top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Procházka

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Procházka

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Institut of Political Sciences of Bordeaux

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Sciences Po Bordeaux sídlí v moderní budově v "kampusu" na okraji města. Větší přednášky jsou v aulách, semináře a menší přednášky jsou v klasických třídách. V budově se nachází i knihovna/studovna a menší kantýna/bistro. Pokud máte větší mezeru mezi přednáškami, může tak strávit pauzu vcelku pohodlně v budově.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Za největší rozdíl považuji průběh zkoušek. Na splnění předmětu máte jeden pokus, čas zkoušky je vám přidělen (třeba i v sobotu) a liší se i známkování (0-20). Ve výsledku tak můžete zkoušky sfouknout za týden. Během studia na UK jsem většinou postupoval podobně, ale pro studenty zvyklé rozložit si zkoušky na několik týdnů to může být stresující.

V rámci některých předmětů můžete získat kredity navíc skrz prezentaci/seminární práci.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Students život je na Sciences Po také trochu odlišný. Působí zde opravu velké množství studentských spolků zaměřených na sporty, světové regiony atp. Doporučuji členství ve vinařském spolku, který pořádá každý týden několik degustací. Členství v něm je za poplatek, ale rozhodně se vyplatí. U většiny ostatních spolků/týmů musíte investovat maximálně do nákupu badmintonové rakety nebo vhodné obuvi, pokud jste si je nepřivezli s sebou. Nabídka sportů je opravdu široká (badminton, lezení, plavání, fotbal, futsal, házená, box, sufrování, ...) a snad každý si vybere. Máte možnost zapojit se do více či méně kompetitivních týmů. Pro Erasmus studenty sporty nejsou povinné a nezískáte za ně ani žádné kredity.

Navíc zde působí spolek místních studentů zaměřený na přijíždějící studenty. Spolek pořádá výlety po okolí, různé prohlídky města, společné návštěvy kina a party.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita nabízí předměty ve francouzštině a angličtině (french/english track). V nabídce jsou také kurzy francouzštiny pro zahraniční studenty.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bordeaux jsem si zamiloval. Město je plné kultury, skvělé gastronomie a vína. Volný čas můžete trávit na dobře dostupných plážích kousek od města, v muzeích, nebo na fotbalových či ragbyových zápasech. Mým nejoblíbenějším místem byl park Jardin Public, jehož návštěvu doporučuji i pokud nebudete bydlet v jeho blízkosti. Doporučuji také návštěvu kina Utopia.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Celkově ceny ve Francii rozhodně nejsou nízké. Hodně záleží na vašich nárocích na ubytování. V případě, že vám bude přidělen pokoj na kolejích, ze stipendia vám ještě velká částka zbyde.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na "kampusu" se lze stravovat v menzách sdílených s ostatními univerzitami. Jako student se tam najíte za zhruba 3 eura (ceny se již dost možná zvýšily). V budově Sciences Po je také kantýna/bistro, kde si můžete zakoupit cenově zvýhodněné bagety, saláty atp. Po městě je rozeseta síť menz Crous, které můžete se studentskou kartou navštěvovat.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Pokoj na koleji je jednoznačně nejlevnější varianta. Ten vám ovšem nemusí být přidělen. Koleje se nachází v blízkosti univerzity, což bohužel znamená, že jsou mimo centrum Bordeaux. Spolužáci, kteří na kolejích bydleli, si často stěžovali na jejich nízkou úroveň.
Doporučuji hledat sdílené bydlení v širším centu města. Bordeaux si pak více užijete. Vzhledem k tomu, že je Bordeaux relativně malé město, je rozumné řešit ubytování s dostatečným předstihem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bordeaux je skvělý výchozí bod pro výlety po okolí (Saint-Émilion, Dune du Pilat) a celé Francii. Vlaková doprava je ve Francii pohodlná a rychlá, doporučuji nákup jízdenek s větším předstihem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita nabízí předměty ve francouzštině a angličtině (french/english track). V nabídce jsou také kurzy francouzštiny pro zahraniční studenty.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Zpětně na studijním pobytu nejvíce oceňuji menší velikost univerzity a studentské spolky/sportovní týmy. Tyto faktory výrazně usnadňují spřátelení se s místními studenty a obohatí váš pobyt o příjemné zážitky.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
opalovací krém, sportovní vybavení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Francouzi jsou milí a vstřícní, i když neumíte dokonale jejich jazyk.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít ubytování.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Institut of Political Sciences of Bordeaux

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page