top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petra Benešová

Autor(ka):

fakulta:

Petra

Benešová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petra je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petra

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Clermont Auvergne

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petra hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita nesídlí v nejkrásnější budově na světě, moderní kampus (kam jsem ale nechodila) se nachází ve větší vzdálenosti od centra. Prostory fakulty, na které jsem studovala (Faculté de lettres et sciences humaines) byly trochu starší, ale jinak dobře vybavené.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr na univerzitě byl organizován jen trochu jinak než v ČR. V průběhu semestru byly dvoje prázdniny, dohromady trvající 3 týdny. Jinak je semestr delší než na UK, zatímco zkouškové období je o hodně kratší (10 dní). Co se týká způsobu zkoušení, převažovaly písemné zkoušky (testy, eseje), k zakončení předmětů se také odevzdávaly kratší seminární práce nebo projekty (i skupinové). Kurzy byly vedeny podobným způsobem jako na UK - často kombinací přednášek a cvičení. Přístup učitelů i oddělení zahraničních vztahů byl velmi vstřícný a během celého pobytu jsem nenarazila po této stránce na jediný problém.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě je několik studentských spolků, které organizují různé akce v průběhu semestru - ochutnávky zahraničních specialit, pikniky, přednášky atd. Na výběr bylo v rámci centra jazyků Fleura i několik předmětů zabývajících se francouzskou kulturou a také předmět v angličtině Studying Auvergne as a Region, který studentům zprostředkovává výlety do blízkého okolí města za tradičními řemesly regionu. Z volnočasových aktivit nabízí univerzita především velký výběr sportů v rámci centra SUAPS.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem různě. Na univerzitě s učiteli a studenty pouze francouzsky, úroveň potřebná pro zvládnutí výuky byla přímo univerzitou stanovena na B2. Francouzštinu studuji na PedF pátým rokem a se zvládnutím výuky a zakončení předmětů jsem neměla problém, s komunikací se spolužáky už trochu ano, přece jen na to člověka žádné studium nepřipraví. S ostatními studenty z Erasmu jsem komunikovala především anglicky, nicméně se našly i příležitosti k pokusům o komunikaci v polštině, italštině a španělštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je poklidné, studentské (prý každý 5. koho potkáte na ulici je student). Je dobré se dopředu psychicky připravit na to, že město není moc "hezké" ani nevypadá "francouzsky". Nesporná výhoda ovšem je, jak je v Clermontu všechno blízko, na většinu míst se dá dojít pěšky nebo se dá využít veřejné dopravy, která je o víkendu zdarma (jinak měsíční jízdenka stojí 4 eura). Okolí města je nádherné, nabízí plno možností na výlety v přírodě, protože leží přímo pod řetězcem vyhaslých sopek s nejvyšším vrcholem Puy de Dôme (přes 1400 m. n. m.). Pro výlety po Francii má město strategickou polohu, leží asi 2 hodiny od Lyonu a odtud se dá dostat už prakticky kamkoli. V Clermontu obecně není mnoho památek. Mezi nejkrásnější místa patří Place de la Victoire s katedrálou, park Jardin Lecoq, park Montjuzet s výhledem na město a blízká lázeňská vesnička Royat. Ve městě jsem strávila 5 měsíců a ani chvíli jsem se nenudila, barů a restaurací je tam taky velké množství (doporučují creperii 1518), jen pokud by snad někdo vyhledával kluby, tak těch ve městě zas tolik není.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Francie je prostě drahá, s tím se nedá nic dělat! Stipendium mi ale pokrylo naprostou většinu výdajů, pokud nepočítám výlety do jiných měst, které mě samozřejmě stály nějaké peníze navíc. Výhodou Clermont-Ferrand je levné a dostupné ubytování, což je dáno tím, že se nejedná o turisticky vyhledávaný region. Myslím si, že na ubytování jsem ušetřila nejvíc a pak už se musí člověk jen trochu hlídat, aby skončil po Erasmu v plusu jako já.