top of page


.png)
.png)
Autor(ka):
Ondřej Mach
Autor(ka):
fakulta:
Ondřej
Mach
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Ondřej je k dispozici na sítích:


.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Ondřej
Právnická fakulta
2024/2025

Ghent University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Způsob výuky! Ten se velmi liší od našeho českého přístupu. Studenti musí pracovat hodně v průběhu roku (příprava na hodiny, psaní esejí, rozbor judikátů...), výsledná známka se pak skládá z dílčích hodnocení. Naopak zkouškové období je méně náročné - člověk se nemusí biflovat velké kvantum věcí nazpaměť, spíše jde o celkové pochopení probírané látky a o váš názor na danou problematiku.
Univerzitu tvoří více kampusů situovaných po celém městě. Budova právnické fakulty, kde jsem strávil nejvíce času, je opravdu krásná - skládá se z více objektů, které objímají fakultní zahrádku s lavičkami a houpacími sítěmi. Naopak vnitřek fakulty je postarší a lavice nepohodlné. Univerzita dále nabízí spoustu prostorů ke samostudiu - zahrádky, dlouho otevřené knihovny či studovny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Jak jsem již zmínil výše, průběh studia je poměrně odlišný od toho v Česku. Člověk musí pracovat v průběhu semestru. Každý student musí vypracovávat různé písemné práce, číst odborné texty či se jinak připravovat na hodiny, aby byl schopný se v nich aktivně zapojovat do diskuse. Výsledná známka je pak tvořena skrz hodnocení dílčích úkolů, které student vypracovává v průběhu roku. Závěrečná zkouška ve zkouškovém období pouze doplní celkové hodnocení.
Velmi odlišný je těž průběh seminářů. Mnohem více se klade důraz na aktivní zapojení studentů a na jejich názory. Proto je důležité se na hodiny připravovat. Zároveň každý seminář je poměrně časově náročný, typicky trvá v rozmezí 3 - 4,5 hodiny. Váš den je tedy tvořen jedním, maximálně dvěma intenzivními semináři, což je často velmi vyčerpávající.
Na druhou stranu, vyučující si jsou vědomi toho, že mají studenty z celého světa s různými návyky. Vždy se snaží se vším vyjít vstříc a zajistit pohodlné studium.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Pokud člověk chce, může se účastnit nejrůznorodějších akcí od prvního do posledního dne svého pobytu. Z počátku je akcí více, později se množství trochu utlumí. Vedle Erasmus Student Network, která pořádá spoustu sportovních a kulturních událostí, výletů a večírků, organizuje seznamovací a tématické události i sama fakulta. Člověk se zkrátka nenudí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Základním komunikačním jazykem byla angličtina. V této oblasti Belgie mluví plynule anglicky v podstatě každý, a tak člověk rozhodně nemusí mít strach, že by se nedomluvil. Veškeré předměty, které bylo možné si zapsat, jsou vyučovány v anglickém jazyce a veškerá komunikace s vyučujícími probíhá též v angličtině. Sama Univerzita pak doporučuje minimální úroveň angličtiny B2.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Samotné město je úchvatné. Historické centrum je plné krásné architektury. Lokace města je též příhodná - člověk se dostane vlakem za pár minut do Bruselu a opačným směrem do proslulého města Brugge a k moři. Byť se rozhodně nejedná o největší město, poskytuje vše potřebné. Najdeme zde spoustu obchodů, malebných kaváren či hospod. Vše v docházkové vzdálenosti, popřípadě dostupné na kole. Dále lze Ghent označit za studentské město. Obzvlášť v centru jsem nabyl dojmu, že každá druhá budova patří Univerzitě. Studenti tvoří významnou tepnu města a vdechují mu život.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obzvlášť začátek je finančně velmi náročný. Později, když se člověk naučí nakupovat na správných místech, se život stane pouze o trochu dražší než v České republice. Určitě je vhodné přizpůsobit své stravovací návyky cenám místních produktů, protože zatímco něco člověk může sehnat i levnějí než v ČR, jiné potraviny jsou mnohonásobně dražší.
