top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vladimíra Zdeňková

Autor(ka):

fakulta:

Vladimíra

Zdeňková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vladimíra je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vladimíra

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Oulu

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vladimíra hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla velmi moderní co se vzhledu i stylu výuky týče. Škola má dva kampusy, jeden je relativně v centru a druhý je v areálu Linnanmaa, kde se nachází většina oborů kromě medicíny a biochemie. Učebny byly moderní a škola nabízela všelijaké možnosti, jak usnadnit studium studentům např. univerzitní půjčování laptopů. Všechny prostory byly přizpůsobeny nám studentům pro snadnější učení. Míst ke studiu, práci ale i lenošení bylo všude víc než dost. V prostorách kampusu se nachází nespočet jídelen, kaváren a bufetů se studentsky přívětivými cenami jako v podobě kávy za 40 centů...
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná hned začátkem ledna. Není však jednotný, některé předměty začaly lehce později. Semestr je rozdělen na dvě části (period) - první probíhá od ledna do března a druhá od března do května. Mezi je týden prázdnin. Některé předměty jsou rozvrženy pouze do jedné periody a o to jsou pak intenzivnější. Předměty byly hodně ovlivněny covidem a výuka téměř ve všech případech probíhala distančně, nebo formou samostudia. Takže studium záleží více na vás a na vašem přístupu. Rozdíl shledávám ve větším množství úkolů během semestru, ale méně zkoušek na konci. Přístup učitelů k nám studentům byl obdivuhodný. Učitelé byli velmi nápomocní a chápaví, v některých případech byl jejich přístup až individuální.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentská unie je velmi aktivní a v podstatě každý den nabízela odpolední aktivity založené na socializaci a studentský wellbeing. Studentské spolky tu fungují, ale reálná aktivita se liší spolek od spolku. Například geografický spolek pořádal různé tematické party, sešlost s Egeou, nebo i víkend v národním parku.
Univerzita nabízí kurzy finštiny i pro úplné začátečníky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškeré komunikace probíhala v angličtině, kterou tu mají obecně na vysoké úrovni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město spadá do typického severského rázu. Jelikož se univerzitní kampus nenachází v centru tak až tak studentsky nepůsobí. V lednu město působilo jako město duchů, což byla kombinace velké zimy a lockdownu, tak se venku moc lidí nevyskytovalo. Každopádně příchodem jara se město probudilo a studenti obsadili všechny pláže a centrum města. Město disponuje vším, co student potřebuje a zároveň vzhledem ke své rozloze nepůsobí obrovsky. Místy máš pocit, že jsi uprostřed lesa a příroda je hned za rohem.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo bez problému ubytování. V případě, že se budeš stravovat skromně, tak i jídlo pokryje. Každopádně vlastní finance jsou nutností. Ceny jsou dražší než u nás, ale ne nijak razantně. Některé potraviny jsou velmi drahé, ale ty šlo po dobu pobytu v pohodě oželet. Na alkohol je uvalena vyšší daň.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pro nákup potravin doporučuju Lidl nebo Prismu. Taky tu chtějí zamezit plýtvání jídlem, takže na mnohé čerstvé potraviny byla hodinu před zavíračkou 40% sleva. Doporučuji se stravovat v menze, jídlo stojí 2,70 a člověk se krásně nají.
Co se týče dopravy kupte si kolo. PSOAS nabízí sdílená kola pro erasmáky, ale ty se hned rozkradou... Časově jste v centru s porovnání s hromadnou dopravou stejně rychle a ušetříte.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem kolej, kde bylo na výběr ze spousty možností a mohu doporučit. Jsou rozmístěny blízko univerzity nebo na půl cesty do města, můžeš si vybrat, co preferuješ víc. Já využila možnost bytu sdíleným s 3 dalšími lidmi společnou koupelnou a kuchyní, ale možností je spousta. Zároveň mnozí byly v soukromém bytě (přes Airbnb nebo FB skupiny) přičemž měly starší vybavení, ale když měl člověk štěstí dalo se ušetřit i oproti koleji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji půjčit auto protože slovo vzdálenost tu znamená něco jiného než u nás. Veřejná doprava funguje, ale čím víc na sever tím je to horší. Vlakem doporučuji jet na jih a spíše do měst kudy vlak projíždí (Turku, Tampere, Helsinki...) jinak auto. Takhle jsme toho procestovali hodně a ceny jsou ,když se naplní auto, v pohodě. Finsko je spíše o přírodě, takže všelijaké národní parky, běžky, brusle paráda.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškeré komunikace probíhala v angličtině, kterou tu mají obecně na vysoké úrovni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Město a lokalita které je v rámci Evropy a i tak je výjimečná. Je jiná svou architekturou, klimatem, počasím, přístupem lidí k životu... Panuje je takový všudypřítomný klid a to bylo super to zažít.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
teplé oblečení, merino věci jsou nadevše.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na jinou formu studia. Samostudium mi dalo zabrat...

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Oulu

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page