top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marie Mrhalová

Autor(ka):

fakulta:

Marie

Mrhalová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marie

1. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lithuanian University of Health Sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
LSMU není velké univerzita, ale má nové moderní budovy, které se nachází hned vedle nemocnice, kde probíhá výuka klinických stáží. Některé prostory byli moderní jiné stejné jako nemocnice v ČR (dá se říci, že podmínky jsou srovnatelné).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace výuky byla podobná jako v na 1.LF v klinických ročních. Vždy jsme měli takzvaný modul, například ja měla kardiovaskulární medicínu, který trval 5 týdnů a poté jsme měli ihned zkoušku. Další předmět (modul) následoval po skončení předchozího.
Výuka probíhala jinak než na 1.LF UK, přednášky jsme měli v moodlu, na které jsme se podívali, přečetli, kdy jsme chtěli. Praktická výuka probíhala formou tutoriálu, seminářů, kde jsme na klinických případech (pacientech u lůžka) probírali a vyzkoušeli si teorii, kterou jsme se naučili z přednášek/knih. V rozvrhu jsme měli téma seminářů na které se člověk musel teoreticky připravit.
V několika předmětech jsou součástí celkového hodnocení (výsledné známky) i průběžné testy a kvízy (na kardiologii jsme psali 2x-3x do týdne test) dále vypracování clinical case (dostal jste jméno pacienta, kde leží a musel jste kompletně vypracovat chorobopis, indikovat vyšetření, udělat dif. dg. nastavit léčbu. Vše jste konzultoval s rezidentem, který vám řekl potřebné informace).
Všichni doktoři se nám snažili odpověď na všechny naše otázky a vše dostatečně vysvětlit

Občas bylo těžké najít, kde máme stáž jelikož nemocniční komplex je rozsáhlý (stejné jako v Praze).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita pořádá spoustu akcí pro studenty na Erasmu, Velikonoční zvyky v Litvě, tradiční vítání jara, společné vaření tradičních jídel, akce na podporu útulku, či výlet na sever země s průvodcem. Spoustu akcí je zaštitováno ESN LSMU. Dále zde funguje timetravels, který pořádá výlet například do Laponska za polární kruh.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všichni lékaři mluvili anglicky, někteří horší angličtinou, ale dalo se s nimi dorozumět. Stejně tak vrátní moc neuměli anglicky, ale snažili se.
Univerzita požaduje B1. Jste ale na stážích se studenty anglické paralelky, pro komunikaci je lepší více rozumět.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město působí poklidným dojmem, je zde plno parků, kam se dá jít na procházku, relaxovat či sportovat. V historickém centru se nachází hrad s parkem na soutoku řek Němen a Neris. Ve městě najdete spoustu galerii a muzeí, které můžete navštívit (ve státní svátek i zdarma). Jedna z věcí, která vás ihned upoutá je streetart na domech.
Na Laisves aleja (hlavní třídě) se nachází spoustu kaváren, restaurací, barů a obchodů. Je zde několik velkých obchodních center, takže vždy seženete, co potřebujete. Na konci města se nachází přírodní rezervace Kauno marios s přehradou a o kousek dál most smrti z filmové ságy Chernobyl. Po městě dá pohodlně dopravovat trolejbusy nebo autobusy, případně v nočních hodinách funguje bolt.

V roce 2022 je Kaunas evropským městem kultury, takže tam koná mnoho akcí, koncertů, festivalů, výstav.


Kaunas je krásné a poklidné město, nesmíte se ovšem leknout jeho periferie, kde jsou typické komunistické bloky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Inflace je v Pobaltských státech celkem vysoká. Ubytování na koleji je levné, stejně tak doprava pro studenty po městě, ovšem vlakem mezi městy je to dražší. Nejvíce drahé je jídlo. Stipendium pokrylo cca 85-90% nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší na nakupování potravin je Iki a Maxima, ale vždy je výhodné si sehnat discout card, spousta potravin je ve slevě pouze s touto kartou. Pokud máš nedostatek oblečení ideální je Humana secondhand (ve městě jich je několik) a ve slevě tam seženeš i pěkné kousky za 0,5eur. Na jídle se nejvíce ušetří když si sám vaříš.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ubytovaná na kolejích na periferii města, cca 5 minut chůze od nemocnice a 15 minut trolejbusem do centra města. Na první pohled budova kolejí nepůsobí příliš sympaticky, ale vnitřní prostory jsou zrekonstruované a pro studenty zcela vyhovující. Pokoje jsou sdílené vždy pro dvě osoby a sociální zařízení je pro dva pokoje. Na patře je společná kuchyň. Výhodou bylo to, že jsme byli na jednom patře studenti na Erasmu. Snadno se tak navázal kontakt s ostatními studenty. Mohli jsme tak trávit společně volný čas, podnikat spoustu akcí. Cena za ubytování byla přijatelná. Bonus byly nádherné západy slunce.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během víkendů jsme jezdili na výlety, například do Vilniusu (Hl. města), vodní Hrad Trakaii, Nida, Kleipeda. Nejjednodušší je cesta vlakem.
Když jsme měli více dní volno, mohli jsme na pár dní do Stockholmu, Rigy, Kodaně a dalších měst. Výhodou byly opravdu levné letenky z Kaunasu zpět.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všichni lékaři mluvili anglicky, někteří horší angličtinou, ale dalo se s nimi dorozumět. Stejně tak vrátní moc neuměli anglicky, ale snažili se.
Univerzita požaduje B1. Jste ale na stážích se studenty anglické paralelky, pro komunikaci je lepší více rozumět.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je malá, spolužáci milý a snaží se ti pomoci. Město je klidnější. Dobrá dostupnost pro cestování ve volném čase. Finanční náročnost není tak velká.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé oblečení, ponožky, teplou jarní bundu. Zima se v Litvě drží až cca do poloviny dubna. Počasí je často zrádné, na sluníčku je teplo, ale jen co zajde teplota spadne i pod bod mrazu.
Internetový kabel
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Styl výuky na univerzitě. Příroda a nádherné západy slunce
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Dostat se z letiště ve Vilniusu na nádraží, a poté v Kaunasu z nádraží na kolej.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Lithuanian University of Health Sciences

Další zprávy z regionu Litva

bottom of page