top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jiří Blatný

Autor(ka):

fakulta:

Jiří

Blatný

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jiří je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jiří

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

State University of New York at New Paltz

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozlehlý kampus zasazený do maloměsta uprostřed krásné přírody asi hodinu a půl cesty od New York City. Místo původně z 60. nebo 70. let, pokud si správně pamatuju, takže na některých budovách bylo znát opotřebení. Obecně ale vše udržované.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium mělo formu, která se podobala spíše té na české střední škole. Hodně průběžné práce z hodiny na hodinu, takže pokud si - jako já - myslíte, že budete třeba i při zahraničním pobytu stíhat dělat brigádu na dálku, ujistěte se, že to tak určitě bude. Já jsem na to čas nakonec vůbec neměl. Příjemný byl ale hodně neformální přístup všech vyučujících. Absolutně nebyl problém se s nimi o čemkoliv pobavit, ať už se to týkalo výuky, nebo třeba jenom "pokecu" o plánovaném výletu po okolí a podobně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita se hodně snažila dostat dohromady hlavně všechny výměnné studenty. Takže jsme tam s ostatními "neameričany" měli docela fajn partu. Vztahy s místními člověk holt musel navazovat sám, což ale nebyl problém vzhledem k tomu, že jsem ve všech kurzech byl jediný, případně jeden ze dvou, cizinců a zbytek třídy byly Američané. Volnočasových aktivit je na kampusu během semestru hodně, ať už těch neformálnějších, které pořádají spolky, nebo oficiálně pořádaných školou. Za mě super sportovní vyžití: měli jsme neomezený přístup do vnitřní posilovny, vnitřní atletické dráhy, ke stolnímu tenisu nebo na basketbalový kurt. Venku si zase člověk mohl kdykoliv zahrát tenis, fotbal, frisbee atd.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Drtivá většina komunikace probíhala logicky v angličtině. Využil jsem ale i španělštinu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Městečko New Paltz, kde se tenhle konkrétní kampus nachází, je živé maloměsto. Kvůli tamní přírodě, jablečným sadům, ciderům a ořechům sem jezdí spousta lidí z New York City. Na to, jak relativně malé město to je, tam najdete obrovské množství hospod, barů, restaurací, kaváren. Ve městě je nejstarší kontinuálně osídlená ulice v celých Spojených státech (Huguenot Street). Univerzita láká, právem, na krásný výhled z kampusu na přilehlou přírodní rezervaci Mohonk, kde je krásný historický hotel. Výlet rozhodně doporučuju (platí se cca 15 dolarů za vstup do rezervace), ale pozor na to, kdy tam půjdete... Protože je rezervace privátně vlastněná, úplně si tam nelámou hlavu s tím, že se tam turisté zapomenou po západu slunce a budou si třeba chtít zavolat taxi, aby se dostali pryč. Auta totiž kvůli hotelu na pozemek nesmí, leda mají povolenku. Pokud jste spíše na aktivity uvnitř, doporučuju kulečník v restauraci Bacchus.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium od UK mi pokrylo podstatně méně než 50 % nákladů. Veškeré odhady celkových nákladů na semestrální pobyt, který jsem měl od hostující SUNY New Paltz k dispozici (a na jejíž základě jsem také stavěl výši žádosti o stipendium), byly kulantně řečeno velmi optimistické a reálně byly zhruba o 3000 amerických dolarů vyšší. Dovolil jsem si pár větších výdajů jako byl road trip do Bostonu, výlet do Albany a cesta autobusem do Vermontu na Den díkuvzdání, protože když už je člověk tam, měl by vidět i něco víc než jenom kampus, kampus a kampus.

Světlá stránka vysokých nákladů byla v tom, že měl člověk všechno zařízené. Přístup do posilovny, neomezená konzumace jídla a pití od rána do večera, prádelna...

Jinak ceny v USA jsou většinou vyšší než v Česku. Snad kromě pohonných hmot, kdy se někdy vyplatí půjčit si auto a zaplatit za benzín, než cestovat hromadnou dopravou. Je to ale na konkrétním případě. Třeba autobus do NYC jel z okraje kampusu a byl levný, nebo vlak ze sousedního města do New Yorku se cenově taky dal utáhnout.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na dopravě člověk ušetří, pokud si najde kamarády, kteří mají auto. Jinak se ušetřit ani moc nedá. Nejde o to, že by tam bylo zas tak draho, ale prostě o to, že většinu základních potřeb má člověk pokrytou od univerzity.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měl jsem prý štěstí, že jsem bydlel na jedné z novějších kolejí, která měla klimatizaci. Byl jsem na třílůžkovém pokoji se dvěma Švýcary, se kterými jsem si padnul do noty a nakonec to bylo všechno v pořádku. Součástí pokoje byla i soukromá sprcha a záchod, což na ostatních kolejích nebylo, jak mi pořád místní opakovali. V budově koleje byla společenská místnost, kuchyňka s mikrovlnkou, místnost, kde se dalo sedět a studovat, prádelna s pračkou a sušičkou... byť mi tamní sušičky zrušily přes polovinu mého šatníku. :) Přístup do kolejní budovy byl na kartičku. Nikdo pak už nekontroloval, kdy kdo odchází/přichází, takže člověk mohl mít jakýkoliv režim a řídit se vlastně jen podle sebe (a podle spolubydlících)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Několikrát jsem se vydal na krátký výlet do New York City, je to jen asi hodina/hodina a půl autobusem nebo vlakem. Z New Yorku se člověk pak dostane v podstatě kamkoliv. Já jsem se dostal do Bostonu. Spolužáci jeli do Washingtonu D.C., Atlantic City... rozhodně bych zkusil jet i víc na sever směrem k Albany, Rochesteru... což jsou sice menší města, ale aspoň to není New York, který viděl "každý". Při cestě hromadnou dopravou bych nespoléhal na jízní řády místních autobusů. Dálkové jsou docela přesné, alespoň při odjezdu, ale místní linky jezdí v podstatě úplně náhodně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Drtivá většina komunikace probíhala logicky v angličtině. Využil jsem ale i španělštinu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to kampus uprostřed přírody. Pořád je ale městečko hodně živé a má takový hippie styl. Pokud máte přírodu a pomalejší tempo radši než beton a davy, je tohle místo pro vás.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Holící strojek s adaptérem, který zvládne tamní menší napětí v síti. Mám klasický strojek s pevně přidělaným kabelem a během prvního holení jsem zjistil, že v Americe chudák pojede jenom asi na 20 % výkonu, což k ničemu nebylo.

Deku! Protože tu vám nedají
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
To bude stát víc, než jsem původně předpokládal.
Nejvíc mě překvapilo, že...
To uteklo rychle.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
stres z toho, že to neuplatím.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

State University of New York at New Paltz

Další zprávy z regionu USA

bottom of page