top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktorie Housová

Autor(ka):

fakulta:

Viktorie

Housová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktorie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@dreamingvicky

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktorie

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Bremen University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktorie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla poměrně moderně zařízená, akorát tento rok slavila 50 let od založení, většina předmětů a výuky se odehrává v jednom velkém campusu, jen se tam člověk musí rozkoukat (na to je na internetu dobrá jejich "campus map"), jelikož campus má hodně různých ne vždy přehledných budov. Skvělou záležitostí je městská knihovna či menza přímo v prostorech kampusu. Je tam takřka vše na jednom místě, což je docela rozdíl od fildy, upřímně se mi mnohem více líbí naše budovy v centru města Prahy, také máme vše na dosah. Ale takto zařízený kampus byl určitě příjemná a zajímavá změna.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná později a končí později. Takřka když u nás končilo zimní zkouškové, tak tam teprve končila zimní výuka. Letní semestr začíná až v dubnu. Na tohle bych určitě doporučila dát si pozor kvůli plnění u nás, ukončení studia apod. Co se týče administrativy, byla jsem moc spokojená. Bavili jsme se i s dalšími studenty a po některých hororech, které jsme slyšeli, jsme si opravdu organizaci Erasmu na Bremen University nemohli vynachválit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Asi nejzajímavějším spolkem bylo Erasmus Initiative, kteří nás na začátku pobytu tak nějak dali dohromady a pořádali pro nás pár akcí. Volitelné předměty jsem měla pouze ohledně svého oboru sociologie, ale slyšela jsem i o jiných zajímavých. Studenti pak mohou využít jazykový kurz od Goetheho Institutu. Funguje zde také něco jako katedra tělocviku, která nabízí širokou škálu různých sportů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
90 % v angličtině, všichni tam umí a je to jednodušší. Německy jsem se učila od 11 let, přesto jsem preferovala angličtinu. V "běžném" životě jsem pak komunikovala převážně německy, místních jsem poznala pár, ale převažuje spíše to, že se člověk pohybuje v užším okruhu "erasmáků", paradoxně jsem se tam začala učit španělsky :D
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
město spíše menší (půl milionu obyvatel), klidné a dalo by se říci i studentské, blízký Hamburk je určitě mnohem více rušný a kosmopolitní. Altstadt (centrum), je moc hezké. Pokud by za vámi někdo jel na návštěvu, stačí dva tři dny, abyste jim vše ukázali :) město opravdu menší, ale je tam co dělat. Rozhodně bych doporučila využít semesterticket a procestovat Niedersachsen (Hamburg, Hannover, Munster, Lubeck a další), ale také sever a západ (Nizozemí, Dánsko...) to cestování bych doporučila využít naplno, je to jedinečná příležitost :) taky je fajn si zařídit ESN kartičku. Platí na rok a jsou tam slevy např. na Flixbus či Ryanair

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi z 90 % pokrylo pouze na ubytování a pojištění, na zbytek (jídlo, cestování..) jsem si opatřila finance brigádou (před i během erasmu) a příspěvkem od prarodičů :) finančně se to ale hodně rovnalo výdajům a životní úrovni v Praze
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
s tímto bohužel nemám úplně zkušenosti, asi bych doporučila hledat levnější ubytování, třeba spolubydlení, já jsem měla ubytování vlastní pokojík (s koupelnou a kuchyní)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
ubytování bych úplně nedoporučila, stačí se podívat na recenze na google :D kromě 5* (které jim píšou zaměstnanci), je vše pravda. Je to bohužel trochu o tahání peněz ze studentů. Ale beru to jako zkušenost. Příště bych se zkusila podívat ještě více. I když obecně to ubytování prostě bývá problém najít (z vlastní zkušenosti, i co jsem slyšela od ostatních).
btw. přikládám fotku ubytování v den nastěhování po zabydlení :)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, využila. Severní Německo a celkově severo-západ (Dánsko, Nizozemí...).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
90 % v angličtině, všichni tam umí a je to jednodušší. Německy jsem se učila od 11 let, přesto jsem preferovala angličtinu. V "běžném" životě jsem pak komunikovala převážně německy, místních jsem poznala pár, ale převažuje spíše to, že se člověk pohybuje v užším okruhu "erasmáků", paradoxně jsem se tam začala učit španělsky :D

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nic mi nechybělo :) žádný tip mě teď úplně nenapadá, možná pro praktičtější důvody bych si pořídila čtečku knih, měla jsem s sebou rámeček s fotkou rodičů, což bych doporučila, pokud je vám rodina blízká. No a nezapomeňte na kartáček a vhodné oblečení :D doporučuju zjistit si klimatické podmínky a dle toho balit
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
dálka může být pro některé lidi složitá
Nejvíc mě překvapilo, že...
je mnohem těžší se přizpůsobit novému prostředí, než jsem si myslela
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
odloučení od rodiny a pejsků, překvapivě to nebylo navazování nových známostí :)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Bremen University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page