top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Cvachová

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Cvachová

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@adlac

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Humboldt-Universität zu Berlin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na berlínské univerzitě jsem studovala dva zimní semestry. Oba v době z důvodu koronavirové pandemie za určitých omezení a opatření. Absolvovala jsem množství praktických sportovních předmětů týkající se didaktiky sportovních disciplín (od jógy, přes basketbal, badminton po pohybové hra s dětmi). Dále několik předmětů zabývající se speciální pedagogikou ve sportu. Díky jazykovému centru, které funguje při univerzitě jsem druhý semestr studovala převážně vybrané jazyky. Nabídka je opravdu pestrá.
Sportovní hala je v Berlíně skvěle vybavená. Doporučit mohu i několik menz, které jsou rozmístěné v různých částech města. Prostory knihovny nabízí místo ke studiu i nespočet zahraničních publikací. Většina kurzů probíhala online.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Všichni vyučující ke mně jako k přijíždějícímu studentovi byli otevření a milí. Pomáhali mi překonávat jazykovou bariéru, ale zároveň měli stejné nároky jako na místní studenti. I spolužáci byli velmi milí a otevření.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V nabídce jsou i předměty v angličtině pro mezinárodní studenty, které Berlín a německou kulturu nahlížejí z různých úhlů pohledu. Volnočasových aktivit z důvodu koronavirové krize moc nebylo. Nicméně doporučuji Univerzitní sporty – za pár euro můžete celý semestr navštěvovat sportovní kurzy ve vysoké kvalitě. Od tanců přes lezení po jachting... Nabídka je opravdu široká.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem převážně v němčině. I mnou vybrané kurzy byly převážně německy. Díky tomu se má jazyková úroveň hodně zlepšila.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Berlín je multikulturní a hodně otevřená metropole. žije svým vlastním životem. Hodně záleží na čtvrti, ve které budete bydlet (rozhodně doporučuji se i během pobytu přestěhovat, zažijete úplně jinou atmosféru). Každá čtvrť má své genius loci.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finance mi pokryly veškeré náklady na pobyt. Je důležité (a nelehké) si sehnat levné ubytování (to mě stálo 50% stipendia). Kartičku na MHD si studenti Humboldt Universität musí koupit povinně, stojí kolem 250euro. Ale v takto velkém městě je to obrovská výhoda. I z důvodu pandemických opatření, kdy nebyly otevřené kulturní akce a část mého studijního pobytu ani restaurace jsem téměř žádné výdaje neměla, tak můj pohled může být nepatrně zkreslený...
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kartičku na MHD si student musí koupit na začátku semestru za 250euro. Nakupovat levnou zeleninu a ovoce se dá na místních tureckých trzích – když tam přijdete půl hodiny před zavíračkou prodejci prodávají ovoce i zeleninu výrazně levněji než na začátku. V Berlíně je spousta skvělých mezinárodních bister, kde se dá za pár euro velmi dobře najíst.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si spolubydlení. V Německu, a v Berlíně především, funguje skvěle systém WG (Wohnungsgemeinschaft). Výhodou bylo, že jsem na obou bytech, kde jsem bydlela mluvila se spolubydlícími německy, jazykově mě to velmi posunulo.
Při hledání pokoje například na wg-gesucht.de buďte trpělivý, inzeráty opravdu pročítejte a odpovídejte na konkrétní inzeráty (nedoporučuji zasílat jednu univerzální odpověď), dále své nové spolubydlící můžete zaujmout svou autentickou fotkou, lépe si Vás zapamatují. Ze zkušenosti mých spolubydlících – když dali inzerát, přijde jim množství zpráv, ze kterého musí vybírat. Nakonec se lépe hledá, když už jste přímo v Berlíně a můžete chodit na prohlídky a "bytové konkurzy", které jsou v Berlíně běžné.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byla jsem celou dobu v Berlíně a jeho okolí, díky kartičce na MDH je možné se dostat i do příměstských částí, kde jsou skvělá jezera a lesy.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem převážně v němčině. I mnou vybrané kurzy byly převážně německy. Díky tomu se má jazyková úroveň hodně zlepšila.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Berlín je skvělé multikulturní město, kde si každý najde to své!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Rozhodně si nezapomeňte přibalit kolo!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Se rozmluvit v němčině, ale stálo to za to!

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Humboldt-Universität zu Berlin

Další zprávy z regionu Německo

zpět na katalo zpráv
bottom of page