top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petra Jansa

Autor(ka):

fakulta:

Petra

Jansa

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petra je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petra

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Erasmus University Rotterdam

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petra hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozsáhlý kampus, tvořený směsí původních výškových budov a nových udržitelných staveb. Vybavení je moderní a v kampusu je vše potřebné, včetně kantýny, kaváren, knihovny nebo sportovišť. Zmatečné je označování budov - budovy obvykle mají jak jméno, tak označení písmenem, které nekoresponduje se jménem. Někdy se také mění učebny a může se stát, že váš předmět nebude probíhat stabilně na jednom jediném místě. Proto doporučuji se na to dopředu zeptat, anebo raději vždy zkontrolovat, kde se lekce koná, což je vždy přehledně uvedeno v rozvrhu. Skvělé ale je, že je v kampusu množství míst pro skupinovou práci i samostudium. Studenti mohou také běžně používat některé učebny a seminární místnosti, ve kterých zrovna neprobíhá výuka (k tomu slouží appka, ve které se dá snadno zjistit, které učebny jsou volné).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pravděpodobně záleží na typu stáže. Já jsem byla vedena jako PhD kandidát a pre-doctoral researcher. Práce probíhala podobně jako u všech ostatních doktorandů, nevšimla jsem si nějakých odlišností. Byla jsem představena na prvním setkání pracoviště na začátku akademického roku. Většina zaměstnanců si potom myslela, že jsem novým doktorandem a ani je nenapadlo pátrat po tom, že by to mohlo být jinak. Možná proto, že to není úplně běžné – na celém departmentu jsem byla po většinu roku jediná stážistka (na čtvrt rok potom přicestovala ještě jedna kolegyně). To může mít i svá úskalí. Například v tom, že všichni předpokládají, že jste prošli úvodními semináři pro interní doktorandy a tudíž znáte většinu procesy.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vyplňuje se pouze u studijních pobytů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Hlavním pracovním jazykem je angličtina, předpokládá se minimálně úroveň C1. Angličtina je vyžadována i ve většině studijních programů od samotných studentů (většina předmětů je vyučována v angličtině, většina studentů píše závěrečné práce v angličtině), takže pro stážisty a zaměstnance ze zahraničí není problém se zapojit do chodu instituce a výuky. Nizozemština je určitě výhodou pro lepší socializaci mimo campus. Pro krátkodobý pobyt ale jistě není nutností, většina Nizozemců hovoří plynně anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rotterdam není klasické nizozemské město, celé centrum bylo zničeno během druhé světové války, sutinami zasypali kanály a postavili na nich evropský Manhattan. Jedná se o největší evropský přístav (a druhý největší na světě), čemuž odpovídá i jeho pověst ve zbytku Nizozemska jako working class města, města námořníků a migrantů (ve městě dle statistik žije kolem 160 různých národností). Tento image se sice mění jen pozvolna, ale pravdou je, že se město rozvíjí dynamicky, je do něj investováno a ve světě je známé spíš pro moderní architekturu. Kromě toho jsou zde také příjemné parky, zeleň, jezero Kralingen See, kde se dá koupat i procházet. Vše je dostupné na kole. Město má i svou pláž Hoek van Holland Strand, kam se dá dojet metrem. I když je to multikulturní a kosmopolitní město, žije se v něm vlastně dost komunitně a poklidně. Tím spíš, pokud jste na stáži déle než pýr měsíců, máte možnost se snadno dostat do kontaktu s místními.

