top of page

.png)
.png)

author
Jan Knížek
Jan
Knížek
faculty
Matematicko-fyzikální fakulta
academic year of the stay
Máš otázku? Kontaktuj mě!
.png)
email:
Jan is available on social networks:


.png)
.png)

.png)
.png)
author
Jan
faculty
Matematicko-fyzikální fakulta
academic year of the stay
.png)
The University of Melbourne
traineeship
study stay
short-term mobility
other
How does Jan rate their stay?
university
city
accommodation
financial demands
about university
What made your university special? What were the facilities where you studied and the university equipment like?
Kampus - rozlehlý komplex budov uprostřed města se vším, co student potřebuje. Dostatek knihoven pro studium. Člověk potřebuje vlastní notebook. Není tam moc možností na využití PC laboratoře.
What is the first thing that comes to mind when you think about your "adoptive" university? What made it special? What were the premises where you studied and the university facilities like?
Záleží předmět od předmětu, obecně se vyžaduje více tvůrčí práce. Zkoušky jsou na konci semestru v obrovských halách v přesně dané termíny. Obecně není moc možností domluvit si něco individuálně, jako je tomu na MFF.
What is student life like at university?
V kampusu se pořád něco děje, různé akce, koncerty. Kromě toho existuje neuvěřitelné množství spolků snad na všechno (od sboru po pirátů, propagujících pití rumu).
Did you study in English or in the language of the host country? What language requirements does the university have?
V AJ.
Chtěli po mě certifikát CAE, ale potkal jsem studenty kteří jej nepotřebovali. Obecně je v tom zmatek.

about the city
What was your impression of the city? How would you describe it? What is interesting to see here?
Kosmopolitní rušné město se skvělou sítí cyklostezek. Včetně příjemných parků, ve kterých nechybí grily.
about finances
In your experience, how far does the scholarship go? What percentage of your expenses did it cover? What is your opinion on prices in the country in general?
Dostal jsem stipendium z fondu mobility (tohle si ohlídejte, žádost se musí podávat hodně dopředu). Dá se podat i v rámci probíhajícího pobytu, ale peníze dostanete jen na ještě neproběhlé dny. Tak či tak stipendium nestačí ani omylem. Austrálie je obecně dost drahá země.
Please advise your classmates on how to save money—Where to shop? What services can be used to save money?
MHD je drahé i se studentskou slevou a magistři nemají ani tu slevu. V Melbourne se dá všude krásně jezdit na kole. Na gumtree jsem si koupil ojeté kolo za 80 AUD, na konci semestru jsem jej prodal za 70 AUD. Pumičky na kolo jsou v kampusu, jen bývají rozbité, tak je třeba jich obejít více. Ostatní příslušenství se dá levně koupit v BIGW (helma, zámek...).
Na Gumtree se dá obecně sehnat hodně levně spousta věcí (monitor, nábytek...). V BigW pak třeba oblečení. Já jsem osobně přiletěl pouze se 7 kg příručním zavazadlem. Bylo to pohodlné a a levnější než tahat zavazadlo. Těch pár věcí, co mi chybělo (převážně oblečení - Melbourne je chladnější, než jsem očekával a v bytech se moc netopí) , jsem za pár babek koupil právě v Big W.
Na jídlo je nejlevnější ALDI a na samozřejmě Queen's Victoria market. Dás e tam sehnat čerstvá zelenina, ovoce, maso... Perfektní kvalita a levně. Pravidelně si tak můžete dopřát třeba mořského lososa.
Pokud Vám budou docházet peníze, dá se sehnat doučování na superprof. Doučoval jsem několik lidí, už si to přesně nepamatuji, ale myslím, že to bylo 30-40 AUD / hod rovnou na ruku. Obvzlášť ke konci semestru se tam dá sehnat spoustu nabídek. Vzhledem k vysokému školnému jsou studenti zvyklí si za vzdělání platit a nemají pak problém dávat peníze ani vám :).
.png)
about accommodation
What type of accommodation did you choose? Would you recommend it to others? If not, what type of accommodation do you think is best based on your experience (dormitory, private apartment, private dormitory, shared room, etc.)?
Ubytování jsem sehnal přes univerzitní stránku pro shánění podnájmu. Také se dá použít flatmates. Já osobně jsem asi dva týdny bydlel nejdříve v airBnB a pak v hostelu. Během té doby jsem obepsal přes 100 inzerátů (na většinu mi nikdo neodpověděl) a navštívil asi 10 bydlení. Hledání se vyplatilo, nakonec jsem platil nájem 240 AUD / týden v Arden st (skvělá dostupnost v přilehlé čtvrti kampusu). Univerzitní ubytování je sice naprosto luxusní, mají tam skvělé společenské místnosti, parádní vybavení pokojů, ale podle mě to za to finančně nestojí.
Bydlel jsem s doktorandem, každý svůj vlastní pokoj. Byla to pohodička, ale byla tam hodně velká zima - domy v Austrálii obecně nemají zateplení.
about experiences
Did you use Erasmus stay to travel around your country/Europe? What are your best travel experiences? What would you not recommend?
Apoštolové skoro ani nemají cenu - jede se tam několik hodin autem, za deset minut se vyfotíte a pak jedete zpět.
Naopak Nový Zéland stojí za to - aspoň týden, pronajmout si karavan a pěkně ho projet (část jsme i stopovali, ale na NZ je poměrně řídké osídlení, tak to šlo hůře).
Tasmánie je také fajn.
Language and culture: what cultural differences did you notice? How did you cope with the national language? Was it also the language of your studies? Do you feel that your language skills improved during your stay?
Australská angličtina je sice trochu náročnější, ale tou tam stejně nikdo nemluví, protože na univerzitě jsou lidé z celého světa. Pokud tedy umíte dobře anglicky, myslím, že se není čeho bát. Obecně tam jsou všichni zvyklí na cizince.
final rating
Why here? What makes this location special? Why would you send your friends to your country/city?
live-saving tips
If I went again, I would definitely remember to pack...
kvalitní bundu proti větru

Before leaving, I would like to know that...
What surprised me most was that...

The hardest thing for me was...
gallery
.png)
Did this survey help you? Like it and move it up the list!
0
Rate this survey!
rate this survey
Check out reports from other authors about:
The University of Melbourne
More reports from Austrálie
bottom of page