top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lukáš Vaněček

Autor(ka):

fakulta:

Lukáš

Vaněček

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lukáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lukáš

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

De Montfort University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lukáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě napadne slovo „pospolitost“. De Montfort University má velký a poměrně nově vybudovaný kampus v srdci Leicesteru, ve kterém se propojují historické budovy jako Trinity House (původně ze 14. století) a moderní architektura v podobě The Vijay Patel Building
z roku 2016. Všechny budovy, fakulty a především studenty spojuje The Campus Centre uprostřed areálu, ve kterém sídlí Studentská Unie, která mimo jiné pro studenty pořádá akce a pomáhá nově příchozím studentům před začátkem studií i při nich.
V kampusu se nachází i nespočet kaváren, obchůdků, knihovna a dalších míst, kde trávit volný čas.
Vybavení univerzity je na vysoké úrovni a například budova Queen's Building s místnostmi pro mediální studia by se mohla rovnat těm na profesionální úrovni např. v rádiu či televizi.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Velké Británii je rok rozdělen do tzv. trimestrů, tedy místo dvou úseků studia jsou tři a studenti mají v každém semestru všechny předměty najednou. Celé to vyvrcholí zkouškovým obdobím, kdy se odevzdávají např. v mém případě eseje a reporty.
První semestr, během kterého jsem v Anglii studoval já, volně kopíruje náš zimní. Začal první říjnový týden a skončil v půlce prosince.
Část univerzity volně přechází na blokový systém výuky, tedy že přibližně 5–6 týdnů se intenzivně vyučuje jeden předmět, který je zakončen zkouškou či esejí.
Oproti systému výuky v Česku byl ten v Anglii mnohem více interaktivní a založený na diskusi mezi studenty. Vyučující jsou velice přátelští, ochotní a neexistuje pro ně téměř žádný problém, který by se nedal vyřešit. Nechávají se oslovovat jménem a hodiny zpestřují například donáškou popcornu a dalších pochutin. Ocenil jsem možnost kombinace více oborů během studia. Absolvoval jsem přednášky coby student žurnalistiky a filmu.
Negativní stránka pobytu byl nezájem místních studentů ve třídách během přednášek. Jelikož už byli ve třetím ročníku a měli své skupinky kamarádů, nepodařilo se mi mezi ně proniknout a být jedním z nich.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na začátku akademického roku pořádá univerzita Fresher's Fair, což je veletrh všech možných spolků, do kterých se můžete během studia (většina za malou symbolickou částku) přihlásit a zaplnit tak čas s lidmi se stejnými zájmy. Zkusil jsem 2 spolky, ale po několika týdnech jsem tam přestal chodit, protože se studenti bavili převážně mezi sebou a z mé pozice ztratilo význam se účastnit podobných aktivit.
Kromě toho pořádala kancelář pro mezinárodní studenty několik akcí, které pomáhaly se seznámením s dalšími mezinárodními studenty ve stejné situaci a také s přiblížením kultury země.
Zároveň Studentská Unie pořádala každý měsíc výlet do některého ze vzdálenějších měst po Velké Británii (Oxford, York, Cardiff) a nabízela i průvodce a komentovanou prohlídku, což pomohlo k rozšíření obzorů a poznání další části země.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem výhradně v angličtině, požadovaná úroveň pro obor žurnalistiky byla C1, pro film tuším B2. Univerzita požadovala potvrzení o jazykové úrovni, které jsem doložil certifikátem, ale stačil by i vyplněný formulář od Jazykového centra na UK.
Během výuky jsme často rozebírali a četli odborné studie, proto je vhodné mít dostatečnou slovní zásobu. Škola i nabízela studentům zdarma kurzy akademického psaní a vyjadřování.
Nicméně platí pravidlo, že vždy se dá domluvit „rukama nohama“.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Leicester patří mezi 13 největších měst ve Velké Británii a svou rozlohou i počtem obyvatel se řadí ke zlatému středu. Je zde velký počet indických obyvatel a obecně se jedná o velice národnostně bohaté místo; dokonce tu oslavy indického Diwali patří mezi největší mimo Indii.
Město jako takové není malé, ale ani příliš velké; většina míst se nachází v docházkové vzdálenosti. Po centru jezdí autobus, který vozí lidi zdarma, ale tuto službu jsem nevyužil. Jelikož se Leicester nachází na trase Londýn–Leeds, je poměrně dostupné cestovat po této trase i mimo ni. Do Londýna je možné se vlakem dostat i za hodinu, autobusem je cesta přibližně na 2,5 hodiny. Nedaleká letiště v Birminghamu či v Nottinhhamu také nabízí různé cestovatelské příležitosti.
