top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Elena Nožičková

Autor(ka):

fakulta:

Elena

Nožičková

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Elena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Elena

1. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Medical University of Warsaw

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Elena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zubní klinika je zcela nová budova (cca 2019) v oblasti Banacha. V okolních budovách místnost pro zahraniční studenty s gaučem a příjemným posezením od spolku Supp - dokonce mají i Playstation a spoustu filmů, v didaktickém centru je velká hala pro studenty s mikrovlnkou, posezením a WiFi. Z koleje v ulici Karolkowa je klinika cca 30 minut - tramvaj č. 1 jede až tam. Křesla na klinice mají horší nastavení otáček - nemají display, občas se aktivuje více věcí najednou a tak jste mokří. Šatny jsou v suterénu, dostat klíček od skřínky však není vůbec jednoduché a často nemají volnou kapacitu. Přístup do budovy je se studentskou kartou, ta má však po celý pobyt v této budově nefungovala.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Systém výuky v 5. ročníku je podobný jako v Praze. Přidáte se k anglické paralelce. Problematičtější je komunikace s pacienty, protože jen minimum z nich mluví anglicky. Dvojce se střídá v ošetření a asistenci. Dobré je, že na cca 4 křesla je jeden lékař a tak kontrola a případná pomoc je rychlá. Oddělení jsou specializovaná - konzervační, protetické, parodontologické, ortodoncie, dětské a chirurgie. Mají také předmět integrované zubní lékařství, které má za úkol naučit studenty komplexnímu plánování léčby. Oblečení musíte mít vlastní, perete si ho doma. Nosí převážně barevné lékařské oblecení/scrubs. Vyučující jsou velice milí a ochotní pomoci. Postupy mají podobné. V endodoncii převládá ruční opracování kk a laterální kondenzace, kofferdam používají. Velký důraz je kladen na ortodoncii,protetiku a parodontologii (více testů a zkoušení), v ostatních předmětech probíhá v zimním semestru jen praktická výuka v průběhu semestru.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
ESN připravuje orientační týden, prohlídku města, večer s deskovými hrami, výlet do přírodní rezervace... Univerzita nabízí možnost výuky polštiny zdarma. Určitě stojí za to polštinu studovat, pomůže to s pacienty i v běžném životě ve Varšavě. V areálu je nový bazén (pro studenty WUM hodina za í pln), lezecká stěna a sály pro sportovní lekce. Za cca 140 pln si pořídíte kartu AZS a můžete celý semestr chodit na některou z nabízených aktivit (joga, latino ladies, fotbal, fitness, ....).


Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S pacienty je vhodná znalost polštiny (ale i čeština pomůže) - oficiálně však tato znalost není vyžadována. Pro účast je nutná znalost min B2 angličtiny. Vyučující mají velice dobrou úroveň angličtiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Varšava je velice moderní město. Je zde obnovené historické centrum, výškové budovy i vilové čtvrti. Mají krásné kavárny a restaurace. Velice populární je chodit o víkendu na snídaně a tak se na populárních místech tvoří i dlouhé fronty. Hromadná doprava je spolehlivá, velice frekventovaná a levná. Pro studenty s místní studentskou kartou platí sleva 51%. Vyplatí se 3 měsíční jízdné. Stejná sleva platí i na vlaky po Polsku. Po celém městě jsou cyklostezky a to včetně historického centra. Kolo je možné půjčit opakovaně na 20 min zdarma a pohybovat se tak mezi jednotlivými stanicemi kol klidně celý den. Město je bezpečné.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrývá téměř veškeré náklady (jídlo - mléčné bary, dopravu, ubytování) pokud bydlíte na koleji (620 pln/měsíc). Případné výlety už doplácíte ze svého. Ceny jsou stejné, občas nižší cca o 10%. Mají síť tzv mléčných barů což jsou jídelny s čerstvým, chutným, domácím jídlem s velice nízkými cenami (polévka a hlavní jídlo 12-29 pln celkem). Někdy se tedy nevyplatí si ani vařit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější jsou supermarkety Biedronka a Lidl - ten má otevřeno i v neděli. Bar mleczny tzv mléčné bary jsou skvělé místo na oběd případně i kávu a dezert. Ceny v nich jsou velmi nízké jídlo velmi dobré a čerstvé. Můj oblíbený - Polny Bar Mlezcny na stanici Polytechnika. Lístky na vlak jsou levnější pokud je koupíte pár týdnů dopředu. Cestovat do Varšavy se vyplatí vlakem s ČD za cca 360 Kč 8,5 hodiny cesty nebo letadlem s Ryanair na letiště Modlin - odtud ale musíte ještě autobusem a vlakem do centra.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej Dorm BIS 2 v ulici Karolkowa je velice cenově výhodná. Ubytování za 620 PLN/ měsíc. Sdílený pokoj pro 2 osoby, koupelna a kuchyňka s lednicí (ale bez rychlovarné konvice a sporáku - ty jsou ve sdílené kuchyni na chodbě. 3 pračky a 2 sušičky sdílí 2 budovy. Jeden vysavač a mop na budovu. Komunikace s vedením koleje je také obtížná, na emaily téměř nereagují. Internet (WiFi) je slabá, vyplatí se pořídit si LAN kabel. Se spolubydlícím sdílíte jeden klíček od pokoje. Nádobí i peřiny musíte mít vlastní. Jsou to trochu bojové podmínky, ale není to tak hrozné. V blízkosti jsou jak Lidl, tak Biedronka. Centrum je velice blízko. O kolej je velký zájem a vyplatí se podat si přihlášku co nejdříve.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Za návštěvu určitě stojí většina větších polských měst. V předvánočním období mají krásné trhy. Kam zajet? Poznaň, Wroclaw, Lodz, Gdansk/Sopoty/Gdyna, Lublin, Krakow, Torun, Bydgoszcz. Cestování vlakem je zde velmi pohodlné. Ve většině měst se vyplatí alespoň jednu noc přespat například v hostelu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S pacienty je vhodná znalost polštiny (ale i čeština pomůže) - oficiálně však tato znalost není vyžadována. Pro účast je nutná znalost min B2 angličtiny. Vyučující mají velice dobrou úroveň angličtiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Varšava je krásné město. Je blízko Česku a tak není problém jet domů například na víkend. Finančně je možné pokrýt celý pobyt ze stipendia Erasmus. Ceny jsou velice podobné a můžete si bez výčitek zajít do kavárny, do baru či do kina. Jazyk je podobný, a tak se bez větších problémů dobře orientujete. Zubní klinika je moderní, vybavení dostatečné a vyučující velice příjemní. Poznáte lidi ze spousty zemí. V mém ročníku byli studenti z USA, Malajsie, Saudské Arábie a Německa. Navíc poznáte mnoho dalších Erasmus studentů například z Francie, Španělska či Itálie.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Peřinu, základní nádobí, lupové brýle, scrubs (oblečení na kliniku) a přezůvky. V zimně teplý kabát - ve Varšavě je velice větrno.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Na koleji nejsou peřiny ani kuchyňské pomůcky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Polsko má velmi moderní muzea, skvělou dopravu, krásné restaurace a kavárny. Výuka zubního lékařství je velmi podobná, vybavení nové a přístup vyučujících skvělý.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zorientovat se na klinice a na koleji. Na studenty programu Erasmus zubního lékařství nejsou moc připravení. Vyučující nevědí, že máte dorazit, na koleji neumí anglicky a neřeknou vám co kde je… Nejtěžší je první týden, poté už jste téměř jako doma.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Medical University of Warsaw

Další zprávy z regionu Polsko

bottom of page