top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Dvořáková

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Dvořáková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Carlos III University of Madrid

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UC3M je poměrně nová univerzita a proto nejsou její budovy na rozdíl od Karlovky historické. Moc se mi líbilo, že jsem si mohla zkusit studentský život v kampusu, protože naše škola toto neumožňuje.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Administrativní záležitosti mi mnohokrát přišly o něco složitější než na Karlovce a občas byl trochu boj něco vykomunikovat. Jinak se vše obešlo bez problémů. Co se týče organizace studia, tak každý předmět měl týdně 2x 90 min, takže vzhledem k časové náročnosti jich měl člověk mnohem míň. Většina učitelů, které jsem měla, vyžadovala každý týden několika hodinovou přípravu buď jako průběžné a hodnocené úkoly nebo jako přípravu na testy. Studium tak bylo mnohem náročnější ve srovnání s mým oborem doma, nicméně jsem se díky tomu opravdu hodně naučila.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Madrid je opravdu obrovský co se obyvatel i rozlohy týče. Přesto jsem si na něj velmi rychle zvykla a po čase v tomhle neviděla moc velký rozdíl oproti Praze. Rozhodně bych vyzdvihla hromadnou dopravu, ze které můžete být na začátku trochu zmatení, ale je vlastně vymyšlená fakt výborně a cestování po městě bylo díky ní velmi pohodlné. A co se mi na Madridu líbilo nejvíc, tak to byly jednoznačně muzea, ve kterých mají často studenti vstup úplně zadarmo nebo minimálně se slevou.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v Madridu jsou leckdy opravdu vysoké. Za oběd/večeři v běžné restauraci necháte mezi 10-20 euro. Naopak například v Lidlu mi přišlo, že jsou ceny většiny potravin srovnatelné s těmi našimi, něco bylo možná dokonce levnější. Proto se pravděpodobně bez vaření neobejdete. Ale v kampusu bylo i něco jako menza, kde se dá naobědvat, tam jsem ale nechodila, protože jsem měla byt hned za kampusem a nebyl problém si mezi hodinami odskočit na jídlo. Co se týče ubytování tak vedle kampusu v Getafe se dá najít na Madrid i celkem levné ubytování. Většinou jde o čtyřpokojové byty. Můj byl za 300 euro/měsíc, což vyjde levněji než koleje UC3M. Stipendium 600 euro/měsíc mi v posledním měsíci, kdy jsem skoro necestovala, ven tolik nechodila a sama si vařila, docela vystačilo. Pokud však cestujete hodně, užíváte si města a nočního života, počítejte, že stipendium opravdu nevystačí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepším způsobem jak ušetřit je jednoznačně si sám vařit. Potraviny jsou stejné drahé nebo dokonce levnější než u nás, ale v restauracích se "nedoplatíte". Občasné jídlo venku je snesitelné, ale na každý den to opravdu není.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na bytě spolu se 3 dalšími spolubydlícími. Pronájem se mi podařilo najít přes Spotahome, pokud jim však nechcete platit cca 115 euro za zprostředkování, můžete jít například přímo na stránky Homiii, které nabízí dobrý poměr mezi cenou a výkonem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě bych doporučila navštívit Toledo, Segovii, Cuencu a Salamancu. Všechno to jsou výlety, které stihnete i za jeden den, a byly pořádány společností Smart Insiders, která nabízí spoustu výletů za dobrou cenu a vy tak nemusíte absolutně nic řešit. Také organizace ESN nabízí spoustu různých aktivit mimo Madrid, ale hlavně v něm.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vzhledem k tomu jaký mám obor a že jsem se chtěla učit španělsky, ale studovat čistě v angličtině, měla na výběr pouze ze 2 škol, které byly obě v Madridu. Pro UC3M jsem se rozhodla na základě nabídky zajímavých předmětů a tomu, že jsem chtěla zkusit studovat na novější škole.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
rezervaci na vyhotovení karty pro nahrání měsíčního kupónu na MHD je dobré udělat 14 dní před příletem, protože jsou (nebo alespoň byly) plné termíny a pak jsem zbytečně platila za jednotlivé jízdenky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Carlos III University of Madrid

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page