalších oborů. Pokud se přikláníte spíš k technickým disciplínám, je v nabídce inženýr

James Watt, který přizpůsobil parní stroj pro využití v továrnách. Studoval tu také James Wilson, jeden ze zakládajících otců spojených států. Glasgow „odchovalo“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu  ).

 

Kampus glasgowské univerzity je poměrně rozsáhlý a najdete tu staré přírodovědecké muzeum (s volným vstupem!) stejně jako moderní farmaceutickou laboratoř.

Jak známo škola čar a kouzel leží skryta očím smrtelníkům někde na skotské vrchovině. Pokud jste ale v jedenácti letech nedostali svůj dopis, je univerzita v Glasgow rozhodně tou nejlepší náhražkou, jakou můžeme nabídnout. Nádherná příroda v okolí, krásný starodávný kampus se stoletými stromy, vitrážovými okny, sloupovím a precizní skotská angličtina. Čarovat vás tu pravděpodobně nenaučí, jinak vás tu ale naučí všechno, co potřebujete vědět (třeba k založení nového státu nebo řízení některého z již existujících). Musíte si ale dávat velký pozor, je mnoho těch, kteří místnímu kouzlu propadli natolik, že mají nyní v pase dvojí občanství.  

O MĚSTĚ

Glasgow není hlavním městem Skotska – tím je historický Edinburgh, je ale největší Skotskou metropolí a třetím největším městem spojeného království. Má 600 000 obyvatel, takže je oproti Praze zhruba poloviční. Do značné míry ho formovala jeho průmyslová éra. Bylo jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst viktoriánské Anglie a proudila sem migrace z celé Evropy. To dodalo městu jeho nezaměnitelnou podobu – řady malých obchůdků s originálními vývěsními štíty i zástavbu dělnických domovů, viktoriánskou nemocnici, muzea a parky, to všechno na historických kořenech z doby mnohem starší. Na místním ikonickém hřbitově můžete najít množství starých náhrobků s klanovými kříži a mnoho místních obyvatel se vám rádo pochlubí, ke kterému klanu patří - Mackenzie, MacDonald a podobně a pravděpodobně budou mít v šatníku i kilt nebo pléd s rodovým vzorem.

Dnes je Glasgow moderním městem a častým cílem turistů, kteří jej obvykle využívají i jako výchozí bod pro cesty dál na skotskou vysočinu,

po stopách knih o Harrym Potterovi nebo populárního historického seriálu Cizinka (Outlander). Pravidelně se tu pořádají festivaly – například světové mistrovství dudáků hostí každoročně místní centrální park (Glasgow Green) a je to velký zážitek, ačkoli to neodbytné skřípání stovek nástrojů nevyženete z hlavy minimálně další dva dny. V parku se také konají hudební festivaly, začíná tu a končí maraton a setkáte se tu i s dalšími akcemi – třeba skotskými hrami.

Město je plné přírody. Má hned několik opravdu rozlehlých parků a v jednom z nich najdete dokonce pasoucí se koně a typické skotské krávy s cool ofinou – hilandery. Není vůbec výjimkou, že po ulici přeběhne liška a protože je Spojené království díky důsledné karanténě zvířat jedinou zemí bez výskytu vztekliny, můžete si tohle soužití v klidu vychutnávat.

POČASÍ

Počasí je tu zkrátka anglické. Slunečný den se může během chvilky změnit v deštivý, typické je ale spíš nekončící jemné mrholení, které se nedá ani s kapkou schovívavosti považovat za déšť a přesto vás může při delší procházce pěkně promočit. Skoti to řeší především dobrým výběrem oblečení a poznáte to snadno i na místních obchodech – hodně často jsou výlohy plné outdorového oblečení a pokročilých nepromokavých bund. Skoti jsou zvyklí oblékat se do sportovního i pro volnočasové aktivity. Velmi hojně tu najdete pobočky anglické společnosti Super Dry, která si onu nezbytnou nepromokavost vložila i do svého názvu.

