top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktor Derka

Autor(ka):

fakulta:

Viktor

Derka

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktor je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktor

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Bayreuth

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktor hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vybavím si zejména univerzitní kampus. Univerzita v Bayreuthu je oproti většině německých univerzit vytvořena jako kompaktní kampus, čili člověk se běžně potkává se studenty dalších fakult, resp. často má výuku v místnostech dalších fakult. Univerzita je jinak kvalitní německý standard co do vybavení - slušně vybavená knihovna, i jednotlivé seminární a přednáškové místnosti.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka v Bayreuthu je částečně odlišná, než v Praze - vyučující zpravidla používají u výuky digitální pomůcky (zejm. prezentace). Semestr je jako obvykle v Německu trochu "opožděn", tj. přednášky začínají v zimě až koncem října a v létě až v dubnu. Letní zkouškové ale z tohoto důvodu začíná až v srpnu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Volnočasové aktivity zaměřené na zahraniční studenty nejsou organizované přímo univerzitou, ale zejména tamní buňkou ESN (European Student Network). Tyto aktivity se týkají hlavně vzájemnému propojení zahraničních studentů a také případným seznámením s životem v Bayreuthu a německou kulturou.

Mimoto jsou organizovány i další aktivity ze strany ostatních studentských spolků (nezaměřených primárně na zahraniční studenty), které jsou víceméně v obdobné frekvenci i podobě jako jsou aktivity na UK.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na výuce se komunikuje až na výjimky v němčině (předmětů v angličtině bylo pro studenty práv spíše méně.), S ostatními zahraničními studenty se komunikuje naopak převážně v angličtině, protože studenti dalších fakult zpravidla nemají němčinu na tak vysoké úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bayreuth patří mezi jedno z německých univerzitních maloměst. Do centra lze z koleje dojít za 15 minut chůze, není proto příliš nutné využívat městskou hromadnou dopravu. Z důvodu nepříliš členitého profilu je vhodné se dopravovat po městě na kole, k čemuž je město dobře vybaveno - stojany na kola jsou téměř na každém rohu.

Město samo o sobě je dosti studentské, z hlediska historických zajímavostí je ale spíše chudší. Ve městě probíhají každoročně Wagnerovské Festspiele, které ale pro studenty nejsou příliš dostupné. Nedaleko za hranicemi města začíná přírodní park Franské Švýcarsko. Projížďky na kole v okolí města jsou rovněž velice příjemné. Pro milovníky přírody je rovněž možné navštěvovat bezplatně univerzitní botanickou zahradu, která je přístupná přímo z kampusu.

Ve městě je rovněž řada levnějších hospod studentského charakteru, které ale v souvislosti s koronavirovou pandemií příliš frekventované nebyly.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Bayreuth je z cenového hlediska relativně levné město. Měsíční nájemné za kolej je cca ve výši 210 Eur měsíčně - ovšem toto se týká pouze veřejných kolejí provozovaných místním Studentenwerkem. Zahraniční studenti ale mají nárok na pokoj na semestr či dva, tudíž není zpravidla nutné hledat soukromé koleje.

Stipendium ve výši cca 450 Eur proto lze využít více než z poloviny na další životní náklady, které lze dále snížit vařením na koleji. Jídlo v menze (cca 4 - 6 Eur na jídlo) je sice notně levnější než v restauracích, ale z hlediska výše zbylé výše stipendia po odečtení nájemného se jedná o celkem významnou částku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Hlavní úsporou je vaření doma na koleji a nakupování v levnějších supermarketech - Real, nebo Aldi. Ušetřit je možné cestováním do ČR Flixbusem či vlakem (lze si pořídit zlevněné regionální jízdenky v rámci Egronet). Za nájemné lze ušetřit podnajmutím pokoje letní škole v Bayreuthu (většinou není dost míst, čili studenti jsou vybízeni k podnajmutí svého pokoje) - tím lze ušetřit jeden měsíční nájem (smlouvy se totiž uzavírají na celý semestr, v případě pobytu 2 semestry na celý kalendářní rok, byť student často o prázdninách v Bayreuthu nezůstává).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Veřejnou kolej od tamního Studentenwerku. Pokoje jsou v dobrém stavu a jednolůžkové.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bayreuth je dobře dostupný z ČR veřejnou dopravou či automobilem. Není až tak dobře napojený na zbytek Německa - v zásadě pro cestu kamkoliv je třeba dojet vlakem do Norimberku, odkud ovšem je spojení již velice dobré. V ceně každoročního zápisného je jízdné po celém okresu Bayreuth, kde může student jezdit zdarma po celý semestr, což ovšem není až tak velké území. Pro zájemce o větší cestování po Německu je proto spíše nutné se dopravit do Bayreuthu autem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na výuce se komunikuje až na výjimky v němčině (předmětů v angličtině bylo pro studenty práv spíše méně.), S ostatními zahraničními studenty se komunikuje naopak převážně v angličtině, protože studenti dalších fakult zpravidla nemají němčinu na tak vysoké úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Obor práv v Bayreuthu je v Německu hodnocen jako kvalitní v rámci Německa. Město je menší a klidnější (nemusí ocenit každý) a je dobře dostupné z ČR (rovněž nemusí ocenit každý).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Visací zámek - je potřeba na skříňky, kam si člověk odkládá věci když jde do knihovny.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je potřeba si s sebou vzít do Bayreuthu kolo a do veřejných kolejí i matraci (postel je rozkládací gauč, který není zcela nejpohodlnější).
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Bayreuth

Další zprávy z regionu Německo

zpět na katalo zpráv
bottom of page