top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Nick Ojo Omorodion

Autor(ka):

fakulta:

Nick

Ojo Omorodion

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Nick je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Nick

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Univerza v Ljubljani

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Nick hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na obdobě lublaňské FSV jsou velmi pěkné moderní prostory, ne moc daleko od centra města. Jediné, co bylo v některých třídách otravné, byly židle, které byly na otočném rameni a nedalo se na nich prakticky sedět v klidu. Jinak poblíž je mnoho kaváren a restaurací, tiskárna s obsluhou i samoobslužná, jediné, co tu snad chybí, je nějaká studentská místnost, kde by se studenti mohli setkávat,
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Styl výuky se v mnohém nelišil tomu u nás, jen snad, že studenti i u menších kurzů neprezentovali nic před kolegy, ale to mohlo být tím, jaké jsem měl kurzy. Jinak přístup vyučujících byl velmi přívětivý a chápavý ke studentům.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Věděl jsem jenom o spolku ESN, který pořádal různé výlety po Slovinsku a okolních zemích jako třeba do italského Terstu nebo chorvatského Záhřebu. Já jsem na ně nechodil, protože jsme jezdili po těchto místech po vlastní ose. Jinak, co se týče nějakých akcí v Lublani, tak, co vím, byl dvakrát beerpong, který ale byl rychle plný, a několikrát se organizovaně mělo jít na basketbalové zápasy místního klubu.
Co se volnočasových aktivit týče, tak se člověk mohl přihlašovat pře tzv. systém POPR na poloorganizované hraní sportu v lublaňské obdobě našeho SCUKu. Tam se člověk velmi lehce seznámí s místními při hraní volejbalu nebo basketbalu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celý Erasmus probíhal anglicky s tím, že všichni anglicky umí na velmi dobré úrovni. Nicméně díky podobnostem slovinštiny s češtinou není pro našince těžké se naučit několik základních frází, pozdrav, poděkování atd., které používá v každodenní komunikaci hlavně mimo školu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je nádherné, středně velké město - takové menší Brno - s čistými ulicemi, ideální infrastrukturou a terénem pro cestování na kole. Recyklace tam není problém, protože jsou všude nádoby na tříděný odpad. Centrum je útulné s krásnými budovami a říčkou Ljubljanicou nad kterou se tyčí majestátní Lublaňský hrad, ze kterého je nádherný výhled na centrum. Kam se člověk podívá, najde nějakou útulnou kavárnu s kávou do €2,5 a díky státem dotovaným "študentským bonům", můžou studenti chodit do většiny restaurací a platit maximálně €4,5 za velmi dobré jídlo s polévkou, pitím a ovocem. Studentů bylo v Lublani poměrně hodně, ale neřekl bych, že to je vyloženě studentské město jako třeba naše Olomouc, protože se jedná i o město hlavní.
Co se týče MHD, jezdí ve městě pouze autobusy a předplacená karta Urbana stojí studenta na měsíc €20.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Slovinsko má obdobné ceny jako ČR, některé potraviny jsou levnější, některé zase dražší, takže se to celkem vyrovná. Co je teda dražší, je pivo, ale což, to asi nikde jinde než u nás levnější nebude :D. Stipendium mi naprosto v klidu pokrylo ubytování a poté mi zbylo nějakých €110 na útratu. Celkově bych tedy řekl, že stipendium mi pokrylo tak cca 60 % výdajů. A to musím dodat, že jsem vyloženě nešetřil, a hodně cestoval.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Z obchodů nám nejlevnější a nejlepší přišel Lidl, jinak pokud člověk chodí jíst ven, tak se určitě vyplatí chodit do restaurací, které uznávají "studentské bony", ale to je skoro každá druhá, takže se není čeho bát, a berou je i mimo Lublaň ve velkých městech. Pokud chce člověk cestovat, tak se hodí cestovat autobusem nebo vlakem o víkendu (SO a NE), protože to byly jízdenky asi o 75 % levnější, nějak to tak mají ve Slovinsku nastavené. Kdo nechce platit €20 za MHD v Lublani, může si koupit levné kolo, které pak prodá. Lublaň je velmi rovinaté město, takže pohybovat se po něm na kole není problém.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Slyšel jsem, že koleje byly v pořádku, ale jelikož jsme jeli spolu s přítelkyní, našli jsme si soukromé ubytování. Bydleli jsme spolu v pokoji s vlastní koupelnou v obřím klasickém slovinském rodinném domě na okraji Lublaně na konečné autobusové linky 14 - Savlje.
Sdíleli jsme kuchyň a obývák se třemi dalšími spolubydlícími, s tím, že jsme se se dvě z nich velmi spřátelili. S panem majitelem byla taky fajn domluva, a pokud člověk chce, aby ho mohl někdo v průběhu jeho pobytu navštívit, tak není nad soukromé ubytování.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Slovinsko je maličké, takže se po něm dá cestovat v řádu hodin. Velmi doporučuji k pěší turistice Triglavský národní park, dále Postojenskou jeskyni. Určitě stojí za to jet na sice krátké, ale malebné pobřeží. Do několika dalších okresních měst jako jsou Maribor, Kranj nebo Kranjska Gora, Bled. Pokud to jde, je super je i do sousedních států - do Itálie do Terstu, dvě hodiny vlakem z Lublaně nebo do Chorvatska do Záhřebu, taky jen dvě hodiny a něco vlakem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celý Erasmus probíhal anglicky s tím, že všichni anglicky umí na velmi dobré úrovni. Nicméně díky podobnostem slovinštiny s češtinou není pro našince těžké se naučit několik základních frází, pozdrav, poděkování atd., které používá v každodenní komunikaci hlavně mimo školu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Slovinsko jsem si vybral protože jsem si myslel, že to pro mě bude finančně únosné, což bylo a také, protože jak já, tak moje přítelkyně, jsme oba měli možnost tam vyjet spolu. Slovinsko silně doporučuji, protože je to sice malá, ale zato krásná a překvapivě rozmanitá země, která se dá i za tak limitovanou dobu jako je 4měsíční Erasmus skoro celá projet. FDV na Lublaňské univerzitě je kvalitní instituce, kde učí ti nejlepší odborníci ze Slovinska, která mě naučila několik nových věcí, které bych třeba u nás neměl možnost studovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Když chce člověk na túru, tak by to chtělo si i podle toho náležitě zabalit.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
I ve Flixbusu řeší, kolik váží vaše zavazadla, pokud máte nad 20 kg, připravte si cca €8 v cashi...
Nejvíc mě překvapilo, že...
V Lublani bylo tak moc Čechů na Erasmu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet zpátky do ČR.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Univerza v Ljubljani

Další zprávy z regionu Slovinsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page