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlépe se dá ušetřit na ubytování - na koleji stojí 245 eur/měsíc. Dále bych doporučila chodit na obědy (a případně i večeře) do Resto´U CROUS (víc po celém městě), kde stojí tříchodové menu 3,30 eur. Nakupovala jsem v supermarketu Auchan, dá se tam získat i slevová kartička pro studenty. Případně se dá také využít aplikace Too Good to Go, díky které je možné si vzít jídlo z hotelů, restaurací a pekáren které by se jinak vyhodilo. Dobře najíst za pár eur se dá také v podniku Lieutopie, kde fungují studentské obědy na principu all you can eat. V komerční zóně za městem se nachází supermarket Leclerc (něco jako Makro), kde se dají koupit velká balení všeho možného za dobrou cenu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji, konkrétně v Résidence Lebon, kde jsem byla spokojená. Kolej byla přes ulici od mé fakulty a asi 10 min od hlavního náměstí. Pokoj je malý, asi 9 m2, nicméně s vlastním sociálním zařízením a naprosto dostačující ve všech směrech. Kuchyň sdílí celé patro, tj. 18 pokojů (je tam indukční vařič, mikrovlnka a dřez, žádné nádobí - to si musí každý přivézt nebo pořídit sám). Byla jsem na patře jediná holka celý semestr, zbytek osazenstva jen kluci, takže nepořádek v kuchyni celkem úchvatný. Na koleji je taky prádelna - praní stojí 4 eura a sušička 1 euro za cyklus. Dále tam byl kiosek s různými sendviči a bagetami a automatem na sušenky a kávu.
Pokud by to na někoho bylo moc, kolejí je ve městě víc, včetně soukromých, některé nabízí i větší pokoje/studia s vlastní kuchyní. Sehnat soukromý byt za dobrou cenu nebo i sdílený pokoj by taky neměl být problém.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem využít dobré polohy města a dosažitelnosti různých koutů Francie. Rozhodně doporučuji Annecy, Le Puy en Velay, Bordeaux, Lyon, Avignon a Montpellier. Nejvíc jsem využívala Flixbusu, když to nešlo tak jsem jela vlakem, který je ale o dost dražší. Zážitky byly nejlepší úplně všechny, ono i když se něco nepovede tak je to zkušenost a všechno se dá vždycky vyřešit, jen záleží s jakými lidmi člověk zrovna je.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem různě. Na univerzitě s učiteli a studenty pouze francouzsky, úroveň potřebná pro zvládnutí výuky byla přímo univerzitou stanovena na B2. Francouzštinu studuji na PedF pátým rokem a se zvládnutím výuky a zakončení předmětů jsem neměla problém, s komunikací se spolužáky už trochu ano, přece jen na to člověka žádné studium nepřipraví. S ostatními studenty z Erasmu jsem komunikovala především anglicky, nicméně se našly i příležitosti k pokusům o komunikaci v polštině, italštině a španělštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Sice nevím, jestli je Clermont-Ferrand nějak výjimečný na rozdíl od jiných měst, ale na studijní pobyt do byla dobrá volba. Vybrala jsem si tohle město, protože tam nikdo nechtěl a já jsem se prostě chtěla jet podívat proč to tak je. Nezjistila jsem to. Mám ráda přírodu a té je v okolí plno, nemusíte půl roku jezdit přecpanou městskou dopravou a můžete jet na výlet kamkoli po Francii, protože Clermont je úplně uprostřed.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Lepší boty a víc letního oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že mi pobyt nedodá motivaci dostudovat a jít do praxe, spíš přesně naopak.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že to šlo všechno docela hladce a hodně rychle jsem si tam zvykla.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Být 5 měsíců bez svýho dvojčete. Na to mě nikdo nepřipravil. A pak taky sbalit se a jet domů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Clermont Auvergne

Další zprávy z regionu Francie

zpět na katalo zpráv
bottom of page