top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Teršová

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Teršová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Lille

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Lille je jedna z největších frankofonních univerzit. Má mnoho fakult, které jsou rozmístěny všude po Lille. Já jsem chodila na kampus Pont-de-Bois, kde sídlily humanitně založené obory. Jednalo se o obrovský betonový komplex, který zvenku naháněl spíše hrůzu, ale zevnitř byl barevný, zrekonstruovaný a dobře vybavený (na každém místě byly nějaké pohodlné gauče a automaty, kde se studenti mohli občerstvit). Univerzita byla tak velká, že bylo opravdu těžké najít svou učebnu. I po pár měsících jsem si přišla stále ztracená.

Líbilo se mi, že v kampusu mají vlastní kino a obrovskou sportovní halu. Jsou tam dvě kavárny, jídelna, třípatrová knihovna, spousta místa na učení a velký park uprostřed kampusu. Šlo tam najít úplně všechno, co student potřeboval: od studia po zábavu.

Také kvituji, že univerzita má na výběr obrovskou škály sportů a jazyků, které si člověk může zapsat. Domnívám se, že nabízí přes 25 jazyků a to včetně lekcí češtiny!!!!Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, ve Francii mají úplně jiný systém než v Čechách. Jeden z důležitých rozdílů je, že ke každé přednášce jsou i cvičení, kde se čtou různé texty atd. A to i u předmětů, u kterých bych to vůbec nečekala.

Docela mě překvapilo, že na mě jako erasmáka žádný učitel nabral ohled. Studovala jsem psychologii a zkoušky jsem měla úplně stejné jako všichni francouzští studenti. Žádné úlevy. Pouze mi poskytli 5 minut navíc při psaní testu. Ale myslím si, že dost záleží na oboru, který člověk studuje.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Vím, že na univerzitě bylo hodně asociací. Osobně jsem využívala jen Association Ulysse de Lille, která každý týden nabízela a zařizovala výlety po Francii a do okolních zemí. Ceny byly velmi přívětivé.

Dále jsem využila možnost intenzivního kurzu francouzštiny, který se konal celý jeden týden před začátkem semestru. Poté univerzita nabízela extenzivní kurz (1x týdně během semestru), který byl za kredity. Oba kurzy moc doporučuji (především ten intenzivní). Člověk tam pozná mnoho erasmáků.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 

Komunikovala jsem hlavně ve francouzštině (všechny předměty jsem měla v tomto jazyce). Anglický jazyk jsem používala minimálně, jelikož jsem kolem sebe měla partu lidí, kteří chtěli zlepšovat a rozvíjet své francouzské schopnosti.

Myslím si, že univerzita požaduje minimální znalost jazyka B2 (francouzštinu nebo angličtinu). Záleží na tom, v jakém jazyce člověk studuje.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Myslím si, že město je velmi studentské a rušné (spoustu studentských barů). Velikostí bych ho přirovnala k Brnu. Celkově je to úžasný počáteční bod pro cestování. Všechno je blízko! Já jsem dost kavárenský tip, a proto jsem si našla jednu malou kavárničku, kam jsem chodila skoro denně ( Coffee Makers Lille). Město nabízí mnoho zábavy: parky, muzea, divadlo, bowling (5 minut od kampusu Pont-de-Bois) a v září tam byla velká pouť.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jen se stipendiem se vyjít nedá. Bydlela jsem na koleji, která mi byla přidělena poté, co jsem zažádala. Na ubytování jsem dávala cca 60% ze stipendia. Zbylé peníze jsem použila na jídlo a dopravu po městě. Jídlo ve Francii je opravdu drahé a i když člověk nakupuje málo, tak ceny za nákup jsou extrémně vysoké.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Osobně jsem se moc šetřit nesnažila, ale ze zkušenosti jiných erasmáků si myslím, že se dá ušetřit například chozením do jídelny nebo ježděním na kole. Lille je samo o sobě dost placka, takže na kolo úplně ideální. Hodně erasmáků si přímo na místě koupilo kolo cca za 25e a pak ho využívali celých 5 měsíců vs. měsíční lístek na metro cca 30e. Nevýhodou kola v zimních měsících je rozhodně déšť.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?

Bydlela jsem na koleji, kterou mi poskytla univerzita. Byt byl 1KK (nově zrenovován). Měla jsem tam všechno, co jsem potřebovala (naprosto dostačující). Kolej se jmenovala Résidence Barjavel: 3 minuty od kampusu Pont-de-Bois.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jak jsem již psala, lokalita je skvělá. Z Lille jsem jela do Belgie, Nizozemska, několikrát do Anglie, Lucemburska, hodně jsem cestovala po Francii. Do Paříže je to jenom 50 minut TGV.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?

Komunikovala jsem hlavně ve francouzštině (všechny předměty jsem měla v tomto jazyce). Anglický jazyk jsem používala minimálně, jelikož jsem kolem sebe měla partu lidí, kteří chtěli zlepšovat a rozvíjet své francouzské schopnosti.

Myslím si, že univerzita požaduje minimální znalost jazyka B2 (francouzštinu nebo angličtinu). Záleží na tom, v jakém jazyce člověk studuje.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lokalita!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Holinky a větší deštní!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
že je tam permanentně ošklivo + mlha každý den! Důležité je zmínit, že toto počasí bylo během zimního semestru.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Rozhodně volba předmětů. Trvalo mi, než jsem se zorientovala v celém systému.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Lille

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page