Určitě je to město pro mladé a studenty. Často se sem stěhují mladí Nizozemci kvůli rozmanité kulturní nabídce, klubové scéně a nočnímu životu. Láká je také to, že město je mnohem více otevřené, rozmanité a nekonformní v porovnání s nizozemskými maloměsty a středně velkými městy. Erasmus University a řada dalších vysokých škol (včetně uměleckých akademií) se jistě také promítají do mladistvého charakteru města. Všude se domluvíte anglicky a pravděpodobně potkáte lidi z celého světa.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nelze očekávat, že Erasmus stipendium pokryje výdaje. Pravděpodobně nebude stačit ani na pokrytí nákladů za bydlení. Mluvím především v kontextu nájemního bydlení a nevím, jak je to v případě kolejí. Většina služeb a zboží je v NL zpoplatněna, dokonce si studenti připlácí i některé kurzy. Osobně s tímto mám zkušenost jen v případě jazykového kurzu, který jsem jako pracovník měla se zaměstnaneckou slevou (tj. za 170 eur namísto 400 eur za dvouměsíční jazykový kurz přímo od Erasmus University). Protože jsem Nizozemsko již znala a současně znala zkušenosti ostatních studentů, tak na stáž jsem vyrazila až v momentě, kdy jsem měla našetřený dostatečný budget, kterým jsem pokrývala náklady. Část stáže jsem také pracovala na zkrácený úvazek přímo na Erasmus University Rotterdam. Dá se to, ale je prostě dobré na to být připravený. Rotterdam je na nizozemské poměry velké metropolitní město a od toho se odvíjí i ceny, které jsou v mnoha případech už na úrovni turistického Amsterodamu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud budete bydlet mimo koleje, tak upřímně doporučuji slevit z nároků na teplo (tj. vytápět na nižší stupně, zkusit zkrátit topnou sezónu, hledat bydlení s energetickou náročností A - těch je ale minimum) a nespotřebovávat příliš vody (nejen teplé, ale i studené, protože vodné a stočné je v NL poměrně vysoké). Doporučuji si najít nějaký přivýdělek, což není v Rotterdamu problém, protože si vystačíte s angličtinou. Studenti zde běžně pracují v kavárnách apod.
Výhodná může být také karta Albert Heijn Bonus, se kterou se dá hodně ušetřit. Někdy se doporučuje levné Jumbo, ale obchodní inspekce během mého pobytu opakovaně upozorňovala, že tento řetězec uvádí jiné ceny, než potom účtuje, takže je dobré je kontrolovat. V Rottendamu se dá také snadno narazit na řetězec Dirk. Je to něco na styl Coopu nebo Žabky a je většinou levnější než jiné supermarkety. Někdo sem tam uvádí Lidl, ale za celý rok jsem v Nizozemsku náhodně potkala sotva jeden, takže nevím, jak moc se musíte snažit ho najít a jestli to za tu cestu stojí. Osobně jsem tam nakupovat během celého pobytu nebyla a proto nemůžu srovnat ceny.

Pokud budete v NL delší dobu a plánujete navštěvovat muzea a galerie více než pětkrát, tak se vyplatí Museum Card. Karta zajišťuje zdarma vstup do muzeí po celém NL a přitom za ni zaplatíte cenu odpovídající cca třem vstupům. Výhodný je i Rotterdam pas, kde jsou slevy nejen na kulturu, ale třeba i do vybraných restaurací apod. - v tomto případě ale, myslím, musíte mít potvrzení o tom, že v Rotterdamu skutečně bydlíte.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
V Nizozemsku je obecně krize bydlení. Většina kolejí je plná a zahraniční studenti na ně nemají přednostní nárok. V době, kdy jsem na stáž odjížděla, byli zahraniční studenti informováni, ať do země nepřijíždějí, pokud nemají již zajištěné bydlení. Jako stážistka jsem si musela bydlení zajistit sama.

Nájemní trh je napjatý a nájmy jsou stále vyšší než v Praze. Nabídka ale je, jen je nutné jednat rychle. Pro sdílené bydlení je na běžném trhu nabídek méně nebo jsou méně výhodné, takže v takovém případě je možná mnohem lepší cesta hledat nějaké sdílené bydlení přes studentské FB stránky apod.

Byt jsem měla pronajatý před začátkem stáže. Pro hledání bydlení asi nejvíc lidí používá funda.nl, kde je množství nabídek. Je ale dobré vědět, že většina realitních kanceláří nabídku postuje na Fundu s určitým zpožděním, takže i den stará nabídka může být už pronajatá. Nenechte se tím frustrovat. Pro získání nájmu je obvykle nutné počítat s tím, že majitel/zprostředkovatel si nájemníky vybírá. Trošku jako ve výběrovém řízení. Takže dost pravděpodobně od vás bude vyžadovat stručný životopis, zvací dopis od univerzity, stav vašich financí a potvrzení o příjmech/stipendiu, reference z předchozího nájemního bydlení apod. V případě stavu financí se bere v potaz buď pravidelný příjem určité výše, anebo existence budgetu. V některých případech je v inzerátu přesně uvedeno, jaký je nejmenší měsíční příjem, který musíte mít, aby o vás jako potencionálním nájemci vůbec uvažovali. Pokud sami nemáte dostatečný budget nebo příjem, požadují stav bankovního účtu nebo potvrzení stabilního příjmu tzv. garanta, což může být např. rodič studenta/stážisty. Pokud vím, tak tímto procesem prošli všichni exchange studenti a stážisti bydlící mimo koleje a hledající byt či sdílený byt na běžném trhu s bydlením.

Pokud je to jen trochu možné, doporučuji nemovitost/byt před podpisem smlouvy navštívit, protože stav většinou neodpovídá fotkám, nemovitosti mívají řadu skrytých závad, smlouvy jsou pro nájemce většinou nevýhodné, takže je potom náročné domáhat se zpětně slíbeného stavu, oprav apod.

