top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vojtěch Kinter

Autor(ka):

fakulta:

Vojtěch

Kinter

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vojtěch je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vojtěch

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Albert-Ludwigs University of Freiburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vojtěch hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzitní prostředí je velmi příjemné, dočkal jsem se přívětivého přístupu. Hlavní budovy univerzity jsou v centru města, hned vedle nich je veliká moderní budova univerzitní knihovny. Moderní architektura se tu setkává s tradiční a je to vkusné. Vnitřek univerzity je moderně a pohodlně vybavený.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Veliký rozdíl je, že výuka probíhá ještě v červenci - v horkých dnech, jaké byly letos, to bylo pěkně náročné. Přístup vyučujících a administrativy byl přátelský, vstřícný. V případě nesnází s vyjadřováním se v němčině jsou vyučující připraveni v individuálních hovorech komunikovat v angličtině.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě, nakolik jsem stihl vypozorovat je aktivní. Vypozoroval jsem větší "rituálnost", navštívil jsem vstupní přednášku profesora přebírajícího vedení katedry, po každém referátu, ba i regulerní přednášce se nikoliv tleská, nýbrž klepe klouby o stůl.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jak řečeno výše - v případě potřeby bylo možno vždy přepnout do angličtiny, němčinu jsem se každopádně snažil využívat, jak jen to šlo.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Na městě je hned na první pohled poznat, že je o hodně menší než Praha. Historické centrum, mimochodem velmi pěkné, je sice rušnější, ale jinak je Freiburg velmi poklidný. Klidu velmi napomáhá i to, že hlavním dopravním prostředkem je zde kolo. Automobilisté tu jsou samozřejmě taky, ale na rozdíl od Prahy jezdí pomalu a nejsou agresivní, přes přechody pouští chodce se samozřejmostí. Město je též ekologicky zaměřené, je zde spousta zeleně, což má na příjemnost města významný vliv - čím déle člověk na místě je, o to to má radši. Historické centrum nabízí mj. pěknou katedrálu a další historické budovy - celé (tj. včetně okolí hlavních budov univerzity) je protkáno kanálky s tekoucí vodou. Navštívil jsem místní muzea - expozice byly zajímavé, nicméně vše se to dalo zvládnout za jeden den (proto si též lze výhodně koupit jednodenní vstupenku pro všechna muzea zároveň). Na kopci nad městem je vysoká rozhledna s výborným výhledem - hned od ní se dá pokračovat na běžecké či prostě pěší trasy do lesa a přírody vůbec. Osobně jsem se snažil projít si vzdálenější čtvrti ve městě, vždy bylo všude čisto bezpečno. Opravdu pěkným místem k trávení volného času je park s jezírkem v severní části města.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem šlo vyjít velmi dobře, pokrylo mi něco přes polovinu výdajů.
Ceny bydlení nejsou vyšší než v Praze, z toho, co jsem vypozoroval, jsou srovnatelné, možná i nižší. Ceny potravin a vůbec věcí denní spotřeby jsou vyšší, ale nejedná se o nich hrůzostrašného.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá jednoznačně na dopravě - s univerzitní kartou (již si je vhodno zařídit) je možno používat zdarma sdílená kola, ale myslím, že i výpůjčka se může velmi vyplatit. V zimě je samozřejmě vhodnější sehnat si semestrální jízdenku pro MHD. Ze supermarketů, kde lze nakupovat, se mi zdá nejlevnější Rewe, nakupoval jsem tam častěji, kvalita potravin mi při tom přišla v pořádku. Vhodné je též nezapomínat, že PET lahve či plechovky jsou zde zálohované - a to za mnohem větší částku než skleněné lahve (25 vs 8 centů).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování je každopádně nejlepší zařídit si co nejdříve. S předstihem je možno zařídit si kolejní ubytování swfr.de, ale pro přístup do systému požadují potvrzení o studiu.
Osobně jsem si ubytování našel přes wg-gesucht.de. Zde si je možno založit profil a vyhledávat mezi nabídkami spolubydlení - když jsem zde vyhledával já, nabídek bylo dost, jen často obsahovaly specifické požadavky na délku pobytu apod. Pokud si vyplníte s dostatečným předstihem poptávkový inzerát s parametry pro váš pobyt, je podle mě velmi pravděpodobné, že dostanete hodně odpovědí a budete si moci vybírat.
Osobně jsem bydlel ve Studentendorf Vauban ve sdíleném bytě - velmi příjemné místo, komunitní život, jednou ročně dokonce vlastní hudební festival, který se naštěstí konal během mého pobytu. Úroveň bydlení ve srovnání s kolejemi UK se kterými mám zkušenost - výrazně lepší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem pouze tam a zpátky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jak řečeno výše - v případě potřeby bylo možno vždy přepnout do angličtiny, němčinu jsem se každopádně snažil využívat, jak jen to šlo.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V mém případě bych samozřejmě doporučil odborné zázemí na místě - což samozřejmě mohu tvrdit jen za svůj obor. Každopádně během pobytu jsem měl dost klidu ke studiu, dočkal jsem se vstřícného přístupu a mohl jsem otevřeně konzultovat o svých zájmech s odborníky. Pro milovníky klidného a kultivovaného prostředí jde o skvělou volbu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
...v letních měsících patrně plavky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...ISIC prakticky nevyužiju. Vše se řeší místní univerzitní kartou, je vhodné určitě se předem na ni zeptat, popř. si ji zařídit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...to město opravdu není tak velké, jak jsem si ho představoval. Ale za mě jedině dobře.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
...vyřizovat administrativní záležitosti. Ale nejedná se o nic nezvládnutelného.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Albert-Ludwigs University of Freiburg

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page