top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marek Svoboda

Autor(ka):

fakulta:

Marek

Svoboda

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marek je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marek

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Liverpool

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marek hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Liverpool se nachází blízko centra (tak 10 minut pěšky) a vlakových nádraží, což výrazně usnadňuje život. Ačkoliv narozdíl od jiných britských univerzit nezaujme historickými budovami, vše vynahrazuje moderním zázemím, které je ve všech ohledech super. Od učeben, přes společenské místnosti, až po koleje. Vše je nové, hezké, čisté a funkční.
Kampus je velký a součástí je třeba i galeria+muzeum Victoria Gallery nebo fajn park. Knihovny jsou dvě, rozděleny jsou podle zaměření studia a nabízí také prostor pro studium. Samozřejmostí jsou kafeterie.
Univerzita spadá pod Russell Group, která sdružuje elitní britské univerzity. Věhlasem se určitě nerovná těm nejlepším, ale výuka je zde kvalitní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kurzy jsou vedeny s ohledem na kritické myšlení a ne pouze prostou memorizaci textů. Také se klade důraz na komunikaci ve skupině a zapojení studentů do výuky diskuzí, kde každý vyjádří svůj názor na danou problematiku. Samozřejmě ale vše také záleží na konkrétním profesorovi - v některých kurzech jsem se naučil o více než v jiných. Každopádně, všichni jsou přátelští a je zde prosazován individuální přístup, takže není problém se na čemkoliv domluvit.
Testy se konaly formou esejí nebo online testů s limitovaným časem na dokončení. V esejích se klade důraz na dobrou strukturu a rozvíjení argumentů. Odlišné je hodnocení - 100-70% je nejlepší známka, 40% minimum.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Součástí univerzity je nespočet studentských spolků (přes 160), které se věnují rozličným tématům - koníčky, komunity určité země, společenské problémy, sdružování lidí z konkrétních oborů. Na začátku semestru probíhá akce, na které má většina spolků stánek a představuje, o co vlastně jde. Potom se lze zdarma do kterékoliv society zapsat, což jde i v průběhu semestru online. Byl jsem aktivní ve vícero societies a někdy mi to vyšlo i tak hezky, že mi spolky pokryly zábavu na pondělí-čtvrtek každý den večer. Spolky totiž mají pravidelné schůze a většinou také následuje posezení v některém z nedalekých pubů. Nejvíce jsem si oblíbil society okolo historického šermu kvůli fajn komunitě. Také jsem se rád účastnil diskuzí na různé téma od Politics society. Kdysi zde existovala taky Czechoslovak society, ale bohužel v době mého studia nebyla aktivní.
Další možností jsou potom sportovní týmy univerzity. Do jednoho jsem se pokoušel dostat, bohužel ovšem šlo o oblíbený futsal a na trials přišlo 200 lidí, přičemž brali tak 10. Menší problém by měl být dostat se do ne tolik exponovaných sportů. Zaměření je opravdu pestré. Týmy ale reprezentují v univerzitních ligách, takže je třeba si promyslet, jestli má člověk zájem zabít víkend venkovním zápasem na druhé straně Británie. :) Sportovní zázemí je fajn, lze využít bazénu, posilovny, hřiští.
V neposlední řadě je hodně volnočasových aktivit od univerzity, které nejdou přes spolky. Vše začíná Welcome Week na začátku semestru, kde je hodně aktivit pro poznání nových lidí, ale i města, takže různé exkurze. Tyto eventy potom pokračují i v dalších měsícich. Pár eventů potom bylo i speciálně pro Erasmáky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina na univerzitě nebyla žádný problém. Je třeba umět psát delší eseje. Všichni vyučující mluví standardní angličtinou a snaží se omezit přízvuk, který v případě Liverpoolu je velmi obtížný. Trochu těžší to občas bylo s externími zaměstnanci univerzity, třeba cleaning lady či pánem na opravy. Zdější specifický akcent se jmenuje scouse a i na konci semestru jsem se třeba v obchodech často nechytal. Trochu mě utěšilo, že to tak prý občas mají i rodilí mluvčí odjindud.

