top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Mašková

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Mašková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Právnická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Radboud University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Radboud univerzita je spojením historie a moderního světa. Její kampus je moderní, kdy přibývají nové budovy - naposledy budova MariaMontessori a vše je kousek od sebe. Nejlépe se po kampusu pohybuje na kole. Celá univerzita se snaží posouvat směrem k udržitelnosti - a to jak budovami tak i takovou drobností jako vratnými kelímky na kafe.

Právnická fakulta je jednou z nejnovějších budov se spousty míst ke studiu, knihovna je prostorná se spoustou světla a velmi tichá.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup učitelů ke studentům se od našeho liší zásadně v tom, že v Nizozemí se studenty jednají jako se sobě rovnými a s respektem. Je běžné se v e-mailech oslovovat učitele křestním jménem. Navíc jsou studenti velmi aktivně vybízeni k pokládání dotazů, a to jak na hodině nebo prostřednictvím e-mailu. Přípravy na semináře jsou poměrně náročné, běžně mi to zabralo i více dnů, protože se jedná jak o četbu odborných článků a učebnic, ale taky vypracování esejí nebo řešení případů. V průběhu semestru je tedy studium náročnější než v Čechách. Semináře vyžadují aktivní účast, kde především o aplikování teorie do praxe. Zkoušení probíhá v podobě psaných testů. Výsledná známka je pak často kombinací výsledku z testu a eseje.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita pořádá spoustu aktivit a celkově je tam pořád co dělat. Největší akcí co jsem tam zažila byl festival Radboud Rocks. Pro zahraniční studenty výborně funguje organizace ESN Nijmegen - pořádají akce a výlety, navíc perfektně informují na svém instagramu o tom, co se právě na univerzitě děje. Na začátku jsme měli možnost se zadarmo zapsat na kurz holandštiny, bohužel byla ale omezená kapacita, takže bylo hned plno.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Celá komunikace probíhala v angličtině a univerzitě stačilo potvrzení od fakulty, že jsem absolvovala předmět v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nijmegen je menší, poklidné a hlavně studentské město. Tím že je menší musí lidi spolu trávit čas a tím pádem mi přišlo, že je snazší si udělat kamarády. Jako v celém Holandsku dopravním prostředkem číslo jedna je kolo, na kterém se dá dostat opravdu kamkoli. Mým nejoblíbenějším místem byla pláž u řeky Waal, která je součástí chráněné oblasti, takže příroda je tam opravdu nádherná. Navíc se tam volně pasou krávy, takže občas došlo k vtipným situacím, kdy lidé museli utíkat z dek. Také je to nejlepší místo k pozorování západů slunce a posezení s přáteli.

Centrum NIjmegenu je malinké ale za to krásné, je zde spousta kaváren, kde si je možné dá kafe nebo pivo. Často také mají výběr deskových her. Přímo v centru je také krásný park - ideální pro piknik nebo čtení knížky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá poměrně vyjít. Většina stipendia šla na ubytování. Zbytek víceméně pokryl náklady na jídlo. Na dopravu, volnočasové aktivity a celkově pokud člověk nechtěl jíst jen chleba a sýr, museli jít zdroje z vlastní kapsy. Ceny v Holandsku jsou poměrně dost vysoké, a to i pro samotné Holanďany.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá zejména ježděním na kole. A potom velkou výhodou jsou skupinové jízdenky na vlak, kdy se pak z ceny přes dvacet euro dostanete na cenu okolo šesti euro - samozřejmě to záleží na tom, kolik lidí si jízdenku koupí. Nevýhodou je, že tato jízdenka je platná pouze v off-peak hours. Na nákupy se mi nejvíc osvědčilo nakupovat v Aldi - nejen že je levné, ale navíc přijímají platební kartu master card, což není úplně běžné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Sehnat ubytování v Nijmegenu je opravdu velmi těžké a není moc z čeho vybírat. Já měla štěstí, že jsem nakonec dostala voucher od univerzity a mohla si najít ubytování přes SSH&. Mají spoustu komplexů po celém Nijmegenu, já bydlela v Hoogeveldt kousíček od Univerzity a byla jsem velmi spokojená. Je to sice jeden ze starších komplexů, což bylo poznat jak na sprchách i kuchyni, ale zase tím že nás bylo na patře 16, tak jsem se svými spolubydlícími sblížila a hodně jsme toho společně podnikali.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava po Holandsku je opravdu drahá, takže jsem finance investovala právě do poznávání Nizozemska než okolních států. Jeden z mých nejlepších zážitků je prodloužený víkend v oblasti Zeeland, která je opravdu nádherná. Pak také Leiden a jeho okolí v období kvetoucích tulipánů. Haarlem a Gouda jsou pak určitě také místa, která stojí za to navštívit.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celá komunikace probíhala v angličtině a univerzitě stačilo potvrzení od fakulty, že jsem absolvovala předmět v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jako někdo kdo nemusí velká města, byl pro mě Nijmegen naprosto ideální. Milé klidné město, kde se ale člověk pravdu nenudí. Univerzita je krásná a moderní se skvělým přístupem a člověk se tu opravdu něco naučí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Něco typicky českého - alkohol a sladkosti. Je fajn mít možnost ostatním přiblížit svoji zemi. A pak taky pláštěnku, protože v Holandsku prší skoro pořád.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Mít hotovost je nutnost, protože master card v hodně podnicích nepřijímají. Co je ale fajn možnost je stáhnout si Revolut a nechat si poslat maestro platební kartu na adresu v Holandsku.
Nejvíc mě překvapilo, že...
studovat v zahraničí není nic tak nemožného, jak se mi zdálo. Vše se dá vyřešit.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě byl začátek Erasmu, kdy se mi stýskalo po rodině a přátelích doma a v Nijmegenu jsem ještě nikoho pořádně neznala.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Radboud University

Další zprávy z regionu Nizozemsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page