top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Kučová

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Kučová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jagiellonian University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Druhá nejstarší univerzita ve střední Evropě, mezi jejíž absolventy patří Mikuláš Koperník, Andrzej Wajda a řada dalších významných osobností. V posledním Round University Ranking se Jagellonská univerzita stala nejlepší VŠ v Polsku.

Přátelské prostředí a sympatičtí vyučující, kteří byli vždy velmi nápomocní. Zajímavé a velmi specializované předměty.

Téměř každý předmět jsem měla v jiné budově univerzity, které se ale nacházely především v kouzelném historickém centru Krakova, vše bylo blízko v krátké pěší vzdálenosti.

Auditorium Maximum je moderní budova až nadstandardně vyhovující vysokoškolskému studiu. Velké přednáškové místnosti jsou moderně vybaveny.
Starší budovy sice nebyly vybaveny vyloženě novou technikou, ale v rámci mého oboru, který obnáší výuku především formou výkladu a diskuze (případně doplněnou o ukázky obrazového a zvukového materiálu), bylo vše zcela dostačující. Naopak velké plus starších budov byla jejich kouzelná atmosféra vyplývající z poutavé historie.

Hlavní budova Collegium Novum má úchvatný exteriér. Za zmínku stojí ovšem i Collegium Maius, jedná se o nejstarší budovu univerzity.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestru byla víceméně stejná. Veškeré zkoušky byly písemné nebo se předmět zakončoval vypracováním seminární práce.

Lišil se ale způsob zápisu předmětů, což bylo lehce matoucí. Seznam předmětů pro institut, na kterém jsem studovala a které pro mě - jakožto studenta na Erasmu - byly dostupné, jsem dostala až - dá se říci - těsně před odjezdem. Studijní plán šel velmi jednoduše na UK změnit, takže není třeba se stresovat. Vše jde vykomunikovat.

Na JU je několik kol zápisu pro studenty různých institutů byť v rámci fakulty, elektronický systém nebyl úplně přehledný, ale dalo se tím "prokousat" s trochou trpělivosti. Některé předměty se dokonce zapisují osobně a až na místě jsem například zjistila, že se předměty, o které jsem projevila zájem, vůbec neotevřou. Naštěstí jsem si mohla dovolit být v rámci výběru předmětů v Polsku vcelku flexibilní vzhledem k mým tehdy téměř splněným studijním povinnostem na UK. Je vhodné podotknout, že samotný zápis probíhal až se začátkem semestru, takže byla možnost si nechat poradit na místě od tamních koordinátorů a spolužáků.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Do života na univerzitě jsem se nijak zvlášť nezapojovala, nebydlela jsem na koleji, ale v útulném soukromém studiu v centru s vlastní koupelnou a malou kuchyňkou. Do poznávání Krakova a organizace výletů jsem se pouštěla s pár spolužáky z jiných zemí "na vlastní pěst". Jinak jsem ale zaznamenala, že velice aktivní - a velmi oblíbený - byl spolek ESN UJ Cracow (Erasmus Student Network).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině. Tuším, že požadavek byl úroveň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Krakov je město, které jsem si neskutečně zamilovala. Je jedním z nejdůležitějších polských měst-center (ať už z historického, kulturního, ekonomického či politického hlediska), a přesto si zachovává přívětivou tvář. Město vás nestresuje, je útulné, čisté a jeho historie je úctyhodná. Určitě se jedná o studentské město plné cizinců, ale turistický ruch nepůsobí tak rušivým a až obtěžujícím dojmem, jako se tomu často děje v přeplněné Praze.

K nejoblíbenějším místům patří například čtvrť Kazimierz a restaurace Ariel. V samotném centru Krakova pak Cafe Camelot a jeho úžasně "zašitá" předzahrádka (a to nemluvím o překrásném interiéru - doporučuji rezervaci předem!). Nádherné byly i podzimní procházky v parku Jordana. K nejoblíbenějším aktivitám patřilo pozorování západů slunce z královského Wawelu či z nábřeží řeky Visly a dlouhé procházky podél řeky až ke kostelu sv. Salvátora a dále pak až na Kościuszkovu mohylu (jedna ze čtyř mohyl na každé světové straně města). Kouzelný výhled na celý Krakov byl ze studentského Metrum-Restobistra na střeše hudební akademie.
Úžasných míst je ve městě nespočet...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Upřímně řečeno vzhledem k soukromému ubytování by mi stipendium zdaleka nepokrylo veškeré náklady, ale měla jsem obrovskou výhodu v tom, že jsem i během Erasmu měla příjem, pracovala jsem na dálku. Bydlení na kolejích je ovšem podstatně levnější a s předstihem se dá najít i soukromé ubytování za výrazně nižší ceny.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obecně je v Polsku levněji, některé potraviny (např. mléčné výrobky či zelenina) jsou v supermarketech jednoznačně levnější, ale restaurace jsou zhruba ve stejné cenové relaci jako v ČR, podle lokality pochopitelně i dražší. Víc stojí především pivo, což mě velmi nemile překvapilo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Dostupnost kolejí je problém. V prvním kole jsem neuspěla, dávají přednost studentům zdaleka. V druhém kole jsem sice po znovu podané žádosti uspěla, ale měla jsem v té době už zařízené soukromé ubytování, výsledky druhého kola se totiž oznamovaly dost pozdě a tou dobou byl nejvyšší čas mít zarezervováno ubytování. Je ovšem složité hledat si na dálku kvalitní ubytování. Za mě proto můžu doporučit studia Krakow Town House na ul. Strzelecka. Převážná většina mých spolužáků byla ubytována v soukromí ve sdílených bytech, ale za dobrou cenu šlo sehnat i byt sám pro sebe.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V nejbližším okolí Krakova stojí za návštěvu solný důl Wieliczka (Kopalnia soli Wieliczka) vzdálený jen pár minut vlakem z krakovského hlavního nádraží (Kraków Główny), dále Zakopane či Čenstochová (Częstochowa), kde najdete významné křesťanské poutní místo Jasna Góra s údajně zázračným obrazem Panny Marie Čenstochovské. Z Krakova je ovšem výborné spojení do různých koutů Polska. Doporučuji výlet do pohádkové Vratislavi (Wrocław) nebo Varšavy s monumentálním Palácem kultury a vědy.
Návštěva nedaleké Osvětimi je pak pochopitelně velice silným zážitkem.