Velkým výdajem je pak ubytování. Pokud na něm chcete ušetřit, je potřeba to začít řešit včas. Soukromé bydlení je téměř nedostupné - omezené kapacity a vysoké ceny. Ceny kolejí jsou pak velmi různorodé s ohledem na jejich kvalitu a vybavení. Obecně lze konstatovat, že stipendium vám pokryje +- ubytovací náklady na koleji a nic víc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Potraviny doporučuji nakupovat v místním Albertu a Lidlu. Je třeba zdůraznit, že v Belgii se opravdu vyplatí sledovat týdenní akce a používat členské kartičky. Takto se dá ušetřit na potravinách i desítky euro. Dále doporučuji navšťěvovat místní menzu - porce jsou velké, jídlo poměrně dobré a ceny na Belgii nízké. Navíc má otevřeno až do večera.
Spousta obchodů v Ghentu poskytuje slevy pro studenty, vyplatí se všude ukazovat svoji průkazku.
Na druhé straně jsou pak restaurace. Jejich návštěva se může pěkně prodražit.
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsem již zmiňoval výše, soukromé ubytování je obtížné sehnat a je velmi drahé. Navíc z této situace těží místní podvodníci, kteří toho zneužívají a inzerují fiktivní byty. Spousta mých kamarádů se nechala napálit, což není příjemný start Erasmu. Koleje jsou dle mého názoru dobrou volbou. Navíc každý si může vybrat dle svého gusta - koleje jsou různé kvality, různého vybavení i lokality. Na druhou stranu i jejich kapacity jsou omezené a je potřeba to začít řešit brzo.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, i přes časovou náročnost školy jsem zvládl cestovat. Poměrně se mi osvědčil model, kdy jsem přes týden pracoval na projektech a o víkendu si užíval volna. Z destinací bych určitě doporučil Nizozemsko. Pokud člověk dobře koupí jízdenky na autobus, dostane se tam za pár korun. V Belgii pak doporučuji navštívit jak všeobecně známá města (Antverpy, Brusel, Bruggy), tak i méně známá (Lovaň, Dinant). Cestovat do těchto destinací doporučuji vlakem, který je velmi pohodlný a pro studenty i poměrně levný.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Základním komunikačním jazykem byla angličtina. V této oblasti Belgie mluví plynule anglicky v podstatě každý, a tak člověk rozhodně nemusí mít strach, že by se nedomluvil. Veškeré předměty, které bylo možné si zapsat, jsou vyučovány v anglickém jazyce a veškerá komunikace s vyučujícími probíhá též v angličtině. Sama Univerzita pak doporučuje minimální úroveň angličtiny B2.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Krásné historické město plné mladých lidí a nočního života. Skvělá lokace pro objevování zemí Beneluxu. Prestižní fakulta s lidským přístupem.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník a teplé oblečení! Bez toho do Belgie jet nelze. Neustálé přeháňky a vlezlá zima jsou velmi charakteristické pro Belgii.

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
semestr je poměrně krátký. Ze začátku každý musí zařizovat spoustu věcí a koná se mnoho akcí. V tomto ruchu by člověk měl umět zpomalit a vychutnat si kouzlo okamžiku, protože jinak po hektických 3 měsících přijdou zkoušky, učení se a cesta domů.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Ghent toho může tolik nabídnout. Nečekal jsem, že se jedná o tak krásné město, ve kterém je vše potřebné.

Nejtěžší pro mě bylo....
Neřekl bych, že něco bylo vyloženě těžké/nezvládnutelné. Na druhou stranu, člověk se v průběhu semestru učí z vlastních chyb. Mnoho věcí bych teď již udělal jinak, ale to k poznávání nového prostředí neodmyslitelně patří. Důležité je si zachovat pozitivního ducha a občas si připomenout, proč člověk na Erasmus chtěl jet.
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Ghent University
Další zprávy z regionu Belgie
bottom of page