top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marie-Magdalena Žabková

Autor(ka):

fakulta:

Marie-Magdalena

Žabková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marie-Magdalena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marie-Magdalena

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vytautas Magnus University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marie-Magdalena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vytautas Magnus University je velmi pěkná univerzita s velkým výběrem studijních programů. Fakulta, na které jsem studovala, se nachází v centru Kaunasu a je velmi moderní. Je zde prostorná knihovna a k dispozici jsou i soukromé buňky na učení, které si musí student předtím zarezervovat. Budova je velká, jsou zde často výstavy obrazů a fotografií studentů. Pokud máte předmět, ve kterém potřebujete počítače, tak je zde i celá místnost vybavená moderními počítač. přístroji. K dispozici je i studio, je zde kaple a velké přednáškové místnosti.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na univerzitě byl (alespoň v rámci mých předmětů) kladen důraz na participaci studentů - ať už se jednalo o diskuze přímo ve třídě anebo velké závěrečné projekty během i na konci semestru. Učitelé byli velmi vstřícní a dalo se s nimi domluvit na vhodném termínu zkoušek apod.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě byl poměrně aktivní s ohlédnutím na to, že zde panovaly stále restrikce ohledně koronaviru. Nicméně zde bylo několik různých spolků a aktivit, kterých se mohli zúčastnit i mezinárodní studenti. V rámci univerzity existuje spolek zaměřený přímo na Erasmus studenty, který pro ně vymýšlí různé aktivity. První týden byl seznamovací, takže zde bylo hodně činností zaměřených na poznávání města, ostatních studentů apod. Během semestru zde bylo možné zapojit se do různých týmových her, vědomostních kvízů, párty, festival jídla apod. Také zde byly organizovány zájezdy na sever Finska a do Estonska.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v podstatě jenom anglicky. Přesné požadavky si nepamatuji, ale úroveň angličtiny nebyla problémem.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kaunas je určitě studentské město - je zde několik univerzit, takže bary/kluby/kavárny jsou často plné studentů. Vesměs se člověk pohybuje zejména po hlavní třídě - Laisves al., kde jsou restaurace, kavárny, kluby, bary, obchody apod. V Kaunasu je moc hezká botanická zahrada, je zde hodně pevností (v některých se konají hudební akce) + je zde několik památek, co stojí za to vidět - Pažailis, Devátá pevnost, muzea, kostely, parky. Doporučuju "Kaunas Picture Gallery", zmíněný Pažailis a Kauno marios.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Kaunasu se dá vyjít se stipendiem. Ceny jsou velmi podobné jako v České republice - je zde pár věcí, co jsou dražší a naopak některé jsou levnější. Mezi dražší patří určitě alkohol (zejména v restauracích, barech...), mléčné výrobky, zelenina. Naopak například těstoviny a další produkty jsou levnější. Stipendium mi pokrylo v pohodě většinu výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší je si vytvořit kartičky do všech obchodů, co jdou - tam jsou pak velké slevy. Jinak je to cenově úplně v pohodě, dá se objednat i nákup jídla domů/na kolej bez placení dopravy nad nějakou sumu. Na oblečení doporučuju sekáče, ty jsou po celém Kaunasu - Humana a dají se tam najít poklady za euro.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vytautas Magnus University nabízí dvě koleje - jednu v centru a druhou na Akademiji. Já bydlela na Akademiji - na mapě to vypadá blízko, ale blízko to není - autobus jede i chvíli po dálnici. Akademija je fajn v tom, že ačkoliv je dál, tak je zde hodně přírody, blízko je sportovní centrum, pokud se chcete zapsat na nějaký sport, jsou zde větší pokoje + jsou i v zachovalejším stavu. Na druhou stranu první kolej je zase velmi dobře situovaná v centru, takže záleží na tom, co reálně preferujete. Já měla velký pokoj sdílený se spolubydlící a vlastní koupelnou a bylo to naprosto v pohodě.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z Kaunasu se dá každý den dostat vlakem do Vilniusu, což je super, je to pohodlné. Jinak do jiných míst Litvy se spíš dostanete autobusem. Plus v Kaunasu je letiště, takže se dá letět do různých států nejenom v Pobaltí. Navíc letenky tam byly velmi levné - zpáteční do 20 euro do Švédska, Dánska, Finska, Francie... Já doporučuji určitě si projet alespoň trochu Pobaltí - autobusem se dostanete jak do Rigy, tak do Tallinu - z Tallinu pak vlakem do Tartu. Nemám žádné nepříjemné zážitky z cestování, vždycky to bylo bezpečné a fajn.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v podstatě jenom anglicky. Přesné požadavky si nepamatuji, ale úroveň angličtiny nebyla problémem.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pobaltí obecně je hrozně hezká lokalita a je škoda, že sem moc studentů nejezdí. Já osobně jsem si zde vyzkoušela v rámci studia řadu věcí, které jsem nikdy nedělala jako natáčení dokumentu, tvorbu webových stránek apod. + je zde dle mého názoru kladen více důraz na dlouhodobější projekty ať už individuální nebo týmové. Navíc je zde fakt řada pěkných podniků, obchodů, památek a přírody.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplejší kabát
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Vytautas Magnus University

Další zprávy z regionu Litva

zpět na katalo zpráv
bottom of page