Vzduch se vyznačuje obrovskou vlhkostí, která může zvláště v bytě působit hodně nepříjemně a nelze ji vyvětrat, proto je sušička rozhodně velkým bonusem každého podnájmu – prádlo totiž bez ní budete sušit několik dní. Má to ale i

ZAJÍMAVOST

Víte jak univerzita v Glasgow udržuje svůj pažit stále tak dokonalý? Především důsledným zastrašováním studentů, kterým by se zelený baldachýn zdál jako dokonalé místo ke klábosení a odpočinku. Nedělá to ale výstražnými cedulkami keep of the gras, které dobře známe, ale přímo geniálním psychologickým mechanismem – prostě rozšířila pověru, že kdokoli na trávník stoupne, neudělá státnice. No, kdo by to riskoval, že? Ale nebojte, jen pár kroků od kampusu najdete rozlehlý park Kelvin, kde se můžete rozvalit bez toho, aniž byste ohrožovali své šance na dostudování.

Anna
2.png

DOPRAVA

Glasgow má své menší letiště, které je rájem nízkonákladových aerolinií. Hlavně domácích Jet2, které odsud denně přepravují tisíce skotů za sluncem v rámci svých výhodných dovolenkových balíčků (a pak je zase, spokojené a těžce spálené od sluníčka přivážejí zpátky). Nedivte se proto, když se vás letušky budou zdvořile ptát, zda jste si svou dovolenou v Praze užili. Jet2 létá dvakrát týdně přímou linku z Prahy. Přestupovat na jiném letišti ve spojeném království se většinou nevyplatí a tak to doporučujeme jen v nouzových případech. Mnohem lepší je zvolit si jiné letiště v okolí a překonat zbývající vzdálenost autobusem nebo vlakem.  Nejblíže je zde Edinburgh, který nabízí každodenní pravidelnou linku do Prahy se společností EasyJet a Ryan air. Za hodinu a půl se pak autobusem dostanete do Glasgow. Díky poměrně levné a spolehlivé autobusové dopravě však můžete přistávat i ve vzdálenějších městech a do Glasgow si dojet. Například opravdový 

extrém – deset hodin putující expres Londýn-Glasgow vás vyjde na pouhých 10 liber.

Za přímou letenku do Glasgow zaplatíte obvykle 2 000 Kč, při včasném nebo akčním nákupu můžete ušetřit i 50 %, mnohem spíš však pouze čtvrtinu ceny. Letenka do Edinburghu je obvykle levnější a najdete ji také mezi akčními letenkami.

své výhody, zvláště pokud máte rádi přírodu, která je zde vždycky a za každých okolností zelená. Na pěstěné trávníky je radost se podívat, všechno obrůstá mech a lišejník.

V létě je Glasgow příjemné hlavně pro milovníky mírnějšího počasí. Vedra se tu většinou nedočkáte, jen málokdy se teploměr vyšplhá někam poblíž 30stupňové metě, příjemné slunečné dny tu i o prázdninách střídají velmi deštivé a podmračené dny.

Zima vypadá podobně jako nyní v česku – prší víc a jen ojediněle se setkáte i se sněžením. Ačkoli polární kruh je ještě o kus výše, už se tu poměrně citelně projevuje kratší „polární“ den.

IMG_0616.jpg
IMG_0570.jpg

BLOGER TIP

Pokud jste ve Skotsku ještě nikdy nebyli a rádi byste si tuhle zemi před finálním rozhodnutím trochu „proklepli“ a zažili, sledujte akční nabídky letenek. Irská aerolinka Ryan Air občas hodí do oběhu pár zpátečních letenek do Edinburghu třeba na prodloužený víkend s cenou kolem tisícovky. Můžete si tak jeden den udělat třeba procházku po Skotské vysočině, navštívit úchvatné údolí Glencoe (ideální na celodenní výlet, dvě hodinky cesty z města) zajít do pravé skotské hospody, nebo rovnou na tradiční tance, které v Glasgow nabízí v pátek večer hned několik podniků. Prohlédnete si univerzitu a město a uvidíte, jestli je mezi vámi a Skotskem potřebná chemie.

