top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolína Jindráková

Autor(ka):

fakulta:

Karolína

Jindráková

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolína je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

karolina_jindrakova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolína

Fakulta humanitních studií

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Durham University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolína hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Durham je vlastně takové univerzitní město. Spousta oborů a vyučovacích prostorů je rozházená různě po městě. Já nicméně chodila především do Science Site. Budovy jsou různé, některé starší, jiné moderní, ale vše je v perfektním stavu, neponičené a do vyšších pater jezdily výtahy. Celkově mi prostory přišly super, jen to prostě není jedna budova, ale často se z hodiny na hodinu přechází do jiných budov. Zároveň bylo vybavení upravené pro výuku během pandemie, tj. průhledné plastové fólie oddělující učitele od studentů, kamery a mikrofony pro lidi na online výuce, měření čistoty vzduchu v místnosti, dezinfekce na každém rohu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na Durhamu je specifický celý akademický rok. Semestry tu jsou celkem tři, první je od října do začátku prosince, kdy následuje měsíční volno (Vánoce + psaní esejí), v lednu hned navazuje druhý semestr, který trvá až do druhé půlky března. Následně jsou celý měsíc Velikonoční prázdniny. Poté následuje poslední semestr, který je ovšem využíván především k odevzdávání esejí, psaní testů atd.
I výuka je trochu jiná oproti tomu na co jsem zvyklá z FHS. Jeden modul/předmět má vždy hodinovou přednášku, která probíhá každý týden, a následně se k předmětu pojí i seminář (také často hodinový), který se odehrává jednou za 2/3 týdny. Samozřejmě, nekteré předměty se mohou lišit, kdy přednáška a seminář jsou v rámci jedné dvouhodiny. Některé předměty pak trvají jen jeden semestr, kdežto jiné jsou celoroční (dvousemestrální). Přístup vyučujících je taky trochu jiný, dost často s námi komunikují a chtějí vědět názor nebo zkušenosti s daným oborem nebo tematikou. Především pak na magisterském stupni je to pak především o vzájemné komunikaci. Zároveň byli všichni nápomocní, pokud jsme něco nevěděli, nechápali atd. Administrativa mi nakonec přišla asi nejhorší. Dokud jsem byla v ČR a zajišťovala dokumenty pro zahraniční oddělení, tak vše bylo rychlé, ale například setkání s departmentem a zápis předmětů se konal až zcela na poslední chvíli, takže jsem měla předměty pořádně zapsané až druhý týden vyučovacího týdne a musela si tak dohledávat, případně psát emaily vyučujícím, zda a kam se mám dostavit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Durham funguje trošku na styl Harryho Pottera, pokud bych to měla k něčemu přirovnat. Jakmile jste přijati na univerzitu, jste zároveň zařazeni do jedné z colleges, které posléze často zahrnují ubytování (bohužel ne pro Erasmus studenty), mají vlastní posilovnu, zázemí pro různé akce a společné obědy/večeře. Zároveň na univerzitě funguje nespočet spolků, ze kterých se dá vybírat například během Freshers week, který byl na konci září. Ke spolkům se dá přidat pouze prostřednictvím zaregistrování se k získávání e-mailů či sledováním facebookové stránky. Já si například vybrala spolek pro antropology, spolek spojující Čechy a Slováky a spolek Harryho Pottera, ale je tam toho spoustu, ať už se spolky týkají sportu, studovaného oboru nebo oblíbených seriálů a filmů. Myslím, že si vybere každý. V rámci univerzity zároveň funguje ESN, který občas pořádal různé akce (hlavně hospoda a pokec, případně vánoční večírek), výlety pak mají spojené s univerzitou z Newcastlu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Tak vzhledem k tomu, že jsem byla v Británii, tak jsem komunikovala pouze v angličtině. Univerzita požaduje úroveň B2, která se dá doložit buď oficiálním certifikátem a nebo jejich formulářem, který vám může vyplnit vyučující angličtiny na vaší fakultě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je především studentské, ovšem bydlí tu i poměrně dost lidí mimo univerzitu. Když jsem jsem přijela v půlce září, tak město bylo dost prázdné, jakmile ale přijeli studenti, jsou tu opravdu davy lidí a člověk musí často stát fronty. Město je zároveň dost malé. V centru města je náměstí, kde se dá najít spousta kaváren nebo malých obchodů, ale pro větší nákupy je to spíše na okraj města, případně do Newcastlu. Nachází se tu Durhamská katedrála z roku 1133, kde se i částečně natáčel Harry Potter. Jinak je v okolí spousta přírody a vždy se dá vyrazit na procházku podél řeky či mimo město autobusy nebo vlaky.
