top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Linda Svobodová

Autor(ka):

fakulta:

Linda

Svobodová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Linda je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Linda

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Cyprus University of Technology

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Linda hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prvotní komunikace s univerzitou byla velmi chaotická. Na odpověď jsem čekala kolikrát déle než týden a několik týdnů před výjezdem nebylo jasné, zda vůbec vyjedu. První týden byl trochu hektický a s ostatními studenty jsme čekali, až nás dají do systému. Nikdo o nás tedy první dny de facto nevěděl. Poté se ale všechno srovnalo a učitelé i lidé v kancelářích byli moc milí a snažili se nám pomoc. Měli jsme také jeden meeting, kdy jsme viděli budovy, kde budeme studovat. Univerzita je moc hezká, budovy jsou dost rozeseté, takže ze začátku jsme trochu bloudili.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na kyperské univerzitě bylo více praktické a soustředilo se na propojení teorie a praxe. U předmětu Radio production bylo možný zkusit si i vlastní show v rádiu nebo podcast, což byla pecka. Průběžně se musely plnit úkoly, něco nafotit, udělat video něco napsat, udělat prezentaci atd... Díky tomu se dalo nasbírat dost bodů a tím pádem snadněji projít u finální zkoušky. Náročnost nebyla nijak vysoká, záleželo hodně na předmětu. Jako Erasmáci, co studují komunikaci/média/žurnu jsme dostali předem balíček pěti předmětů v angličtině + řečtinu.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 

Studentské spolky fungují, ale jsou spíše pro kyperské studenty. Při studentském večeru, kde bylo možný si nějaký klub najít, byly skoro všude nápisy v řečtině, což nám Erasmákům nic moc neřeklo... Jednou jsme jeli se sportovním klubem na lezení po skalách, a to bylo skvělý. Byl to placený (cca 15 euro) jednodenní trip i s obědem.

Co se týče předmětu, tak jsme měli povinný Greek language and culture. Učitel mi strašně milý a vtipný, takže to byl ve výsledku jeden z nejlepších předmětů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty, vyjma již zmíněného řeckého jazyka, byly v anglickém jazyce. Vzhledem k tomu, že učitelé nebyli rodilý mluvčí, tak nebyl problém s tím jim rozumět. Na škole a Kypru celkově není problém domluvit se, stačí podle mě tak B1. Jakožto bývalá britská kolonie je tady angličtina docela rozšířená.

5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Limassol je krásný rozvíjející se město, kde je k vidění jak původní kyperská kultura, tak i mrakodrapy. Největší výhoda je bez pochyby to, že je hned u moře. Městský pláže nejsou nic moc, ale stačí jet patnáct minut autobusem a najdete hezčí písečný pláže. Promenáda u moře je moc hezká, starý centrum taky, ale chodníky tady moc neexistují a je potřeba si dávat trochu pozor. Doprava je tady totiž trochu šílená a auta si jezdí jak chtějí.

Autobusy jsou pak kapitola sama pro sebe. Pokud si nechcete pronajmout na celý semestr auto, tak se jinak do centra nedostanete. Všechno je totiž od sebe docela daleko a pokud budete bydlet na Apollonii, tak pěšky je to do školy asi hodina. Na hlavní stanici prodávají měsíční "lítačky" (20 euro) a ty platí na všechny autobusy ve městě. Na meziměstský busy ne, je dobrý si tak vyžádat studentskou slevu v New Portu.

