top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

David Ryšavý

Autor(ka):

fakulta:

David

Ryšavý

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

David je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

dejviik10

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

David

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Split

praktická stáž

studijní pobyt

Jak David hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Split měla krásný kampus. Nacházela se v něm nejen většina fakult, ale taky menzy, různé kavárny, sportoviště či venkovní posezení na lavičkách, kde se člověk mohl "slunit" a pracovat na notebooku nebo jen odpočívat.
Faculty of Kinesiology, na které jsem studoval, byla však jednou z výjimek, které se nacházely mimo kampus, tato až na druhé straně města. Pro ty z vás, kteří na ní budete studovat - fakulta se nachází na adrese Nikole Tesle 8 a NEJEDNÁ SE O SAMOSTATNOU BUDOVU, ale jen o poslední (3.?) patro v budově dvou gymnázií.
Mimo jiné v kampu, ale i po celém Splitu se nachází již zmíněné menzy, takže hladovět tam opravdu nebudete. :-) Více o menzách však popovídám až dále.
Co se prostorů a vybavení týče, Faculty of Kinesiology disponuje asi 7 učebnami, kde probíhá teoretická výuka. V každé učebně je projektor, jedna z učeben je pak počítačová. Většina předmětů má však sportovní charakter (vodní pólo, box, judo atd.), takže se využívají různá sportoviště, bazén či tělocvičny, které se nacházejí do 20 minut od fakulty. Dále jsem ještě navštěvoval Filosofickou fakultu, na které probíhá výuka chorvatštiny. Fakulta disponuje vlastní budovou s 3 patry a asi 30 učebnami. Učebny jsou menší, ale poměrně hezky zařízené.
Na kolejích se také nachází studovny, které můžete kdykoliv zadarmo využívat a kde můžete v klidu a nerušeně studovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na Faculty of Kinesiology probíhalo dost podobně jako studium sportovního oboru na FTVS.
není zapisování do rozvrhu - student si skládá sám "předmět po předmětu" a řeší hodiny individuálně s každým učitelem emailovou komunikací - poměrně náročné a zdlouhavé (Chorvati jsou hodně zrelaxovaní - takzvaně "Všechno má svůj čas, hlavně POMALO")
mírnější přístup ke studentům - kredity většinou za docházku nebo napsání krátké seminární práce na libovolné téma
midterms
změna rozvrhu v půlce semestru - některé předměty jsou jen od začátku do půlky semestru, některé zas od půlky semestru do jeho konce
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je rozmanitý. Na University of Split a v celém Chorvatsku funguje program Unisport, který nabízí širokou škálu volnočasových aktivit, např. různé posilování, bojové sporty, ale také zumbu či salsu a bachatu, které studenti mohou navštěvovat zdarma a každý si zde přijde na své. Mimo jiné se v některých aktivitách organizují soutěže, na nichž mohou studenti z celého Chorvatska, ale i studenti na výměnném pobytu změřit své síly a užít si zábavu.
Co se týče přímo Faculty of Kinesiology, studenti mají možnost výběru volitelných předmětů. Fakulta nabízí zejména sportovní předměty (vodní pólo, wrestling, sailing, ...), takže pro studenta sportovního managementu to není úplně ideální. Ale celkově je nabídka velmi zajímavá a člověk se zde opravdu nenudí!
To nejdůležitější - na univerzitě funguje spolek ESN, který pro studenty na výměnném pobytu organizuje všemožné akce a výlety do velmi zajímavých lokalit (NP Krka, Zadar, NP Plitvická jezera), což je velké plus!
A v neposlední řadě je zde i možnost zapsat si kurz chorvatštiny na třech různých úrovních, takže se ho člověk nejen naučí, ale i se v něm může zdokonalit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace v Chorvatsku probíhala zejména v angličtině. Anglicky se tam člověk domluví nejen na univerzitě, ale také na většině míst i obchodů. Nicméně vzhledem k podobnosti jazyka s češtinou nebyl problém po chvíli "pochytit" i nějaké základní fráze, aby se člověk dorozuměl v běžném životě.
Zajímavostí bylo, že veškeré teoretické předměty (alespoň na navazujícím magisterském studiu) byly v angličtině, a to i pro Chorvaty, což vidím jako velké plus oproti studiu u nás.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Split je krásné město a dle mého názoru i "nejrozmanitější" v celé Dalmácii. Má toho opravdu hodně co nabídnout - od historického centra s Dioklecianovým palácem a malebnou riviérou přes všemožné obchody, nákupní domy, sportoviště apod. až po poklidné parky v centru města či větší park Marjan se spoustou pláží i výhledy. Především Marjan byl za mě skvělým místem - jednak se nacházel přímo u studentské koleje a jednak je to skvělé místo na relax, ať už pasivní nebo aktivní.
Samozřejmě nelze opomenout i různé pláže, mezi nimi nejzajímavější asi písečnou pláž Bačvice či oblázkové pláže Bene, Žnjan a Trstenik.
Ze studentské perspektivy je Split opravdu velmi příjemné místo na žití - člověk to nemá nikam příliš daleko a téměř všude se dá dostat autobusy, sdílenými koly Nextbike či i pěšky, když má člověk čas a chce se užít krás města.
Vzhledem k tomu, že se jedná zejména o letní letovisko, počty lidí v ulicích, hlavně u zajímavých budov a v zajímavých lokalitách se velmi liší - nejvíce lidí se ve Splitu objevuje v období od května do září.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem se dá vyjít "tak akorát", pokud na sobě člověk vyloženě nešetří. Byl jsem na nějakých výletech, občas jsme šli s přáteli na nějaký večírek, dokonce i vycestovali do Dubrovniku a Neapole či šli na Ultra Music Festival a spotřeboval jsem víceméně celé stipendium.
