top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Matějková

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Matějková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozmanitá - od starých budov ve starém městě po moderní budovy v kampusu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozložení semestrů se zásadně liší od toho našeho. Začíná se v říjnu a končí se až v Březnu - respektive v půlce února + zkoušky. Letní semestr začíná až v půlce dubna a trvá do července. Všechno se jede hodně přes papír a e-mail, málo co je přes internetový systém.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě byl super. Spolky asi fungovaly, ale já se do nich nezapojovala. Ve městě je ale velmi funkční ESN, díky kterému jsem se na začátku seznámila s ostatními international studenty a i během semestru bylo možné chodit na jejich akce. Univerzita nabízela jazykové kurzy a obecně kurzy týkající se německých reálií, které byly zpoplatněny, ale pro studenty Karlovky byly zdarma. Univerzita navíc pořádala na začátku roku infomační welcome week se všemi zásadními informacemi.
.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v němčině (obor mého studia), většina Bc. studijních oborů byla v němčině. Výuka v aj se týkala spíše Mgr. oborů. Angličtina stačila na komunikaci s univerzitou, ale většina předmětů stejně byla v NJ (moje všechny)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Krásné, historické, rozmanité, zelené, přátelské, plné cyklistů, tak akorát malé, aby se všude dalo být za chvilku a přesto se člověk nenudil. Viděla jsem málo tak hezkých měst jako je Heidelberg. Ráda jsem se vracela nahoru na hrad, ze kterého byl výhled na celé město nebo se potkávala s kamarády na Neckarwiese u vody.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Peníze mi pokryly 100% pobytu, ale bylo tomu tak především díky tomu, že jsem dostala nejlevnější kolej v celém městě (170EUR/měsíc). Jedla jsem převážně v menze, která byla levná (3-5EUR/jídlo) nebo jsem si vařila. Obecně je Heidelberg spíš asi dražší, ale pro studenty s možností kolejí a menz spíše levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jíst v Menze, nakupovat v lidlu/aldi, jezdit na kole, bydlet na koleji
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji - nejlevnější kolej v celém Heidelberu, což s sebou neslo určitá specifika. Sdílela jsem koupelnu, záchod a koupelnu s 15 lidmi, první měsíc mi mizelo jídlo z lednice, to naštěstí ustálo. Koupelna byla plná plísně. Záchody byly ok. Kuchyně naopak věčně špinavá, protože po sobě ostatní studenti neuklízeli. I přesto všechno jsem měla svůj vlastní hezký pokoj a díky ušetřeným penězům jsem si mohla užít zbytek pobytu bez starostí o finance. Ostatní koleje připomínaly spíše sdílené byty. Rozhodně v HD doporučuju kolej jako bydlení. Je to docela levný (až úplně levný) a zařídí to univerzita. Ostatní bydlení bývá mnohem dražší a velmi náročné k sehnání.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Dojeli jsem zadarmo do Francie na naší student ID, ale jinak moc ne. Mám pocit, že v Německu se všichni víc učí než cestují.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v němčině (obor mého studia), většina Bc. studijních oborů byla v němčině. Výuka v aj se týkala spíše Mgr. oborů. Angličtina stačila na komunikaci s univerzitou, ale většina předmětů stejně byla v NJ (moje všechny)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Protože Heidelberg je nejkrásnější město, co znám. Řeka uprostřed města, kopce kolem něj, staré město, vili v kopcích, všude cyklisti a menza, ve které se člověk nají za pár eur a je to moc dobrý. A protože Němci udělají svým studentům ten pobyt jednodušší - zařídí bydlení, pošlou TO-DO list, co je potřeba a tak se člověk nemusí trápit na začátku tolik.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
KOLO
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Mám napsat vyučujícím v HD, že chci chodit na jejich předmět a tak se na něj zapsat. Že je v pohodě být zmatený jak lesní včela a že se beze mě Praha nezhroutí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že sem si zvykla na bydlení na koleji s 15 lidma :D že musím platit poplatek za televizi, že to uteklo, že jsem si zvykla na život tam tak po 4 měsících, kdy jsem skoro jela domů.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvládnout první dva týdny v novým městě, na špinavý koleji, kde se kradlo jídlo a bez mých nejbližších.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heidelberg University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page