Anna
2.png

DOPRAVA PO MĚSTĚ

Glasgow má metro, ale zdá se být poněkud nadbytečné. Je to prstenec několika stanic, které obkružují město a hodí se pouze v případě, že se přemisťujete na delší vzdálenost. Když se začtete do knížky, nebo usnete, prostě si dáte další kolo. Pokud jste zvyklí na pražské metro, budete překvapení, jak může být vůz metra malý a samotný tunel také připomíná spíš hobití noru, nicméně metro je čisté (tedy na poměry tohoto typu dopravního prostředku) nové a pohodlné.

Mnohem častější je jízda patrovými autobusy, které ve Skotsku nejsou červené, ale většinou spíš fialové, jako bodlák. Důležitou informací je, že nezastavují na každé zastávce, pokud nikdo 

nevystupuje (a tím si nemůžete být jistí) musíte na řidiče mávnout. Mince odměříte do připravené

 kasičky a dostanete od řidiče lístek. Glasgow ale už pokročilo do 21. století a tak má i místní dopravní podnik svou mobilní aplikaci. Můžete v ní bezkontaktně nakupovat tickety na různě dlouho, podobně jako v Praze a těmi se pak v autobuse jen prokážete.

Většinou ale ve městě vystačíte s vlastníma nohama nebo na kole, což jsou také nejlevnější způsoby dopravy. V centru je všude poměrně blízko. Jediný problém je ten nepředvídatelný déšť a všudypřítomné vlhko, které vás možná v některých dnech zaženou do relativního pohodlí MHD, a to hlavně ze začátku, než si na počasí trochu zvyknete.

UBYOVÁNÍ

IMG_0456.jpg
IMG_1089.jpg

Nejdražší položkou ve vašem rozpočtu bude bezpochyby ubytování, protože to je tu drahé. Můžete využít služeb místních kolejí, které ale budou požadovat částku kolem 450 euro měsíčně za sdílený pokoj. Alternativou, která vám za podobnou cenu umožní mít pokoj jen pro sebe a koupelnu a kuchyň sdílet v apartmánu, mohou být soukromé studentské domy jako je Firhill Court nebo Newton House. Ještě levnější může být bydlení v pronajatém bytě. To se dá sehnat i na místě, proto někteří studenti doporučují pronajmout si na prvních několik dní airbnb nebo hostel a intenzivně hledat. Ubytování v soukromí může být i o 100 liber levnější než kolej, záleží ale samozřejmě i na štěstí.

Pokud máte v úmyslu bydlet na koleji, řeště ubytování rozhodně v předstihu. Na kolejích provozovaných školou - Cairncross House – dostávají přednost studenti, kteří mají v plánu zůstat po celý akademický rok.

FINANCE

BLOGER TIP

 Charitativní obchody

Moc hezké na Skotsku je, jak tu lidé drží spolu. To je přesně to, co tu teplomilného a na sucho a betakaroten zvyklého Čecha drží i přes nepřízeň počasí – místní obyvatelé se srdcem na dlani. Projevuje se to všude, včetně zdravotnictví, kde se snad nesetkáte s rozmrzelým lékařem, nebo sestrou a při každé nemocnici tu fungují dobrovolníci - třeba důchodového věku, kteří si chodí s pacienty popovídat, pohladit je, a při tom jim třeba taky něco uštrykovat nebo přečíst. Ty většinou sdružuje některá z mnoha místních charit. Na ulicích Glasgow najdete desítky možná stovky obchůdků, které tyto charity spravují. Můžete sem přinést nějaké vlastní věci – oblečení, knížky, zkrátka to, co už nepotřebujete. Zákazníci si je pak kupují a výtěžek jde na pomoc potřebným. Je to tedy dvojitá pomoc, protože trochu odrbaná knížka Harryho Pottera udělá radost dítěti ze sociálně slabší rodiny a ty dvě libry, co za ní rodiče zaplatí zase podpoří třeba onkologické pacienty. A pozor: fungují tu i charitativní obchody s nábytkem a dalšími věcmi do domácnosti, kde jsou vítáni studenti s našponovaným rozpočtem.

