top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Kšírová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Kšírová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Fakulta sociálních věd

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sciences Po(litiques) Toulouse

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Toulouse je studentské město plné různých kaváren, restaurací, kin, apod. Samotná univerzita sídlí ve starší budově, výjimečná je především tím, že je zaměřena pouze na výuku politologie a mezinárodních vztahů a zároveň nabízí roční program, při jehož úspěšném absolvování je možný zisk diplomu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zkoušení probíhá primárně písemnou formou - eseje v průběhu semestru, s jedním dnem na zpracování během zkouškového případně testy s otevřenými otázkami. Není nutné se věci učit nazpaměť, hodnotí se spíše argumentační schopnosti a zasazování událostí do kontextu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě působí studentský spolek, který za běžného provozu pořádá různorodé aktivity, v průběhu pandemie ale nebyl příliš aktivní.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Při výběru předmětů je možné si vybrat mezi programem v angličtině a programem ve francouzštině, u angličtiny je vyžadována úroveň C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Toulouse je studentské město, právě díky studentům přijíždějícím na Erasmus má poměrně kosmopolitní ráz. Zajímavá je především barva města. Doporučuji navštívit místní galerii moderního umění, nespočet parků nebo cyklostezku vedoucí podél řeky Garonne. V Toulouse je také několik velkých knihkupectví nabízejících knihy různých témat, především ve francouzštině. Z kaváren doporučuji espresso bar Café Zaz, nejlepší káva ve městě. Kulturní dění ve městě nemohu zhodnotit, kvůli pandemii bylo mnoho míst zavřených a kulturní akce se nekonaly

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo náklady na ubytování (kolej), zbylo mi mezi 50-100 eury, tzn. bez jiných finančních zdrojů bych se neobešla. Francie je obecně oproti Česku drahá, především co se týká potravin a cen v restauracích.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
U větších jídel se určitě vyplatí využívat univerzitní menzu. Není to michelinská restaurace, ale cenově velmi dostupná s několika možnostmi výběru. Další možnost je nakupovat v levnějších supermarketech. Co se týká dopravy, doporučuji využívat spíš kolo, případně chodit pěšky - docházková vzdálenost na univerzitu byla z mé koleje 30 minut, z bližší koleje cca 5.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Během svého pobytu jsem bydlela na koleji Chapou -cenově vyjde na většinu stipendia, nicméně byty jsou mnohem dražší. I tak jsem platila skoro dvojnásobek toho, co za pokoj v bytě v Praze. Kolejní pokoje většinou mají uvnitř koupelnu i malou kuchyň (plotna + dřez). V pokojích není kromě matrace žádné vybavení, je tedy třeba vše dokoupit (doporučuji jedno z obchodních center na kraji Toulouse, mnohem nižší ceny než v centru). Je to opravdu velmi malý pokoj (cca 10 m2 i s koupelnou)- dá se to zvládnout, ale pokud budete mít možnost za menší příplatek bydlet v bytě, rozhodně doporučuji spíš tuto variantu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, navštívila jsem několik míst ve Francii, Toulouse je i dost blízko Španělska, pro cestování ideální. Bohužel byly moje možnosti omezeny pandemií, určitě ale doporučuji navštívit Marseille, Carcasonne, BIarritz, Bordeaux nebo třeba NIce. Marseille bylo z uvedených měst asi nejzajímavější jak vizuálně, tak kulturně. Doporučuji po Francii cestovat vlakem, případně autem. Z Toulouse je to také kousek do Pyrenejí, pro milovníky hor a turistiky tedy určitě také doporučuji.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Při výběru předmětů je možné si vybrat mezi programem v angličtině a programem ve francouzštině, u angličtiny je vyžadována úroveň C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Zkušenosti z Erasmu jsou dost inidviduální, ta má byla do značné míry ovlivněna probíhající pandemií, nicméně přesto bych Toulouse doporučila. Některé z nabízených kurzů, jako např Feminism and U.S. literature Mariany Pujol jsou unikátní a na Karlově univerzitě nepříliš běžné. Toulouse je také město, kde se určitě seznámíte se spoustou dalších studentů, za běžných podmínek tam není nouze o kulturní akce, je blízko moře i španělské hranice, nabízí tedy spoustu příležitostí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší oblečení, sice je to jih Francie, ale to neznamená, že je tam pořád teplo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
kolejní pokoje nejsou vybavené a je třeba úplně všechny věci nakoupit po příjezdu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
zkoušky probíhají téměř výhradně formou esejí + ve spoustě kaváren a restaurací ve Francii neumí správně připravovat kávu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
adaptace Erasmu na okolnosti pandemie.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sciences Po(litiques) Toulouse

Další zprávy z regionu Francie

zpět na katalo zpráv
bottom of page