Pokud jedete na sotva tři měsíce, tak se to ale dá přežít i se závadami, ve sdíleném pokoji a nemusíte nic hrotit. Moje doporučení tady berte v kontextu osobní zkušenosti někoho, kdo jel jako dospělý doktorand na roční stáž a vezl s sebou dítě. Na typu bydlení nebo čtvrti mi tedy záleželo, a proto jsem rok a půl dopředu skládala budget z výdělku v několika zaměstnání, které jsem měla. Když jsem byla v začátku studia sama v Paříži, tak jsem bydlela v pidi sdíleném pokoji pro čtyři na koleji. Když jsem vyjížděla jako magistr, tak jsem v Kodani bydlela ve sdíleném bytě. Prostě každý má nějaké priority a potřeby. Pro mě to tentokrát bylo stabilní zázemí, pro někoho jiného to může být snaha vejít se do stipendia. I když vzhledem k cenám a informacím, které mám od ostatních stážistů a studentů, tak vejít se v Rotterdamu do Erasmus stipendia moc reálné není.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V NL poměrně dobře funguje příměstská vlaková doprava, ale v době mého pobytu probíhalo několik stávek, což trošku rozkolísalo moji důvěru v to, že někam dorazím včas. Proto jsem podobně jako Nizozemci pro přepravu mimo Randstad používala auto. V NL je poměrně hustá doprava, ale dálnice jsou několikaproudé, takže zácpy bývají jen ve špičce. Nicméně z Rotterdamu se dá např. do Delftu dojet po cyklostezce i na kole, podobně do turistického Kinderdijku a všech dalších okolních městeček.

Rozhodně doporučuji ve městě používat především kolo. Zkusit můžete i lodní dopravu, na Máze pluje MHD, která je v ceně "tramvajenky." V Rotterdamu také funguje spolehlivé a obvykle nepřeplněné klasické MHD jako autobusy, tramvaje a metro. Osobně jsem MHD ve městě za celý rok nevyužila, protože se vše dalo obstarat na kole. Pokud vám tedy nevadí, že třeba prší nebo sněží, MHD nemusíte řešit vůbec. Na vlak a metro jsem měla kartičku od EUR, kterou dostávají zaměstnanci, takže jsem jízdné neplatila a popravdě ani neznám jeho výši.

Oproti regionům Severní a Jižní Holandsko, kde jsem se pohybovala nejčastěji, je svým charakterem úplně odlišné severní Frísko, které vřele doporučuji navštívit. Myslím také, že se tam dá výrazně lépe najíst něž v Holandsku, kde je kuchyně postavená na smaženém junk foodu. Určitě je fajn vyzkoušet i tradiční nizozemskou campingovou kulturu - po celé zemi jsou desítky různých kempů, i tematických, a Nizozemci do nich opravdu jezdí :)

Z Rotterdamu také jezdí rychlovlaky do Londýna a Paříž, kde jste během pár hodin. Vlakem se dá snadno dostat i do Belgie.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Hlavním pracovním jazykem je angličtina, předpokládá se minimálně úroveň C1. Angličtina je vyžadována i ve většině studijních programů od samotných studentů (většina předmětů je vyučována v angličtině, většina studentů píše závěrečné práce v angličtině), takže pro stážisty a zaměstnance ze zahraničí není problém se zapojit do chodu instituce a výuky. Nizozemština je určitě výhodou pro lepší socializaci mimo campus. Pro krátkodobý pobyt ale jistě není nutností, většina Nizozemců hovoří plynně anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
EUR patří mezi jedny z nejlépe hodnocených univerzit kontinentální Evropy. Spolupracuje s okolními univerzitami jako je Delft nebo Leiden Uni, kde je možné se případně zapojit do jejich kurzů. Rotterdam nabízí balanc mezi klidnými zákoutími, parky, kulturními institucemi a rušnými ulicemi s bary a kavárnami. Město má také svou pláž, kam se dá snadno dostat metrem, navíc je součástí Randstadu, takže je snadné zajet vlakem do Amsterodamu, Hague nebo Utrechtu. Poloha je skvělá i na návštěvy Belgie, Anglie nebo Francie.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
některé potraviny, které se v NL nedají koupit. Např. když chcete kolegům upéct české vánoční cukroví a zjistíte, že Nizozemci neznají institut hrubé, polohrubé a hladké mouky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se klidně stane, že do bytu po větší bouřce někde zateče a nikdo to rozhodně nebude řešit asap, protože je to běžná věc.
Nejvíc mě překvapilo, že...
1) ... na všechno musíte mít domluvený appointment 2) ... mají robustní systém podpory studentů - od konzultantů typu českého studijního přes poradce a mentory až po psychology.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nizozemci mají různá procedurální pravidla, která se tváří jako závazná a oficiálně se z nich neuhýbá. Je to jen zdání a většina těchto pravidel umožňuje individualizovaný výklad. Pokud si o něj tedy řeknete, protože v NL jistě platí "Líná huba, holé neštěstí". Obvykle nestačí e-mail, ale třeba osobně zatelefonovat nebo požádat o setkání, na kterém vysvětlíte vlastní situaci a ta obvykle bude nějak flexibilně řešena. Ze začátku pro mě bylo těžké poznat, co se ještě měnit dá a co je naprosto neměnné. V případě EUR jsou rozhodně pedantsky dodržovány deadliny, vše ostatní se dá nějak domluvit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Nizozemsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page