Anna
2.png
IMG_0747.jpg

Na úvod je třeba říct, že stipendium vám tady nebude stačit. Museli byste žít prakticky o chlebu a vodě a nevyrážet na výlety ani za zábavou, což by váš zážitek značně vyprázdnilo.  Většinou stipendium, které nyní činí 519 euro, pokryje kolem 60% nákladů. Měsíčně je tak třeba zaplatit zhruba dalších 10 000 ze svého, a tak je třeba mít našetřeno, využít podpory rodiny, nebo si najít brigádu v místě. Třetí možnost obvykle nebývá problémem – mnoho studentů si přivydělává třeba jako kurýři služeb doručujících jídlo na kole, což je poměrně časově flexibilní brigáda, možností je ale samozřejmě mnohem více.  Platy jsou zde asi dvojnásobné oproti česku. Minimální hodinová mzda je zde v přepočtu asi 220 Kč.

Skotsko je o něco dražší než česká republika, ale dalo by se říct, že má trochu jiné nákupní zvyklosti. V supermarketech se to hemží výhodnými family packy, balením dvou a více kusů za zvýhodněnou cenu, můžete tedy šetřit i tak, že budete kupovat ve velkém a jídlo zamrazovat, nebo jinak bezpečně skladovat, dělit 

se s přáteli a podobně – nejdražší je totiž nakupovat pro jednoho. Supermarkety, jako třeba místní řetězec Morrisons, oplývají velkým výběrem. Některé komodity, jako je třeba alkohol, jsou bolestně dražší, než v české republice. Ve vybraných hospodách seženete i čepované plzeňské pivo, musíte si ale připravit zhruba pětkrát více peněz než doma. Výhodné může být nakupovat v Pounlandu a dalších výprodejových obchodech, a to nejen jídlo (které tu seženete opět ve velkých baleních), ale také drogerii, drobnou elektroniku (například adaptéry na místní zásuvky), nebo v případě potřeby i nářadí a papírnictví. Spoustu chybějících věcí do domácnosti seženete výhodně v místním Primarku – takže zvažte co je nutné vláčet s sebou. Možná vás potěší, že poměrně levnou komoditou mohou být knihy – nikoli ty odborné, ty najdete zadarmo v knihovně, ale oddychová beletrie se dá pořídit za pár liber a opět existují výprodejové obchody, které se specializují na knihy a výtvarné potřeby, kde vás tyto komodity vyjdou levněji než v česku.

BLOGER TIP

O jídle

 Klasikou skotských (a ostatně i anglických) supermarketů je meal deal (sendvič, nápoj a pytlík brambůrků – no ano! za zvýhodněnou cenu). Skoti i Angličani žijí z polotovarů, což je sice pro místní zdravotnictví velmi špatná zpráva, ale pro studenty s napjatým rozpočtem, kteří nechtějí denně vařit, to může být výhoda. Jídlo je to dobré a levné. Ve velkých marketech Morrisons před vámi kuchař připraví dokonalý pizza polotovar, který by šel v restauraci rovnou o pece, tady vám ho ale zabalí do fólie a můžete si jej doma upéct začerstva. Pestrý je tu také výběr čerstvých mořských plodů – krevet, ryb, škeblí.

Jsme v kosmopolitním městě, proto tu najdete také pestrou nabídku etnických potravin – výborný je třeba indický chléb, který pro vás v supermarketu připraví podobně jako pizzu. Ve městě ale fungují i malé národní obchody – pákistánský, řecký, polský ale i český. Pokud se vám tedy zasteskne po Kofole, polohrubé mouce nebo polívkách z pytlíku, tady se vždycky můžete

zastavit pro chuť domova a budete tu potkávat krajany nejen z řad studentů, ale také pracujících migrantů.

Já jsem si moc (až nebezpečně) oblíbila místní cukrovinky. Za 1 libru si můžete koupit balení čtyř donutů, nebo pytlík minikoblížků. Frčí tady také čokoládové tyčinky a lízátka chupachups které jsou napytlované v kilových baleních a stačí vám na ně kovové mince. Zapít to můžete DrPeperem z malého kanistříku. Pokud máte jako já tendenci se stravovat spíš jako dítě, tak je třeba dávat na sebe velký pozor :D IronBro je třeba v zájmu výzkumu vyzkoušet, ale berte napoprvé raději jen plechovku - takhle neuvěřitelně sladkou limonádu snad jinde na světě nevyrábějí, obracel se mi žaludek, a to ho mám, jak píšu, vycvičený. Skoti do sebe klopí jako vodu.

