top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Trčková

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Trčková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

veronika.t.0

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Paris VIII: Vincennes - Saint-Denis

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Université Paris 8 se nachází na pařížském předměstí v Saint-Denis. Vypadá to tam přesně tak, jak si představíte. Vše je velmi rozmanité. Jsou zde krásné moderní budovy a učebny, ale taky chodby jak z hororu, i toalety, kde celý semestr nesvítilo světlo. Rozmanité je i sociální, ekonomické, etnické i náboženské složení studentstva, profesorů i dalších zaměstnanců, na čemž si škola zakládá.
Bohužel hlavně ze začátku bylo všechno dost zmatené, hodně se lišily informace od různých lidí a neslavně známou francouzskou byrokracii jsem si prožila se vším všudy. Někdy se mi stalo, že jsem podle rozvrhu přišla před učebnu a nikde nikdo. Nepřišel e-mail nebo vzkaz a hodina prostě jen tak.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr má klasicky 13 týdnů, po kterých následuje zkouškové období. V půlce semestru a na jeho konci jsou týdenní prázdniny. Hodně mých předmětů bylo uzavíráno seminární prací a prezentací místo klasické ústní či písemné zkoušky, což bylo super.
Bohužel musím říct, že přístup ke studentům se u velké části učitelů i administrativy odvíjel od toho, zda mluvíte francouzsky. Což tedy platí pro Francii obecně. Nakonec jsem ale vždy všechno vyřešila. :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vše se nachází v jednom kampusu. Univerzita má parádní knihovnu, posilovnu se vstupem zdarma (!!), lékaře, poradnu pro studium, několik bister a resto (taková menza). Existují všemožné spolky, které často pořádají akce a univerzita o nich informuje e-mailem. Je zde široký výběr FLE courses (Français langue étrangère), kde se francouzsky můžou učit začátečníci i pokročilí. Kurzy jsou po 6 kreditech a můžete si jich zvolit kolik chcete!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Kromě jednoho předmětu na katedře angličtiny, který bych anglicky, jsem vždy a všude používala francouzštinu. Francouzi mluví anglicky jen neradi, to je známé. :)
Odjížděla jsem jako mírně pokročilá, ze začátku jsem se každé konverzace a výuky bála, ale nezbývá než si zvyknout. Někteří jiní erasmáci ale uměli ještě mnohem míň než já a taky to nakonec zvládli, třeba s překladačem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Saint-Denis není moc pěkné a může být i nebezpečné. Je zde ale linka metra 13, která vás doveze až do centra Paříže, takže není nutné se tu nějak často pohybovat. Stanice metra je hned naproti univerzitě, ale opravdu doporučuju, zvlášť večer a v noci, nejezdit sami.
V Saint-Denis je krásná bazilika s hroby francouzských králů, ta stojí za návštěvu, jinak opravdu nic moc.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Spočítala jsem, že stipendium pokrylo zhruba polovinu mých výdajů. A to moje ubytování bylo velmi levné. Bydlení i na okraji Paříže je velmi drahé. Potraviny v obchodě jsou lehce dražší než v Česku, v restauracích a barech je vše výrazně dražší. A třeba pivo je opravdu mimořádně drahé. Super levné naopak koupíte víno – už za 3 € si pořídíte opravdu dobré!
Mnohem dražší je i veřejná doprava.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vysoké sociální cítění Francouzů vám zajistí i např. pravidelné týdenní distribuce jídla zdarma přímo v kampusu. Jako stipendisté taky máte nárok platit za jídlo v menze jen 1 € a to je fakt bomba. Můžete mít dvě taková jídla za den, takže si můžete vzít i do krabičky na večeři. Je fajn nakupovat privátní značku Carrefouru, který je asi 15 minut pěšky (nebo 1 stanici metrem). Na jídle se myslím fakt dá ušetřit (a pak jednou za čas vyrazit objevovat francouzskou kuchyni :)). Geniální jsou vstupy zdarma do mnoha muzeí, galerií a památek pro všechny občany EU do 26 let. Vstup se (většinou) rezervuje předem on-line, nic neplatíte, jen přijde vstupenka a jdete rovnou dovnitř!
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela v Résidence Internationale přímo v kampusu. Tohle ubytování je na pařížské poměry velmi levné. Pokoje jsou po jednom s vlastní koupelnou, což je obrovská výhoda. Kuchyňka je společná pro 10 pokojů a vypadá jako klasická kolejní kuchyňka, co naděláte. :) Nejlepší na bydlení na rezidenci je to, že ji sdílíte s dalšími zahraničními studenty a jste v tom spolu. Je třeba podat žádost včas a doufat! :)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem po jen po Francii (s malinkým výletem do Monaka) a to dvakrát s agenturou pro studenty a mladé lidi ze zahraničí a jednou po vlastní ose. Mně se moc líbilo na Côte d'Azur, to je must see! Ale krásně bylo třeba i v Normandii.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Kromě jednoho předmětu na katedře angličtiny, který bych anglicky, jsem vždy a všude používala francouzštinu. Francouzi mluví anglicky jen neradi, to je známé. :)
Odjížděla jsem jako mírně pokročilá, ze začátku jsem se každé konverzace a výuky bála, ale nezbývá než si zvyknout. Někteří jiní erasmáci ale uměli ještě mnohem míň než já a taky to nakonec zvládli, třeba s překladačem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mně Erasmus přinesl především nové přátele z různých koutů (nejen) Evropy a uvědomění, jak skvěle se v Praze mám. Byla jsem přesvědčená, že je všude lépe než v Česku a dneska se za to stydím. Paříž (a Francie vůbec) nejspíš nejsou šálkem kávy pro každého, Francouzi jsou velmi svérázní a dokáží vám otrávit den. Ale Francie je krásná země a věřím, že ať se vydáte kamkoli, budete to nakonec milovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teploměr a léky, na které jsem zvyklá. Bohužel se potkáte s bacily z celé Evropy/celého světa a většina z nás během prvního měsíce něco chytila. :)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
nikdy na nic nebudu sama, velmi rychle si udělám přátele a všechno budeme řešit společně.
Nejvíc mě překvapilo, že...
když je stávka, vzdělání jde stranou a dokonce vám kvůli nedostatku hodin odpustí test. Bizár. Není třeba se školou tolik stresovat. :D
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
rozloučit se doma a letět do Francie a pak se zase loučit ve Francii a vrátit se domů. Tak to bývá. :)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Paris VIII: Vincennes - Saint-Denis

Další zprávy z regionu Francie

zpět na katalo zpráv
bottom of page