Jízdní řády nejsou vůbec přesný a kolikrát čekáte desítky minut, než něco přijede. Takže ve shrnutí je veřejná doprava dost katastrofální a je potřeba vyjíždět kolikrát o cca hodinu dřív. Koncem pobytu jsme si tak začali půjčovat car sharing autíčka a díky tomu jsme viděli i víc z ostrova.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Překvapilo mě, že ceny v obchodě jsou u nějakých produktů vyšší než jsem očekávala. Hodně záleží, jak moc jste nároční a co si chcete vařit. Průměrný týdenní nákup stojí cca 40 euro, což je dost podobný jako v Česku. Nejlépe vychází s cenami Lidl, na ovoce a zeleninu pak Alphamega. Věc, na kterou jsem si během pobytu nezvykla a štvala mě pomalu nejvíc, bylo kupování vody. Na ubytování se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, takže jsem to ani nezkoušela (nechtěla jsem riskovat kyperský zdravotnictví). Musíte si teda kupovat balíky nebo barely vody, což se za prvé nevyplatí a za druhý je to dobrá posilovna... 

Velký procento výdajů každopádně bere ubytování. Já bydlela na studentské koleji Apollonia, jelikož to doporučila hned v prvním e-mailu škola. Vsadila jsem teda na to, že je to ověřený. Měsíční nájem je 500 euro, první měsíc se platí i vratná kauce. Spolužáci bydleli taky na stejný koleji, takže nemám přehled o jiném ubytování. Měla jsem svůj vlastní pokoj s kuchyňkou a koupelnou, což bylo skvělý, že člověk nemusel nic sdílet s ostatními. Pokoje jsou moderní a kromě mezipatra mají i balkony.

Stipendium mi teda pokrylo ubytování a zbylo mi i několik desítek euro na jídlo. Určitě je teda lepší nepřijet s prázdnou a vydělat si něco předem nebo mít nějakou online práci.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Škola poskytuje obědy ve spolupráci s církví, takže každý den bylo k dispozici zadarmo teplý jídlo. To pomohlo ušetřit asi úplně nejvíc peněz, protože jsme si nemuseli obstarávat obědy. Stačilo vždycky jen nahlásit číslo studenta (všechno včetně obědů se řešilo v kanceláři). Obědy se často opakovaly, ale pokud nejste vybíravý, tak se najíte dobře.

Na pokojích nebylo žádný nádobí, povlečení atd., takže určitě pomůže si vzít alespoň věci na postel z domova. Na věci do kuchyně a další je pak dobrý Jumbo, který je hodně levný. Je sice dál od ubytování, ale vyplatí se to. Já jsem si koupila věci jinde a pak trochu bolelo to tam všechno nechat.

Na Apollonii je i laundry room, ale za pračky se platí (3 eura jedno praní), což vzhledem k ceně nájmu moc nechápu. Ze začátku jsem měla pokoj v mezipatře bez balkonu, takže jsem musela dávat věci do sušičky (další cca 4 eura). Kdo měl ale balkon, tak si obstaral sušák a nechal to schnout tam. Takže pokud tam nebude, nebo vám ho nedají na recepci, určitě se vyplatí si ho v Jumbu za pár šlupek koupit.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak už jsem zmínila, bydlela jsem na Apollonia student hall. Pokoje byly moderní a krásný, vlastní koupelna a kuchyně. Pokud chcete vidět ostatní, musíte se sejít u někoho na pokoji. V mezipatře jsou sice pytle a stolky, ale často se tam lidi učí. Je to tak kolikrát dost osamělý bydlení, kdy je každý separovaný ve svým vlastním pokoji.

V mezipatra je taky středně velká posilovna, což bylo velký plus. Hned vedle je pak malý kiosek, nevyplatí se tam ale dělat velký nákupy, protože je to tam dražší než v normálním supermarketu.

Buďto jsou pokoje na západ, kde je výhled na město a nebo pak na východ, a to přímo na kostel. Kypřani jsou dost pobožný, takže v neděli ráno vás hezky vzbudí zvony a kázání, který jde z reproduktorů. Nejlepší je pak období Velikonoc, kdy jsou bohoslužby každý den až do nočních hodin.