K cestě do Krakova jsem využívala pravidelných spojů FlixBus z Ostravy. FlixBus jsem využila například i k cestě do Vratislavi, Čenstochové či do Varšavy, ale po pozdější zkušenosti z léta doporučuji spíše vlak PKP Expres Intercity Premium, kterým se za dvě hodiny dostanete z Krakova do Varšavy pohodlným moderním vlakem (a za další necelé tři hodiny pak i na Balt).

Co se týče dopravy po samotném Krakově, pořídila jsem si studentskou - semestrální - jízdenku, abych nemusela řešit narychlo kupované jízdenky přes aplikaci (jednou z užitečných aplikací s jízdními řády je třeba "jakdojade") nebo automaty na zastávkách (s častými technickými potížemi). Nicméně po samotném Krakově se pohybujete především pěšky (na kole), všechno je blízko, všude jste za chvíli.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině. Tuším, že požadavek byl úroveň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Krakov, Polsko. Studentské město s magickou atmosférou a obdivuhodnou historií.

Díky programu Erasmus jsem si mohla splnit sen a studovat v kouzelném Krakově na Jagellonské univerzitě, po Univerzitě Karlově druhé nejstarší univerzitě ve střední Evropě. Není den, kdy bych si na tento půlrok protkaný neuvěřitelnými zážitky nevzpomněla. Objevování krakovských zákoutí, památek s bohatou historií a prohlídky neuvěřitelného množství církevních staveb bylo náplní mých dní během zimního semestru 2019/2020.

Krakov, jehož dominantu tvoří Královský hrad Wawel s úchvatnou katedrálou, je město plné skvostů, a to nejen těch historických. Během chladných zimních dní si můžete vybírat z obrovského množství útulných podniků s hřejivou atmosférou a přijatelnými cenami. Vrcholem zimní sezóny, ale nejspíš i celého roku, jsou vyhlášené krakovské vánoční trhy na hlavním náměstí (Rynek Główny), které zdobí dvě věže Mariánského kostela. Od přelomu listopadu a prosince se městem line intenzivní vůně pierogů a polévky zvané żurek.

Jen kousek tramvají od historického centra se nachází bývalý koncentrační tábor Płaszów, který připomíná tragické osudy židovského obyvatelstva, jehož kulturním a společenským centrem byla po staletí čtvrť Kazimierz. Čtvrť využil pro natáčení oscarového Schindlerova seznamu i věhlasný Steven Spielberg. Režisér si pro své záběry vybral nejen prostranství před židovskou restaurací Ariel, ale mimo jiné i slavnou pasáž u kavárny Mleczarnia. Velice populárním místem je pak samozřejmě i bývalá Schindlerova továrna, kde v současnosti probíhá exponovaná výstava.

Do Krakova se mi podařilo po Erasmu na pár dní ke konci léta 2020 vrátit a jsem si naprosto jistá, že se do něj v budoucnu budu vracet opakovaně, a to nejenom kvůli neuvěřitelné atmosféře města, ale také proto, že je v něm stále co objevovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je zápis rozvrhu složitější a že je skutečně vhodné ve studentském městě jakým Krakov jednoznačně je hledat bydlení v dostatečném předstihu a nespoléhat se na koleje. Ale ani toto ve výsledku (ovšem díky finanční flexibilitě a v případě rozvrhu z velké části splněným studijním povinnostem) nepředstavovalo tak výraznou komplikaci.
Nejvíc mě překvapilo, že...
má toho Polsko tolik co nabídnout. Obecně mám pocit, že je náš soused zbytečně - minimálně co se výběru Polska jako Erasmus destinace týče - podceňován.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
opustit Krakov :-).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Jagiellonian University

Další zprávy z regionu Polsko

bottom of page