top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Benešová

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Benešová

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

2. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Catholic University of Louvain

KU Leuven: Department of Movement Sciences - Motor Control & Neuroplasticity Research Group

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je null z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pracovní místo byla TMS laboratoř v budově De Nayer, ve které sídlí sportovní studia. Budova nepůsobí příliš moderně, nicméně vybavení specializovaných laboratoří je vysoké úrovni. Budova je součástí sportovního kampusu s množstvím sportovních hal, venkovních sportovišť apod.
Druhé pracovní místo byla nemocnice Gasthuisberg, postavená v brutalistním stylu a tedy působící spíše nevlídně a zastarale. Opět personální a přístorojové vybavení je na vysoké úrovni a tedy jednotlivé oddělení působí obvykle mnohem moderněji.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje stáž byla praktická, tudíž nemám zkušenost s organizací studia a zkoušením.
Přístup ke mně jako ke stážistovy ze strany supervizorů byl naprosto otevřený a přátelský, byla jsem považována za plnohodnotnou součást týmu od prvních dnů. Tato charakteristika je ale velmi individuální v závislosti na konkrétní pracovní skupině.
Komunikace s univerzitními kancelářemi ohledně organizačních záležitostech probíhala vždy profesionálně a efektivně. Univerzitní kancelář má telefonní číslo s dlouhou provozní dobou a funkční objednávací systém, na základě kterého se student se svým požadavkem přihlašuje na konkrétní čas. Všichni byli vždy ochotni řešit se mnou praktické dotazy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Leuven existuje organizace Pangaea která pořádá welcocme days, meetings, language cafés etc. Pomocí této organizace se může člověk snadno seznámit s dalšími studenty a podnikat různé volnočasové aktivity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v angličtině, nikdy jsem se nesetkala s někým, kdo by měl s jazykem problém a vyžadoval mluvit holandsky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské město, v době mého pobytu platní coronavirová opatření, a tedy sociální život ne příliš aktivní. Ve městě je spoustu studentských kaváren a barů, několik kulturních center (OPEK, Het Depot, 30CC..), kde se pořádají koncerty nebo kurzy. Studovat se dá v luxusní historické městské knihovně, která funguje také jako prostor pro výstavy. Dalším zajímavým kulturním místem je muzeum M nebo bývalý klášter Parcum.
Ačkoliv je Leuven hezké studentské město, působí trochu neopravdově, jakoby v něm kromě studentů nikdo pořádně nežil a nemá úplně osobité kouzlo.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo 750, nájem 500, výdaje za jídlo a za dopravu cca. 400-500 euro, s šetřením a nepříliš častým stravováním v restauracích.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
>> Pronajmout si kolo u Velo, ceny např. 33 euro / 3 měsíce.
>> Pořídit si KU Leuven bus pass - 20 € + 5 € Mobib card, platnost akademický rok, umožňuje jezdit autobusem v Leuven oblasti. - o Mobib a bus pass lze zažádat společně s žádostí o student card (nebo i zvlášť po registraci na KU Leuven). Zažádat o bus pass je ideální předem, protože doručení karty trvá až 4 týdny - kartu nezřizuje škola, takže přijde poštou z autobusové společnosti (nelze tedy vyzvednout na studijním oddělení se studentkou kartou)
>> Sport card - asi 20 €, lze s ní navštěvovat nejrůznější sportovní tréninky, které probíhají ve sportovním kampusu od pondělí do pátku; objednává se spolu se studentskou kartou nebo o ní lze zažádat později
>.> Culture card - cca 20 €, poskytuje slevy na různé kulturní akce, koncety, umožňuje volný vstup do muzeí apod.

>> Nakupovat potraviny ve obchodech jako je Lidl, Aldi, větší Delhaize nebo Carrefour
>> Potřeby do domácnosti nakupovat v obchodu Action

>> Při cestování vlakem o víkend si kupovat zpáteční jízdenku - je za stejnou cenu jako jednosměrná, ale aplikace ji automaticky nenabízí, při výběru jednosměrné jízdenky


Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Soukromý sdílený dům. Nepříliš obvyklá varianta bydlení. Ve městě je spousta studentských kolejí nebo sdílených bytů, nicméně nabídka je spíše nedostačující a tedy je potřeba hledat s dostatečným předstihem. V mém případě bylo velmi obtížné ubytování najít (hledala jsem v září/říjnu s nástupem v listopadu). Ceny se pohybují kolem 500 € za studio (místnost s koupelnou)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Místní autobusy jezdí obvykle se zpožděním a značení nebývá vždy úplně přehledné.
Vlaky jsou spolehlivé, s výhodou je používat aplikaci sncb k hledání jízdních řádů a nákupu lístků.
Určitě se vyplatí podívat se do větších Belgických měst (Antverpy, Brusel, Brugy, Gent, Namur), rozhodně nedoporučuji Charleroi a ani Liege, která je často uváděná jako turistický cíl.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v angličtině, nikdy jsem se nesetkala s někým, kdo by měl s jazykem problém a vyžadoval mluvit holandsky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
KU Leuven je mezinárodně uznávaná univerzita na vysoké úrovni, která dbá na svou pověst a tedy i na péči o svoje studenety.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Catholic University of Louvain

Další zprávy z regionu Belgie

bottom of page