top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Novotná

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Novotná

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sciences Po Aix

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Nejvíce mě zaujala škála předmětů, která nám byla jakožto mezinárodním studentům nabídnuta. Oproti domácí univerzitě jsme měli opravdu zajímavé možnosti - například se učit o islámu v kontextu globalizace, či vyjednávacích procesech. Prostory byly nádherné. Škola se nachází v samém srdci Aix-en-Provence v budově naproti gotické katedrále. Byla jsem příjemně překvapena, že jsem si mohla vybrat jak předměty ve francouzštině, tak angličtině. A angličtina vyučujících byla na opravdu vysoké úrovni a jejich výklad byl vždy poutavý.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Francouzi jsou obecně vedeni k jinému stylu výuky. Mnohem více v hodinách aktivně mluví a jejich odpovědi jsou vždy ucelené a strukturované. To pro mě bylo opravdu inspirující pozorovat, jelikož se domnívám, že pro studenty v ČR je mluvení spíše strašákem a trestem než příležitostí. Zkoušení probíhá většinou formou psaní esejů na jednu až dvě otázku a může trvat až 3 hodiny. Osobně mi to vyhovovalo, přišlo mi, že student měl mnohem lepší možnost daný předmět pochopit a přemýšlet nad ním, než u a/b/c testů, které často máme na UK.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na SciencesPo je velké množství studentských aktivit a různých klubů, kam se student může začlenit. Výběr je opravdu obrovský - od gastronomických spolků, po sportovní. Já osobně jsem se například zaangažovala do spolku testování vína, vaření a pétanque. Líbilo se mi, že jsme se jakožto mezinárodní studenti mohli lépe začlenit mezi francouze. To by se nám koneckonců pravděpodobně bez těchto příležitostí tak dobře nepodařilo, jelikož francouzi jsou přirozeně lehce odtažití.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož většina mých kamarádů na univerzitě nemluvila francouzsky, komunikovali jsme spou převážně v AJ. Sama jsem ale ve městě i s učiteli komunikovala převážně francouzsky a později jsem se začlenila i do francouzských skupin. SciencesPo poskytuje kurzy FJ od A1 až do C1, takže jazykově si vybere opravdu každý. Učitelé k nám přistupovali s velkým pochopením a například i závěrečné zkoušky byly vždy hodnoceny na základně vědomostí, nikoliv úrovně jazyka.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
(ve výběru nebylo k vybrání město, kde jsem skutečně studovala - Aix-en-Provence) Město bylo opravdu pohádkové, ideální na letní dovolenou. S malými jižanskými uličkami a pravidelně se opakujícími trhy s jídlem i květinami, jsem měla pocit půlroční dovolené. Jeho lokace je naprosto skvělá. Za 30 minut se člověk na 2eura dostane do blízkého Marseille a za přibližně hodinu si může lehnout na nejbližší pláž.

Pro mě osobně se však bohužel město stalo po pár měsících naprosto stereotypním. To je však pouze má osobní preference.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vzhledem k tomu, že jsem byla na jihu Francie šlo s financemi vyjít jen opravdu těžce. Ceny jsou v průměru dvakrát tak vysoké, jako v ČR. Aix-en-Provence je druhé nejdražší město Francie, na což jsem hodně rychle přišla až po příjezdu. Cestování je vcelku levné, ale veškeré služby a potraviny stojí opravdu hodně. Například pod 15 euro se člověk opravdu nenají. Kolej kde jsem byla byla navíc daleko od centra i od nebližšího obchodu, to pro mě bylo tedy komplikované.

Jen se stipendiem bych rozhodně nevyšla. Bez velkého obnosu peněz našetřeného dopředu, bych na jihu Francie rozhodně studovat nemohla.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Aix-en-Provence není (i přes množství univerzit) městem stvořeným pro studenty. Nenapadá mě moc způsobů, jak šetřit. Kromě toho si vařit, nechodit moc na jídlo ven.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vzhledem k ceně je určitě dobré si zvolit ubytování na koleji. za 250eur na měsíc to bylo skvělé. Pokoje jsou čisté a dobře řešené a disponují vlastní koupelnou i záchodem. Je důležité však říct, že mají jen 9m2 a žití v nich je proto občas obtížné. Pro mě osobně to nebylo k tomu. Měla jsem klaustrofobní stavy a nebyla jsem schopná si v takhle malém pokoji vytvořit rutinu. Opět... je to o osobní preferenci.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do okolních zemí jsem (výjimkou Monaka) nepodívala. Chtěla jsem můj čas na jihu Francie využít k cestování vně Francie. Myslím si, že jsem udělala dobře. Procestovala jsem okolní města a vesnice i Azurové pobřeží. Zde asi nemůžu udělat doporučení. To vždy záleží na tom, jak jedinec rád cestuje. Já mám raději klidnější styl cestování, kdy na místech strávím dost času abych nasála atmosféru. Znám ale spolužáky, které navštívili mnohem více míst než já, ale vždy bylo to takové "rychlocestování".
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož většina mých kamarádů na univerzitě nemluvila francouzsky, komunikovali jsme spou převážně v AJ. Sama jsem ale ve městě i s učiteli komunikovala převážně francouzsky a později jsem se začlenila i do francouzských skupin. SciencesPo poskytuje kurzy FJ od A1 až do C1, takže jazykově si vybere opravdu každý. Učitelé k nám přistupovali s velkým pochopením a například i závěrečné zkoušky byly vždy hodnoceny na základně vědomostí, nikoliv úrovně jazyka.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jih Francie je pro mě nejnádhernější kout Evropy. Studovat v lokalitě, kam se kvůli cenám je obtížně cestuje bylo úžasné. Být ráno ve škole a odpoledne na pláži je pro mě naprosto neuvěřitelné. Člověk má opravdu pocit, že zažit půlroční dovolenou. Je opravdu hodně možností, jak strávit čas. Od pobytu na pláži, párty po chození po útesech a výletech na lodích. Sama vím, že se na jih Francie vždy budu vracet.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Příbory, věci na dekoraci pokoje (fotografie atd.), dokumenty..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Když přijetede koleje Vám nedají k dispozici nic. Ani polštáře či peřiny. Vše si musíte sami koupit. To bylo komplikované v mém případě, kdy jsem přijela v neděli a vše bylo zavřené... musela jsem tedy spát pod ručníkem.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Francouzské stávky neovlivňovaly mé město. Počasí bylo ještě hezčí, než jsem myslela. Nefunkčnost veřejné dopravy. Skvělé a čerstvé potraviny.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nastavit rutinu a udržet jí.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Sciences Po Aix

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page