top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Františka Rohlíčková

Autor(ka):

fakulta:

Františka

Rohlíčková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Františka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Františka

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bremen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Františka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velmi akceptující, levicové prostředí kampusu. Universität Bremen má kampus asi dvacet minut od centra města - univerzita samotná je stará jen 50 let (založena 1971), budovy odpovídají tedy počátkům sedmdesátek, vybavení uvnitř ale odpovídá dnešku a je moderní. Kampus není úplně nejrkásnější místo, ale je tam všechno, co člověk potřebuje. Dá se tam i bydlet.
Skvělý výběr předmětů, takové, které se na UK vůbec nevyučují, nebojí se více "progresivních" témat atp.
Také mi velmi vyhovovalo mít jazyk nakombinovaný - některé předměty v aj a některé v nj, abych všechno v pohodě zvládala a nebyla němčinou úplně přehlcená.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná až v polovině října a oficiálně končí až 31.3., což je šíleně pozdě a nečekala jsem to původně. Učí se ale jen do začátku února a pak následují celé dva měsíce na zkoušky, takže jde pobyt zkrátit, což jsem udělala a zůstala jen do konce února.
Co se týče administrativy a přístupu ke studentům, neměla jsem žádný problém, všechno probíhalo hladce, prostě němci.
Zahraniční studenti jsou vítaní a mají je tam rádi, univerzita je mladá a celkově si zakládá na "moderním" přístupu ke všem národnostem atp.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
K dispozici je celkem dost aktivit, spolků apod. ale drtivá většina je v němčině, takže pokud by se člověk chtěl zapojit, může tam být jazyková bariéra. Student ale dostane tzv. Semesterticket, díky které může nejenom cestovat zdarma dopravou, ale navštěvovat zdarma i vybraná kulturní představení v Brémách a okolí.
Volitelné předměty, které by přibližovaly kulturu Německa jsem úplně nezaznamenala, na druhou stranu se od ČR příliš neliší.
Univerzita pořádá jednou za týden kino - promítání v sále, funguje program StudyBuddy (i když záleží na vašem buddym, já jsem to moc nevyhrála) a další aktivity jsou v gesci spolků, které jak jsem říkala, jsou především v NJ.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině se domluví každý, s tím nebyl problém ani na univerzitě a většinou ani ve městě. Já dokážu fungovat i v NJ a to je velká výhoda. Spoustu zajímavých předmětů je pouze v NJ, výběr v AJ ale také není příliš úzký, spoustu lidí to zvládlo bez němčiny.
Univerzita doporučuje úroveň B2 při účasti na předmětech vyučovaných v němčině. Já bych řekla, že B2 je minimum, ale záleží na oboru - v žurnalistice/komunikaci tedy určitě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město jsem já (i s přáteli, kteří mě navštívili) přirovnala k Brně: je poměrně malé co do velikosti, ale má tři univerzity, je plné mladých lidí. Zároveň je to jedno ze tří měst v Německu, které jsou samy spolkovou zemí, je tam opravdu všechno. S tím se pojí krásné historické centrum a uličky Schnoor, ale i řeka s parkem a další místa. Pro mě to bylo ideální prostředí pro jeden semestr - mám pocit, že jsem viděla všechno, co jsem chtěla a co bylo k dispozici.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dostávala jsem 600€ na měsíc, z toho jsem přesně pokryla nájem a základní potřeby. Jízdné je zdarma, to jsem nemusela řešit. Sama jsem bydlela v malém pokoji v bytě s dalšími třemi lidmi, musela jsem si ubytování sehnat sama - to byl asi největší zádrhel a vůbec ne příjemná zkušenost. Studentů je hodně a místa málo. Nebydlela jsem úplně v centru, ale pořád v dobré dostupnosti asi 20 minut. Platila jsem měsíčně 380€ za pronájem, zbytek stipendia mi tedy pokryl, co bylo potřeba - jídlo atd. Určitě je dobré ale myslet na nějakou rezervu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jízdné zdarma, Aldi, regionální vlaky po celé oblasti kolem Brém také zdarma, i když to trvá déle než ICE vlaky. Jídlo v mense - úplně skvělé a za velmi málo, většinou kolem 3€.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nejlepší je určitě ubytování na kolejích, ale ty pro mě byly absolutně nedostupné a to jsem je neřešila úplně pozdě. Za zkoušku ale určitě stojí. Jako další přípustná varianta byla pro mě najít si ubytování sama, ve spolubydlení. To fungovalo celkem dobře. Pak existují samozřejmě ubytování typu Fizz, kde platíte za jeden pokoj 500€ na měsíc, což je absolutně šílené pro mě.
Obecně je shánění bydlení dost složité, ale nakonec člověk najde.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, cestovala jsem díky Semesterticket v regionálních vlacích zdarma po sousední spolkové zemi. Určitě jsem neviděla všechno, což mě mrzí, ale i tak to byla velká výhoda a určitě doporučuji to využít, co to jde.
Například jsem zdarma dojela do Hamburku, odkud jsem autobusem za 5€ dojela do Berlína na víkend. Takže cestovní náklady na víkend byly 10€, za mě boží.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině se domluví každý, s tím nebyl problém ani na univerzitě a většinou ani ve městě. Já dokážu fungovat i v NJ a to je velká výhoda. Spoustu zajímavých předmětů je pouze v NJ, výběr v AJ ale také není příliš úzký, spoustu lidí to zvládlo bez němčiny.
Univerzita doporučuje úroveň B2 při účasti na předmětech vyučovaných v němčině. Já bych řekla, že B2 je minimum, ale záleží na oboru - v žurnalistice/komunikaci tedy určitě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skvělé progresivní prostředí univerzity, předměty, které na UK vůbec nevyučují a asi ještě dlouho nebudou. Super cestovní možnosti a fajn město s krásným centrem.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník nebo pláštěnku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
papírování s Erasmem je strašná práce
Nejvíc mě překvapilo, že...
semestr skončí tak pozdě, ale dalo se to v pohodě vyřešit
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
být v kontaktu s Němci, většinou se se zahraničními studenty moc nebaví

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bremen

Další zprávy z regionu Německo

zpět na katalo zpráv
bottom of page