top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Richard Janeček

Autor(ka):

fakulta:

Richard

Janeček

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Richard je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Richard

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sorbonne University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Richard hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje kurzy probíhaly v relativně novém kampusu Clignancourt na severu Paříže. Šlo o novou a dobře vybavenou budovu s velkou knihovnou a vnitřním dvorem. Horší byla poloha školy v ne příliš pěkné a bezpečné čtvrti a navíc v bezprostřední blízkosti vnitřního pařížského okruhu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Francouzské školství dává větší důraz na kritickou analýzu problémů a méně na memorování velkého kvanta informací. Toto hodnotím tedy dobře, stejně jako služby pro studenty (levná školní jídelna, knihovny, odpočinkové zóny, lékařská i psychická první pomoc). Hůř hodnotím určitou zmatenost a neprostupnost celého francouzského systému.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Spolků působí údajně na Sorbonne Université celá řada, přidat se k nim bylo nicméně poměrně těžké. Byť jsem dva kontaktoval s žádostí o členství, nikdo se mi neozval. Na univerzitě dále působí spolek PARISMUS pořádající programy pro zahraniční studenty. Jeho aktivit jsem se ale neúčastnil. Výuka cizích jazyků je na tomto daleko lépe. V rámci jazykového centra si je možné vybrat ze všech úrovni francouzštiny od A1 po C1. Sám jsem takto absolvoval kurz C1 francouzštiny za 5 ECTS.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka probíhala kromě jednoho kurzu kompletně ve francouzštině. Jelikož bylo jedním z mých cílů se v tomto jazyce zlepšit, používal jsem ve většině případů francouzštinu a k angličtině jsem se uchýlil jen v komunikaci s některými dalšími zahraničními studenty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Paříž je úžasná v několika rovinách. Osobně mě bavilo neuvěřitelné množství muzeí, galerií a dalších kulturních zařízení umožňujících vstup zdarma občanům EU do 26 let. Paříž má i mnoho krásných míst v okolí, která určitě doporučuju navštívit. V takto velkém městě je jen nutné více dávat pozor na své osobní věci a rovněž ceny hospod a restaurací jsou výrazně vyšší než u nás (nejlevnější pivo za 3,50 euro).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Paříž je celkově drahá. Já měl nicméně štěstí na cenu ubytování. Řekl bych tedy, že stipendium mi pokrylo 50-75 % výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V jídelnách CROUS stojí dále oběd pouze 3,30 euro, přičemž je možnost vyjednat si slevu pouze za 1 euro. Dalším skvělým benefitem byly asociace (Linkee, COP1, Resto Coeur) organizující distribuce potravin zdarma pro studenty. I když jedete na semestr vyplatí se roční tarif Navigo Imagine R étudiant za 350 euro (což je stále méně než 5x85 euro za klasickou měsíční jízdenku). Ve Francii lze rovněž pomocí úřadu podpory domácností (CAF) získat poměrně štědrý příspěvek na bydlení (v mém případě 900 euro!).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měl jsem štěstí, že se mi, byť po velkých peripetiích, podařilo získat studio ve zcela nové koleji od organizace CROUS pouze za 420 euro měsíčně. Obecně koleje CROUS jsou dle mého nejlepší varianta, neboť často máte pro sebe celý malý byteček za na Paříž, velmi dobré peníze. Problém nicméně je, že na koleje je velký přetlak a pokud vám je nezařídí škola, je velmi těžké je získat. Pak stojí zato zkusit soukromé koleje, či podnájem, nicméně tady je nutné počítat s vyšší cenou.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Podnikl jsem několik výletů po Francii (Lille, Lyon) i okolních zemích (Benelux), přičemž jsem cestoval hlavně autobusy. Je nicméně určitě dobré vyzkoušet i vlak, který může být levný, pokud se lístek koupí dost dopředu, či službu Blablacar, která je ve Francii dost rozšířená. S tarifem na MHD Navigo Imagine R Étudiant se navíc dá neomezeně cestovat po celém regionu Île-de-France, což rozhodně doporučuji, zvlašť pokud si chcete odpočinout od velkoměsta někde v přírodě.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhala kromě jednoho kurzu kompletně ve francouzštině. Jelikož bylo jedním z mých cílů se v tomto jazyce zlepšit, používal jsem ve většině případů francouzštinu a k angličtině jsem se uchýlil jen v komunikaci s některými dalšími zahraničními studenty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Celkově hodnotím francouzské školství jako nepříliš více kvalitní než naše české. Co ovšem hodnotím vysoko je zážitek z žití v Paříži se všemi jejími klady i zápory, který rozhodně každému doporučuji zažít.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kleště (na různé opravy se moc hodí)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Confirmation of Erasmus Study Period je nutné podepsat až na konci pobytu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sorbonne University

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page