Ceny v Chorvatsku jsou celkově lehce vyšší než v Česku, takže si člověk i občas hlídá, co si koupí a co ne. Ale i tak se dá ve Splitu se stipendiem vyjít, pokud člověk nakupuje rozumně a např. ve větších supermarketech jako Lidl, Tommy nebo Konzum.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Využívat menzy, jak a kde se dá! V Chorvatsku funguje systém tzv. "X-karet", což jsou studentské karty, díky nimž máte v menzách slevu až 70% na cokoliv! A vzhledem k tomu, že v menzách dělají snídaně, obědy i večeře a nabídka je opravdu pestrá, radím této možnosti využívat, jak jen to jde. Člověk ušetří jak peníze, tak i čas, který by jinak strávil vařením něčeho svého.
Nejlevnější na nakupování potravin jsou již zmíněné supermarkety Lidl, Tommy nebo Konzum, kterých je po Splitu spousta.
Dalším tipem je - posilovna pro studenty zdarma! Pro sportovce jako já jsou na University of Split 2 posilovny, které studenti mohou využívat téměř kdykoliv a hlavně zadarmo.
Také lze využívat studentský bus, který jezdí z koleje do kampu přibližně 1x za 1-2 hodiny a ten je rovněž zdarma!
Pokud chce však být člověk flexibilnější a trochu se i "provětrat", může si koupit roční předplatné na Nextbike, které stojí 200 kuna a člověk pak může využívat (elektro)kola neomezeně za den kolikrát chce. Rozhodně doporučuji!
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
University of Split nabízí ubytování na 2 kolejích - Kampus a Spinut. Ubytování v Kampu je o trochu dražší než na Spinutu a byť je o něco modernější a právě přímo v Kampu, jedná se o rušnější lokalitu v zastavěné části a může zde bydlet pouze 10 Erasmus studentů.
Oproti tomu Spinut, kde jsem bydlel já, je sice lehce zastaralější, ale pořád je kvalita pokojů na dost vysoké úrovni. Pokoje jsou dvoulůžkové a každý pokoj disponuje ještě psacím stolem, židlí, balkónem, klimatizací a hlavně sociálním zařízením. Mimo jiné se Spinut nachází na okraji Splitu, přímo vedle poloostrova a parku Marjan, kam lze jít na jakoukoliv pláž či odpočinkovou procházku. Především se jedná o klidnou lokalitu u moře a blízko přírody, což je velmi příjemné.
A hlavně bývá na Spinutu ubytováno přes 30 Erasmus studentů, takže o různé akce, sešlosti apod. s kamarády tu není nouze.
Co se týče soukromého bydlení, vím, že je poněkud dražší a ne vždy se dá sehnat v dobré lokalitě. Nicméně majitelé bytů bývají většinou velmi milí a pěkné bydlení se rozhodně sehnat dá.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na Erasmu má člověk mnohem více času a cestování je asi jedna z nejlepších voleb, jak volný čas využít. Já jsem se ve Splitu účastnil výletů pořádaných studentskou organizací ESN do velmi zajímavých lokalit jako např. NP Krka, Zadar nebo NP Plitvická jezera.
A mimo to jsme s kamarády vycestovali "na vlastní pěst" do Neapole, kam létají letadla ze splitského letiště za velmi dobré ceny a kde jsme navštívili jednak městské centrum a jednak nedaleké Pompeje a Sorrento. Pak také do Dubrovníku známého především díky svému historickému centru s hradbami, kde se mimo jiné natáčel i slavný seriál Hra o trůny. A nemohu opomenout ani výlety na dalmatinské ostrovy Brač, Hvar či Šolta, na nichž lze najít malebné pláže, městečka či výhledy z vrcholků kopců.
A co se dojíždění po Splitu týče, lze tam využívat studentský bus, který jezdí z koleje do kampu přibližně 1x za 1-2 hodiny. Pokud však chce být člověk flexibilnější a trochu se i "provětrat", může si koupit roční předplatné na Nextbike, které stojí 200 kuna a člověk pak může využívat (elektro)kola neomezeně za den kolikrát chce. Rozhodně doporučuji!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace v Chorvatsku probíhala zejména v angličtině. Anglicky se tam člověk domluví nejen na univerzitě, ale také na většině míst i obchodů. Nicméně vzhledem k podobnosti jazyka s češtinou nebyl problém po chvíli "pochytit" i nějaké základní fráze, aby se člověk dorozuměl v běžném životě.
Zajímavostí bylo, že veškeré teoretické předměty (alespoň na navazujícím magisterském studiu) byly v angličtině, a to i pro Chorvaty, což vidím jako velké plus oproti studiu u nás.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Split je jednoduše skvělé místo na Erasmus! Díky mentalitě tamějších lidí si tam člověk opravdu odpočine, pozná spoustu nových přátel, navštíví mnoho zajímavých míst a zažije nezapomenutelné zážitky! A na Faculty of Kinesiology si zejména hodně zasportuje a vyzkouší si i méně tradiční sporty.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Natěšení, jen žádný stres! A taky vlajku své země - nejednou se hodila. ;-)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Existuje Revolut karta.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Se Chorvatsko o své studenty opravdu hezky stará. Menzy se slevou na jídlo, zadarmo posilovny a odpočívárny se stolním fotbalem či PlayStationem, levné ubytování a mnoho dalšího - z toho by si Česká republika mohla vzít příklad. :-)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vyřídit veškerou administrativu a také překonat počáteční stres. Ale především odjet, vrátit se "zpět do reality" a opustit všechny své přátele z Erasmu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Split

Další zprávy z regionu Chorvatsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page