top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Šimek

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Šimek

Lékařská fakulta Plzeň

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

ondra.simek99

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Lékařská fakulta Plzeň

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Sassari

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Má adoptivní univerzita v Sassari byla rozhodně výjimečná svou polohou. Nachází se totiž v blízkosti dech beroucích pláží italského ostrova Sardinie, není tedy divu, že ji ročně navštíví statisíce turistů a občas také nějaký zahraniční student. Pokud bychom teď se zaměřili na prostory ve kterých jsem svou stáž vykonával, rozhodně bych je zařadil do evropského standardu, totéž mohu konstatovat o jejich vybavení.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Obecně se způsob studia nijak výrazně neliší. Zkoušení probíhá zpravidla ústní formou a otázky zahrnují veškerá na lekcích probraná témata. Ze strany profesorů jsem se setkal většinou se vstřícným přístupem, příjemné tedy bylo, že vše se dalo vyřešit určitým kompromisem pro obě strany.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pokud si student svůj Learning Agreement připravuje s dostatečným předstihem, tak jistě může využít nabídky předmětů širšího spektra od jazykových kurzů po předměty zabývající se historií tohoto krásného ostrova. Volnočasové aktivity má zde na starost místní organizace ESN, která funguju minimálně v mých očích nadstandardně a snaží se pro studenty připravovat opravu pestrý program.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vstřícnost ohledně jazykové vybavenosti je jistě další plus této univerzity. Nikdo vás neodsuzuje za nedostatečnou znalost místní řeči a naopak jsou vám schopni akademičtí pracovníci vycházet vstříc ve všech směrech. Například některá zkoušení na základě předchozí domluvy mohou probíhat také v angličtině nebo minimálně v nějaké hybridní formě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bych charakterizoval jako klidné, což ale vůbec neznamená, že se místní neumí bavit a v ulicích nepotkáte ani živáčka. Je tomu právě naopak, například ve vybraných barech vždycky natrefíte na některého ze svých spolužáků, což vám pak umožňuje se lépe socializovat s místními studenty a snadněji nahlédnout pod pokličku života na tomto ostrově. Centrum města Sassari má jistě své kouzlo, ale mezi oblíbená místa musíme také zařadit místa jako jsou přilehlé pláže a krásná příroda ve vnitrozemí, které jsou snadno dosažitelné místní hromadnou dopravou.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Troufnu si tvrdit, že pokud student žije skromně, tak stipendium dokáže pokrýt veškeré výdaje. Rozhodující je samozřejmě cena bydlení, která se může pohybovat od 180 eur za kolej, 200-300 eur za pokoj na sdíleném bytě až po 400-500 za menší byt. Pokud bychom se teď zaměřili na ceny potravin, tak si myslím, že jsou podobné těm, které dnes můžeme vidět v České republice. Dražší jsou ovšem služby, zejména pak alkohol v místních barech. Pokud budete hledat točený půllitr piva za 2 eura, tak ten určitě nepotkáte.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud je teď naší hybnou silou pouze cena, tak bych pro nákup potravin určitě doporučil řetězec Eurospin. Příjemné ceny naleznete také v místní menze, kde si můžete vybrat z různých denních menu, které stojí 3,80 euro, což jistě potěší méně zdatné kuchaře. Určitě lze také ušetřit na místní hromadné dopravě. Pokud si budete dobře plánovat čas, můžete skoro všude dojít pěšky, což je také fajn.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Osobně jsem trávil svůj pobyt na koleji. Původním plánem bylo na koleji zůstat pouze přechodně a pak se přesunout někam na byt. Nakonec jsem ale na koleji zůstal, jelikož sdílený pokoj s vlastní koupelnou a záchodem mi přišel na jeden semestr dostačující a se spolubydlícím jsme vycházeli dobře. Ovšem pokud student hledá bydlení s dostatečným předstihem, tak lze za cenu kolem 200 eur nalézt i vlastní pokoj na studentském bytě.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Základem je určitě poznávat rozmanitost místního ostrova a bezesporu jedny z nejkrásnějších pláží Evropy. No a pokud studentovi zbyde o víkendech čas, tak letiště v přilehlém Algheru nabízí výhodné lety zejména do italských měst, což by byla určitě škoda nevyužít.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vstřícnost ohledně jazykové vybavenosti je jistě další plus této univerzity. Nikdo vás neodsuzuje za nedostatečnou znalost místní řeči a naopak jsou vám schopni akademičtí pracovníci vycházet vstříc ve všech směrech. Například některá zkoušení na základě předchozí domluvy mohou probíhat také v angličtině nebo minimálně v nějaké hybridní formě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že v minulých částech ankety bylo to hlavní vlastně již řečeno, takže bych do této kolonky uvedl asi jen to, ať čtenář studium na Sardinii určitě zváží. Myslím si, že kdo na tomto malebném ostrově po nějakou dobu svého života studoval, tak teď rozhodně své volby nelituje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
na letní měsíce šnorchl, na měsíce zimní deštník.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
voda z kohoutku není pitná.
Nejvíc mě překvapilo, že...
život lze žít i s věčným úsměvem a bez stresu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
konec slunečných dnů a výletů na dech beroucí pláže.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Sassari

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page