top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Bílý

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Bílý

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Université Libre de Bruxelles

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
ULB je určitě výjimečná díky svému rozlehlému kampusu Solbosch na okraji Bruselu. Učebny se zde nacházejí jak v krásných historických budovách, tak v budovách modernějších.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vyučující byli rozhodně velmi vstřícní a nápomocní. V rámci kurzů je kladen důraz na samostatnost a zainteresovanost studentů a během přednášek jsou tudíž studenti spíše aktivní. Přednášky zde trvají dvě hodiny s tím, že zhruba po jedné hodině zpravidla následuje krátká pauza.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Rozhodně doporučuji sledovat aktivity univerzitního spolku ESN, který organizuje nejrůznější druhy akcí, večírků a také výletů po Belgii. V rámci kampusu je taktéž řada možností sportu, určitě se tedy vyplatí zřídit si sportovní kartičku ULB a některé ze sportů vyzkoušet. Doporučit mohu také například volitelný kurz francouzštiny určený pro výměnné studenty, který jednak pomáhá zlepšit dosavadní jazykovou kompetenci (absolvovat lze buď tři nebo šest hodin týdně, průběžná práce mezi hodinami je rovněž vyžadována) a zároveň studentům v různých aspektech přibližuje Belgii.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka mých kurzů probíhala v angličtině s výjimkou kurzu francouzštiny pro výměnné studenty. Znalost francouzštiny alespoň na úrovni B1 je každopádně velkou výhodou pro komunikaci a celkové fungování v rámci univerzity i pobytu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brusel je hezké a kulturně a jazykově velmi rozmanité město. Obzvlášť působivé jsou například Bruselská radnice na Grand Place v samotném centru města, Atomium nebo Královský palác. Za návštěvu určitě stojí také instituce EU či Muzeum výtvarných umění. Velmi příjemným místem je potom park Bois de la Cambre poblíž kampusu. Doporučuji zřídit si měsíční předplatní jízdenku bruselské MHD, ovšem pokud to bude možné, snažte se chodit co nejvíce pěšky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Určitě počítejte s tím, že stipendium pokryje pouze větší část vašich výdajů spojených s bydlením a že je tudíž potřeba mít našetřeno, což byl také můj případ.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nedoporučuji chodit do restaurací v centru. Za velmi dobré ceny se dá stravovat v univerzitní kantýně, denní nabídka je zde navíc poměrně pestrá. Z řetězců jsou potom dobrými cenami známé například Colruyt a Lidl.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje nejsou pro výměnné studenty k dispozici a bydlet je tudíž možné buď v soukromém bytě (můj případ) nebo například ve studentské rezidenci. Doporučuji bydlet co nejblíže kampusu, ideálně tedy ve čtvrti Ixelles. Soukromé byty zpravidla nemají pračku a je tedy potřeba chodit do prádelen. Pokud je to možné, doporučuji nejdříve prověřit stav bytu na místě.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z belgických měst mohu rozhodně doporučit například Bruggy, Gent, Antverpy nebo Oostende. Po Belgii se dá dobře a relativně rychle cestovat vlakem, ovšem spoje mohou být často značně přeplněné. Dále určitě doporučuji návštěvu Amsterdamu, lákává samozřejmě může být také Francie nebo třeba Lucembursko.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka mých kurzů probíhala v angličtině s výjimkou kurzu francouzštiny pro výměnné studenty. Znalost francouzštiny alespoň na úrovni B1 je každopádně velkou výhodou pro komunikaci a celkové fungování v rámci univerzity i pobytu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jedná se o skvělou příležitost jak poznat novou zemi, spoustu nových lidí z různých zemí světa a zlepšit se ve fránině. ULB můžu jedině doporučit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Université Libre de Bruxelles

Další zprávy z regionu Belgie

bottom of page