Mezi místa, která doporučím v Leicesteru navštívit je National Space Centre, divadlo Curve, některý ze sportovních stadionů a muzeum krále Richarda III., jehož ostatky byly v Leicesteru nalezeny v roce 2012.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Od UK jsem dostal stipendium 600 € na měsíc, což mi v přepočtu na libry nevystačilo ani na pokrytí ubytování. VB je obecně mezi dražšími zeměmi, a je proto důležité s tím počítat už před samotným výjezdem. Z celkových výdajů mi stipendium pokrylo cca 40 %, přičemž jsem hodně šetřil a vynechával některé akce.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se vyplatí vařit si jídlo sám – cena jídla v univerzitní jídelně je od 4 liber a výš, přičemž se z toho moc nenajíte. Další možností je tzv. meal deal, kdy si za cca 3 libry v obchodě koupíte jídlo, snack a pití.
Nejčastěji jsem chodil nakupovat do velkého supermarketu Tesco, kde oproti menším Tesco Express byla i nižší cena. Společně s ClubCard se pak dá ušetřit více peněz. Mezi další levnější alternativy patří i nedaleký Lidl a nebo vzdálenější Aldi či Poundland. Ovoce, zeleninu a maso nejlevněji seženete na trhu ve městě.
Co se týče dopravy, tak se vyplatí cestovat autobusy a kupovat jízdenku s předstihem (cena je dost proměnlivá). Další varianta je zakoupení Railcard, která dokáže při cestování vlakem dost ušetřit, pro mě se na pár měsíců nevyplatila.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolil jsem kolej Castle Court, kterou nabízela univerzita. Jeden týden stál 135 liber, přičemž jsem měl svůj vlastní pokoj s koupelnou a toaletou + sdílenou kuchyň se 4 dalšími spolubydlícími. Obrovskou výhodou byla vzdálenost od kampusu – 5 minut chůze do jeho středu – a také blízkost do centra města.
Dají se sehnat i levnější koleje, ale ty nabízí sdílené sprchy a toaletu například pro 8 lidí.
Nevýhoda koleje je, že neposkytuje takřka žádné vybavení: polštář, peřinu, povlečení, nádobí, příbory a další věci si člověk musí sehnat sám. Nabízí i soupravy s vybavením, ale ty údajně nejsou dostatečně kvalitní.
Kolej během semestru pořádala několik akcí při kterých byla možnost seznámit se i s dalšími studenty + často rozdávali občerstvení. Co se týče personálu, tak přátelštější zaměstnance jsem nikde jinde nepotkal. Kolej je 24/7 hlídaná a zabezpečená, což dopomáhá pocitu bezpečí. Nevýhoda je cena za praní (3,30 liber) a sušení (1,90 liber), které navíc nebylo moc kvalitní a oblečení mnohdy nebylo dosušené a lehce poničené.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem vyrazil například do Oxfordu, Yorku, Cardiffu, Birminghamu a dvakrát do Londýna. Mezi nejlepší zážitky patří nádherné studentské město Oxford, do kterého ještě určitě někdy zavítám a malebný York.
Nedoporučuji kupovat jízdenky na poslední chvíli; může se tím cesta dost prodražit. Je také dobré jezdit mimo tzv. peak, kdy cestuje nejvíce lidí + se vyplatí cestovat autobusem (sice cesta trvá delší dobu, ale je mnohem levnější než vlak). Může se ovšem stát, že dopravce zruší spoj a nedá o tom vědět (jako se to stalo mně při cestě do Londýna).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem výhradně v angličtině, požadovaná úroveň pro obor žurnalistiky byla C1, pro film tuším B2. Univerzita požadovala potvrzení o jazykové úrovni, které jsem doložil certifikátem, ale stačil by i vyplněný formulář od Jazykového centra na UK.
Během výuky jsme často rozebírali a četli odborné studie, proto je vhodné mít dostatečnou slovní zásobu. Škola i nabízela studentům zdarma kurzy akademického psaní a vyjadřování.
Nicméně platí pravidlo, že vždy se dá domluvit „rukama nohama“.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Čas strávený na De Montfort University jsem si užil. Středně velký Leicester nabízí skvělé studentské zázemí a díky své poloze i mnohé cestovatelské příležitosti.
Pokud má někdo chuť zažít britskou formu výuky, přátelské a vstřícné vyučující a nezapomenutelné studentské zážitky, pak studium v Leicesteru doporučuji.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
paradoxně méně věcí a nechat si víc místa v kufru pro zpáteční let!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Erasmus není jen zalitý sluncem, ale můžou vás během pobytu potkat i těžké chvíle, na které Vás nikdo předem nepřipraví.
Nejvíc mě překvapilo, že...
počasí v Británii není tak ponuré, jak se říká
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
říct sbohem kamarádům ze všech koutů světa

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

De Montfort University

Další zprávy z regionu Velká Británie

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page