Moje oblíbená místa jsou pak především katedrála nebo Obsrvatory Hill, odkud lze vidět na celé město a především vidíte na katedrálu v celé své kráse. Mezi oblíbené kavárny pak patří Flat White Kitchen a Cafédral.
Za sebe musím říct, že se mi tu opravdu líbilo, ale přijde mi to prostě malé a moc poklidné (na mapě to vypadá fakt rozlehle, ale většinu budov dělají prostě bytné domy nebo univerzita, ale pokud vám to vyhovuje, tak tím líp. Plus vždy se dá vyrazit do Newcastlu, který je 15 minut jízdou vlakem.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Takhle, obecně dost záleží na tom, jaký máte styl života a kolik vydáte za ubytování. Mně se podařilo sehnat ubyto za 280 liber měsíčně, tudíž mi spousta peněz zbyla na potraviny. Zároveň jsem celý ten rok chodila do školy pěšky (asi 35-45 min), tudíž jsem ani neutrácela za hromadnou dopravu. Tudíž bych řekla, že mi stipendium dokázalo pokrýt asi tak 50-60% výdajů. Člověk si musí uvědomit, že nejdražší je tu prostě cestování, ať už do Británie (letadlem nejčastěji), tak i po Británii (Uber i vlaky tu jsou prostě drahý).
Co se týká potravin, tak ty jsou na tom cenově asi podobně jako v ČR. Zelenina je tu levnější, ovoce dražší a zbytek se dá vždycky sehnat cenově podobně. Tady je taky rozdíl, kde nakupujete, Lidl nebo Aldi je vždy levnější než Sainsbury, Tesco taky jde, zvlášť pokud hledáte podobné potraviny, co máme doma. Alkohol je tu mnohem dražší než v ČR, především pak v barech a hospodách.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupujte ve slevách, pokud to jde. Zařiďte si různé věrnostní kartičky (ty z domova nefungují). Mezi levnější obchody patří Lidl a Aldi, pak taky Tesco. Lístky na vlak kupujte předem, to jsou vždy levnější nebo hodně choďte.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na koleje vás jako Erasmus studenty myslím nepustí (aspoň za mě to tak bylo) a navíc jsou šíleně drahé. Je opravdu lepší si zařídit pokoj v soukromém domě, který sdílíte s dalšími studenty. V rámci Británie jsem využila stránku spareroom.co.uk, kde lze najít nabídky na ubytování společně s fotkami z daného ubytování.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využila jsem a ještě využiju. Snažím se co nejvíce procestovat okolí. Tudíž jsem už byla v Glasgow, Edinburghu a okolo jezer ve Skotsku, Newcastle mám taky již celý prošlý. Ještě mě toho ale spousta čeká, jako například York, hrady Alnwick nebo Bamburgh. Myslím, že každý si tu najde své. Jen ta doprava je prostě dražší a tudíž cestování je tím dost omezené (jízdenky do vzdálenějších míst a měst stojí klidně i 70-100 liber jednu cestu).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Tak vzhledem k tomu, že jsem byla v Británii, tak jsem komunikovala pouze v angličtině. Univerzita požaduje úroveň B2, která se dá doložit buď oficiálním certifikátem a nebo jejich formulářem, který vám může vyplnit vyučující angličtiny na vaší fakultě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Durham je typické studentské univerzitní městečko, které vám předá nádech britského studentského života. Můžete zůstat ve městě a buď si jít sednout ke kávě či čaji se scones, nebo se jít projít po okolí. Případně se dá vždy popojet do jiného města nebo k moři na pláž. Upřímně, ať už se vydáte kamkoli, tak si to užijete, protože je to prostě jiné než "doma".

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Prší tu málokdy, ale když už, tak zároveň i dost fouká a deštník je tak úplně k ničemu. A taky pohodlné boty na každodenní pěší chození do školy.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Formality ohledně víza, to bylo prostě peklo. (kdo by potřeboval pomoc nebo info, tak napište)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že je tu jiný systém výuky a hodnocení. Rozvrh mě nejdříve pěkně vyděsil, ale nakonec to bylo fajn, jakmile člověk zjistil co a jak, a hlavně kam.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi první měsíc, kdy je člověk úplně sám a ještě nikoho nezná s vidinou toho, že tu bude dalších 9 měsíců. Nejtěžší prostě bylo si zvyknout na to, že okolo sebe nemám rodinu a kamarády (FaceTime je super, ale po delší době už to prostě není ono).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

3

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Durham University

Další zprávy z regionu Velká Británie

zpět na katalo zpráv
bottom of page