Nájem je 500 euro za měsíc, což je za vlastní pokoj s vybavením takový průměr. Na druhou stranu se stipendiem je to zbytečně moc, Kypřani totiž snad platí ještě méně jak Erasmáci. Nevím, co je na tom ale pravdy. Další minus je i to, že ubytování je hrozně daleko od centra, takže školy, moře a všeho dalšího. V okolí jsou jen domy a v docházkový vzdálenosti asi deseti minut parčík (super místo na běhání) a na hlavní silnici nějaký menší obchůdky. Supermarket je pak pěšky asi 20 minut. Pokud chcete navíc někam večer, tak se na kolej autobusem už nevrátíte (jezdí asi do 21-22 hodin). Jediná možnost je pak tedy car sharing nebo uber.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
O dopravě už jsem psala, jízdní řády skoro neexistují a když teď v Česku čekám pět minut na autobus, tak už je mi to jedno. Na Kypru jsme čekali kolikrát desítky minut, někdy i hodinu. Je potřeba tedy vyjet dřív, jestli máte být někde na čas.

Kypr je krásná země, určitě stojí za to navštívit vetší města (Pafos, Nikósie, Larnaka...) a vesničky, tam je to ale horší s dopravou, takže jedině půjčit auto. Do Agrosu se pak dostanete 50 přímo z hlavní autobusové stanice. Jely jsme s holkami také na jejich nejvyšší horu, podívat se na vodopády v pohoří Troodos a samozřejmě celá řada pláží. Dají se sehnat i dostupné letenky do okolních zemí, plus ESN dělá z Nikósie hodně výletů, akcí atd. Vyplatí se sledovat jejich IG profil. V polovině března je pak v Limassolu velký karneval, a to byla snad největší oslava, kterou jsem kdy zažila. Všichni mají masky, dívají se na průvod (můžete se ho i zúčasnit) a tancují.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty, vyjma již zmíněného řeckého jazyka, byly v anglickém jazyce. Vzhledem k tomu, že učitelé nebyli rodilý mluvčí, tak nebyl problém s tím jim rozumět. Na škole a Kypru celkově není problém domluvit se, stačí podle mě tak B1. Jakožto bývalá britská kolonie je tady angličtina docela rozšířená.


závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Bylo taky zajímavý nahlédnout do jejich školství a žít tady přes semestr. Pokud chcete teda někam do středomoří, tak Kypr doporučuju. Výuka byla hodně praktická, což jsem uvítala, učitelé moc milý a dalo se tam podnikat dost výletů. Jestli ale chcete něco víc prestižního a lépe fungujícího, tak jeďte spíše víc na sever. Za mě to bylo ve finále ale super a jsem ráda, že jsem vyjela. Každá země má podle mého svoje plusy a minusy a záleží na člověku, zda to chce přijmout a adaptovat se, nebo se naopak soustředit jen na chyby.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc teplejšího oblečení, protože sice v lednu na Kypru nemrzne, ale na opalování se na pláži to fakt není. Pokud máte pak nějaký místo v kufru, vyplatí se sbalit si nějaký věci do kuchyně (koření), do pokoje atd. Díky tomu ušetříte peníze.

king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Vyplatí se zařídit si ESN kartu ještě tady v Česku. Pokud si ji chcete nechat udělat na místě, tak pak jedině v Nikósii (já se k tomu ani nedostala). Jestli totiž chcete jezdit na jejich akce, máte díky tomu slevu pár euro.

Nejvíc mě překvapilo, že...
V tuhle chvíli mě nenapadá, co by mě nejvíc překvapilo. Kypr je totiž celkově takový malý překvapení, ale právě proto to byla možná taková zábava a super zkušenost.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejnáročnější byl asi první týden, kdy nikoho neznáte. Musíte si zařídit věci okolo školy, ubytovat se, nakoupit si. Druhý den jsem jela sama do centra a musela jsem zpátky taxíkem, protože jsem absolutně nechápala jejich jízdní řád. Po pár dnech si to ale sedlo, poznala jsem spolužáky (na koleji a zbytek pak na meetingu) a pak jsme se prali se vším společně.


galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Cyprus University of Technology

Další zprávy z regionu

bottom of page