top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Markéta Frantová

Autor(ka):

fakulta:

Markéta

Frantová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Markéta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Markéta

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bari

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Markéta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 1 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První slovo, co mě napadne při pomyšlení na univerzitu v Bari, je frustrace. Celková úroveň výuky byla velmi nízká, vše probíhalo teoreticky a za celou dobu pobytu jsme prakticky neviděli/nedělali nic. Výuka sice probíhá v nemocnici, avšak jen v seminární místnosti, kdy vyučující předčítá prezentace v powerpointu. Celkově nemám pocit, že bych se tam něco naučila a musela jsem toho po návratu hodně dohánět.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup administrativy a celková komunikace se studenty je na bodu mrazu. Všechny dokumenty před výjezdem jsem odevzdala včas (duben), avšak celé léto se mnou univerzita nekomunikovala a neodpovídala na maily, nedalo se tam ani dovolat. Můj výjezd začínal 23.9., avšak podepsaný Learning Agreement jsem obdržela po mnoha urgencích až na konci října. Nedostali jsme žádný rozvrh, vše jsme si museli zjišťovat sami od místních studentů a často se stávalo, že se nám předměty překrývaly (např. 3 předměty ve stejný čas). Na mailovou komunikaci nikdo nereagoval, vše se muselo řešit osobně a paní, která měla na starosti Erasmus studenty uměla pouze italsky. Vrátila jsem se na konci února a univerzita mi stále nedodala ani ToR, ani Confirmation of Stay. Na maily nikdo neodpovídá ani mně, ani naší fakultní koordinátorce.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na fakultě žádný nebyl, místní studenti se bavili hlavně mezi sebou a erasmáky mezi sebe moc nebrali. Na fakultě žádné spolky nefungují a univerzita nenabízí žádné jazykové kurzy. Kurz italštiny jsem si musela zaplatit v místní jazykové škole (200 euro).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S vyučujícími jsem komunikovala v angličtině, avšak s místními a místní koordinátorkou jsem komunikovala španělsky a lámanou italštinou. Často jsem si mudela vzít někoho z místních studentů na pomoc.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je poklidné, budovy jsou staré, špinavé a celkově ve špatném stavu. Pláž je pěšky asi 30 minut z centra. Dokud je v Bari hezké počasí, dá se tam zabavit, avšak pokud prší nebo je zima, není ve městě moc co dělat. Navíc od 14 do 18 hodin je siesta, kdy je všechno (včetně supermarketů) zavřené, takže člověk s tím musí dopředu počítat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo 600 eur, za ubytování jsem zaplatila 400 eur měsíčně, tak 100-150 eur měsíčně jsem zaplatila za ESN aktivity, výlety atd, jídlo mě vyšlo cca na 300 eur měsíčně, ale často jsme jedli v restauracích. Celkově Bari je levné.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Místo v supermarketu se dá nakupovat na místní tržnici Mercato Coperto, kde je zelenina a ovoce a dost levnější. Také se dá kupovat jídlo přes Too Good to Go. Ve městě není mhd, všude se dá jít pěšky nebo doporučuji koupit kolo z druhé ruky.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita nenabízí koleje ani žádnou pomoc s hledáním ubytování. Já bydlela na bytě se třemi spolubydlícími, ale sehnat ubytování bylo celkově dost těžké. Při shánění a odpovídání na nabídky je třeba psát v italštině, na angličtinu nikdo nereaguje.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Itálii funguje velmi dobře vlaková doprava. Díky TreniItalia jsme navštívili mnoho okolních měst, dále jsme cestovali Flixbusem a také místní ESN organizovala mnoho výlertů po okolí. Cestování hopdnotím jako nejlepší a nejpřínosnější část pobytu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S vyučujícími jsem komunikovala v angličtině, avšak s místními a místní koordinátorkou jsem komunikovala španělsky a lámanou italštinou. Často jsem si mudela vzít někoho z místních studentů na pomoc.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalitu ani univerzitu nedoporučuji.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic mě nenapadá.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jaké administartivní peklo mne čeká.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Místní medici se do nemocnice poprvé podívají v 6. ročníku.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Získat potřebné dokumenty.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bari

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page