Přestože jídlo v restauracích je opravdu dražší, alespoň jednou si prostě musíte dát fish and chips v jednom z místních pubů, kde je cena ještě docela přijatelná a dívat se, jak hrají Celtici

Anna
2.png

PROČ PRAVĚ SEM?

1

2

3

4

škola

univerzita v Glasgow je přesně takovou anglickou univerzitou, jaké známe z filmů -  má dlouhou tradici, umisťuje se vysoko v mezinárodních žebříčcích a je prostě náhrehrá – jen se mrkněte na fotky v našem katalogu. 

Skoti

tahle položka tady musí zaznít a nemohu ji dostatečně zdůraznit. Skoti jsou zvyklí, setkávat se s lidmi různých národností a jednají s nimi přátelsky a s respektem. Tohle je přesně ta země, kde do někoho vrazíš a on se ti ještě omluví, kde stačí na ulici působit jen trochu bezradně, a už se vás ujme náhodný kolemjdoucí a postará se o vás. Snad nikdy jsem nezažila, aby si někdo na něco vyloženě stěžoval, jak jsme toho doma svědky docela často. Cestující v MHD vždycky poděkují řidiči za jízdu , i když je spoj pořádně zpožděný. Zažila jsem dokonce jízdu dálkovým autobusem, kde se vylil septik. Dovedete si asi představit, že strávit osm hodin v uzavřeném prostoru s tímhle typem nehody je pěkně nepříjemné, ale cestující nehnuli brvou, vesele se mezi sebou družili a klábosili a když autobus s dvouhodinovým zpožděním dojel na místo určení, všichni poděkovali řidiči, popřáli mu krásný den a vydali se každý svou cestou.

příroda a výlety

příroda je tu prostě dechberoucí. Jen kousek od města najdete největší skotské jezero Loch Lomond, o kterém se zpívá v jedné z nejznámějších skotských lidovek. nedaleko je také Stirling, staré město se zachovalým hradem, který je spojený s postavou Williama Wallace. Pokud budete mít volný víkend, vyražte na skotskou vysočinu, kde najdete nádherná údolí, strmé vrcholy, porostlé mechem a vřesy, poetické mlžné bažiny a bublající klikaté potůčky. Pro delší výlet musíte určitě vidět i strůvky za polárním kruhem, kde je možné vidět i polární záři. 

Nádherné jsou také ostrůvky nedaleko skotska, kam se dá jet i na celodenní výlet - třeba ostrov Arran, který byl osídlen starověkými civilizacemi a najdeme zde megalitické stavby - kamenné kruhy, menší obdoby stonehenge nebo mohylová pohřebiště. Všude kolem se pasou ovce, které turisté ani v nejmenším nezajímají. Z Glasgow můžete díky levné autobusové dopravě poznat kus Anglie. Můžete se vypravit na víkend do Lobnýda, nebo přejet trajektem do Irska. 

britská kultura

Samozřejmě musíme zmínit, že pokud obdivujete ostrovní kulturu, budete tady jako doma. Skotsko je země s úchvatnou a složitou historií. Můžete prozkoumávat místní hrady,ruiny zaniklých opatství a historické vesničky a města. Pro mě to mělo úžasné kouzlo. 

KAM DÁL?

University of Glasgow

University Ave, Glasgow G12 8QQ, Spojené království
E-mail: erasmus@glasgow.ac.uk

FB ofiko: https://www.facebook.com/UofGlasgow/

studenti: https://www.facebook.com/groups/UofGCommunity/

ZAUJALO GLASGOW? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ

Kde leží Glasgow?

FOTOGALERIE

autorkou textu je 

2.png

ANNA VOVSOVÁ

uni-of-glasgow-white.jpg

stát

Skotsko

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

studentů

%

zahraničních

doba jízdy/letu

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

26 357

36

28 (cca) h

67

1451

Libra

2:30 h

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady spoustu dalších adeptů:

bottom of page