5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Liverpool je dobré místo na studium. Především se jedná o hodně studentské město s dobrým nočním životem. Centrum pravidelně ožívá především v oblasti kolem Concert Square, kde se nachází vícero klubů. Kalí se zde i v týdnu. Fajn je ovšem i britská pub culture, která se trochu podobá naší. Útulné hospody jsou na každém rohu. Přes den ale město není tak rušné a nikde nejsou velké davy. Dá se posedět v příjemných kavárnách.
Oblíbil jsem si oblast kolem Albertových doků a radnice. Tam se nachází vícero hezkých viktoriánských budov (město kvůli své historii nemá středověké budovy, relevantním se stalo až s rozmachem transatlantského obchodu). Člověk může odpočívat u řeky Mersey a představovat si, že daleko za horizontem je Amerika :)
Od koleje do centra se vyplatí jít přes Bold Street. Zde se mísí restaurace všech možných původů a chutí. Na své si přijde tak každý. Vedle sebe tu tak stojí libanonská, řecká, mexická, brazilská, turecká či italská kuchyně.
Perfektní jsou obě katedrály nedaleko kampusu. Jedna je největši v Británii a asi osmá na světě, to je fakt monumentální budova. Druhá potom je tak divná, že se to těžko popisuje, to je katedrála Metropolitní (na tuhle věž jsem měl výhled z pokoje).
Liverpool je samozřejmě město kultury. Umělci zde na ulicích vystupují velmi často. Lze zajít do Cavern Clubu či sesterské hospody Cavern Pub naproti, kde se každý den jede živá hudba. Je zde hodně akcí, i když největší kapely jezdí spíš do Manchesteru.
Lákadlem je i fotbal. Na Liverpool FC se těžko shánějí lístky, zájem je velký. Lehčí je dostat se na zápas druhéhé místního týmu Evertonu. Zajet potom lze na fotbal i do nedalekého Manchesteru.
Liverpool nabízí také hodně zajímavých muzeií a galérií. Vstupné bývá dobrovolné, což je pro studenty fajn.
V podstatě není co kritizovat. Je zde hrozně moc míst k návštěvě a objevování. Akorát mi trochu chybělo víc zeleně v centru a historické budovy. Místní jsou velmi milí a nápomocní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi nevystačilo ani na ubytování. To je totiž zde velmi drahé. Za kolej jsem platil 700€. Takto přestřelené je to v celé Británii a moc nechápu, proč se platí víc než za kolej ve Skandinávii. Na druhou stranu kvalita ubytování je velmi vysoká. Pokud jde o jídlo, tak to zde naopak je docela levné, skoro jako u nás v ČR. Takže 200€ mi v poho stačilo na vaření a věci na zub. Na druhou stranu hospody a restaurace něco stojí a je třeba s tímhle počítat. Lepší pivo může stát i 120-150Kč v přepočtu, jedna večeře třeba 450. Pokud nebudu počítat cestování, tak mi stipendium pokrylo tak polovinu nákladů. Naštěstí jsem měl našetřené úspory.
Hodně potom stojí taky vlaky.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Tak určitě Lidl. Ten je bezkonkurenčně nejlevnější v porovnání se vším a dva jsou tak 10 minut pěšky z kampusu. Potom jsou zde různé obchody s levnými věcmi, kde lze nakupovat věci do bytu (ale mají tam vše, i jídlo a drogerii) - Wilko, Home Bargains, Poundland.
Pro cestování po Británii se rozhodně vyplatí udělat si 16-25 Railcard, díky které máte 30% slevu na všechny vlaky. Kartička stojí 30 liber na rok a i když si myslíte, že jí nevyužijete, tak opak je pravdou. Nakonec jsem díky ní ušetřil hrozně moc.
Jinak samozřejmě je nutné si vařit doma a pít s mírou. :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na kolej jsem šel, protože jsem chtěl zažít britský kampus. Sice je to nekřesťansky drahé, ale kvalita je dobrá. V celostátní anketě o nej koleje, které se účastnili studenti všech britských univerzit, se univerzita umístila hodně vysoko.
Ubytování jsme byli v části kampusu, kde jsou domečky pro 5-7 lidí. Měli jsme tak svojí menší komunitu + se samozřejmě socializovalo ve velké skupině s ostatními domy, těch bylo celkem 18. Pokoj je dostatečně velký, nabízí fajn zázemí pro studium (velký stůl, hodně zásuvek, nástěnka, ukládací prostory, pohodlná židle). Vše bylo moderně zařízené.
