top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lenka Šamanová

Autor(ka):

fakulta:

Lenka

Šamanová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lenka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

leni_samanova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lenka

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Nicolaus Copernicus University in Toruń

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedná se o poměrně mladou univerzitu, což se projevuje na vybavení učeben a knihovny, dále na přístupu učitelů, který byl většinově velice přátelský a individuálnější. Avšak na exteriéru je trochu poznat, že univerzita byla založena v době komunismu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace studia byla víceméně shodná. Pouze zkouškové období probíhalo převážně až koncem ledna a začátkem února. Druhý semestr začínal alespoň na právnické fakultě až v půlce března, takže jsem měla téměř tři týdny volno na cestování. V druhém semestru také týden probíhají studentské oslavy, kdy studenti mají převážně volno, což je super. Přístup jsem již zmiňovala a byl velice přátelský, osobní a většina byla velice ochotná.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky pravděpodobně existují, ale do žádného jsem se nepřidala. Je možné zvolit si studium polského jazyka, v rámci kterého se dá dozvědět víc o polské kultuře. V rámci fakulty humanitních věd bylo každou středu pořádáno setkání pro zahraniční i místní studenty, kde nám často byly přiblíženy polské zvyky a tradice. Jednou za čas bylo promítání významných polských filmů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě jsem komunikovala anglicky a požadovaná úroveň byla B2, avšak nebála bych se přijet i s nižší úrovní angličtiny. Ve městě jsem se pak snažila mluvit polsky, jelikož jsem se základy naučila na kurzu polštiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jedná se o středně velké město (200k obyvatel), ale centrum je poměrně malé a všude se dá dojít pěšky. Jedná se o historické město s krásnými cihlovými stavbami. Je to studentské město, většina hospod nabízí studentské slevy (nejlepší je Kredens a Kadr). Rozhodně se vyplatí navštívit náplavku u řeky, kde je krásný výhled na západ slunce.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Řekla bych, že se dá vyjít poměrně dobře. Polsko je o trochu levnější než Česko. Projeví se to především na cenách potravin. Kolej taky nevyšla tak draze, 700 złotých za měsíc u jednolůžkového pokoje.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat určitě v Biedronce, s jejich kartou se dá dost ušetřit. Na jídlo je levný a dobrý Manekin, v pozdějších hodinách Kredens (pouze pizza a burger). Nejlevnější pivo Kredens a Kadr (tam dokonce čepují Kozla).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji. Vybavení bylo dostačující, akorát bylo málo jednolůžkových pokojů, takže hodně lidí muselo bydlet po dvou a na to byl pokoj poměrně malý. Lednice a koupelna byla pro dva pokoje a kuchyně na patře. WiFi moc nefungovala, stěny byly papírové a jedna funkční sušička na celou kolej byla málo, jinak bylo vše ok. Poměr cena výkon byl fajn, hlavně o kolej nebyla nouze a pro zahraniční studenty bylo místo zajištěno vždy. Kolej byla blízko do kampusu (10 minut chůze na právnickou fakultu) a do centra 15 minut tramvají.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Procestovala jsem téměř celé Polsko, kdy především vlaková doprava je na super úrovni. Studenti mají 50% slevu, vlaky jsou moderní a téměř vždy na čas. Dále je možnost cestovat flixbusem. Toruń je i poměrně vhodný výchozí bod na cestování do jiných zemí. Letiště je v blízkém Bydgoszczi, v Gdańsku, Poznani a Warszawa je taky max tři hodiny. Nejlepší byl výlet do Edinburghu. Doporučila bych i cesty na sever, protože zpáteční letenky se dají z Gdaňsku sehnat za 500 Kč.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě jsem komunikovala anglicky a požadovaná úroveň byla B2, avšak nebála bych se přijet i s nižší úrovní angličtiny. Ve městě jsem se pak snažila mluvit polsky, jelikož jsem se základy naučila na kurzu polštiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to výjimečné tím, že město není tak velké, takže se většina zahraničních studentů, ale i místních potkává pouze na pár místech. Tím jsme byli schopní vytvořit jednu velkou partu a pořádně se poznat. Obecně je Polsko na erasmus fajn, protože není tak drahé a zbydou peníze na cestování.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení, deštník a vývrtku.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že z Brna jezdí přímý autobus do Toruně a letadlo léta z Prahy do Gdańsku.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je v Toruni tolik mezinárodních studentů ze všech koutů světa (Malajsie, Mexiko, Japonsko...)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
loučení s lidmi z prvního semestru a zvykání si na nové lidi v druhém semestru.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Nicolaus Copernicus University in Toruń

Další zprávy z regionu Polsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page