Vytknul bych, že jsme si museli kupovat hrozně moc vybavení - peřinu, polštář, povlečení, ramínka do skříně. Také úplně všechno vybavení do kuchyně jsme si museli pořizovat za své. Vzhledem k ceně koleje mi to přijde absurdní. Univerzita nabízí balíčky od jedné firmy, kde je vše doručeno ještě před příjezdem, ale vyjde to dvakrát dráž než si to nakoupit sám + jsem slyšel, že to jsou celkem kšunty :D
Potom taková klasická britská kulturní záležitost, která už naštěstí pomalu mizí a týkala se jen našich pokojů - kohoutky na horkou a studenou vodu zvlášť. Pokud si chce člověk umít ruce, tak má tak 10 sekund, než začne téct voda takové teploty, že po pokoji stoupá horká pára. Ale když se opaříte, tak aspoň studená je fakt ledová a pomůže. :D
Jinak nemám moc co kritizovat. Když něco nefungovalo, tak nám to hned opravili. Wi-fi signál je super - plnou jsem chytal i u sebe na pokoji, ačkoliv jsem byl v druhém patře.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava do Liverpoolu je nejlepší z Manchesteru, kam z Prahy létají pravidelné spoje.
Liverpool svou polohou vybízí k cestám po okolí. Do Manchesteru to trvá necelou hodinu vlakem (s Railcard za 3 libry), a byl jsem tam víckrát. Z měst bych ale vypíchl York. To je nádherné historické město, zhruba dvě hodiny po železnici. Jsou zde hradby z římské doby v délce několika mil, krásná katedrála, středověké uličky se starými hospodami. Podobný je v tomto ohledu i Chester kousek od Liverpoolu, kde se mi hodně líbíly bíločerné hrázděné domy.
Dále jsem cestoval do Skotska. Edingburg je super město a určitě bych si vyhradil aspoň 3 dny. Do Glasgow už bych znovu asi nejel :D Zavítal jsem taky na skok do Highlands - příroda je úžasná.
Na jih se dá jet do Walesu. Tam je národní park Snowdonia, kde je taktéž nádherná příroda. Ubytovali jsme se ve vesnici Llanberis a vylezli na nejvyšší horu Walesu Mt. Snowdon.
Byl jsem samozřejmě i v Londýně, ten asi netřeba blíž představovat. Jen bych zmínil, že z Liverpoolu tam jezdí levné Flixbusy. Asi 250 Kč jedna cesta, která trvá tak 5 hodin.
Nakonec bych zmínil, že i nejbližší okolí Liverpoolu stojí za to. Pláže Crosby a Formby na sever od města, nebo klidná vesnice West Kirby na západ.
Zážitku je hodně. Ať už jste na velšském venkově, ve skotské metropoli nebo v anglickém městě, všude potkáte hodné lidi.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina na univerzitě nebyla žádný problém. Je třeba umět psát delší eseje. Všichni vyučující mluví standardní angličtinou a snaží se omezit přízvuk, který v případě Liverpoolu je velmi obtížný. Trochu těžší to občas bylo s externími zaměstnanci univerzity, třeba cleaning lady či pánem na opravy. Zdější specifický akcent se jmenuje scouse a i na konci semestru jsem se třeba v obchodech často nechytal. Trochu mě utěšilo, že to tak prý občas mají i rodilí mluvčí odjindud.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Město žije a je v něm stále co dělat. Dá se odsud dobře cestovat po celé zemi. Škola je kvalitní, ale dá se v pohodě zvládnout. I když místní na Anglii docela často nadávají (částečně kvůli politikům), tak ta země prostě je v mnoha ohledech skvělá, ať už jde o povahu lidí, přírodu, historická města, hospody, hudbu či sport. Studovat na britské univerzitě je velmi zajímavé a navíc si můžete zlepšit jazyk. Doufám, že i navzdory Brexitu tahle možnost zůstane a nějak se vše vyřeší, protože jinak by to byla velká škoda.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
adaptér na zásuvky! verze z EU na UK se dala po městě dost blbě sehnat
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
bylo třeba mít i covid test a nejen doklad o vakcinaci :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem až na 2 turisty v Liverpoolu nepotkal vůbec žádné Čechy
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
dostat Covid před odjezdem domů na Vánoce

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Liverpool

Další zprávy z regionu Velká Británie

zpět na katalo zpráv
bottom of page