top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lukáš Horáček

Autor(ka):

fakulta:

Lukáš

Horáček

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lukáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lukáš

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Arcada University of Applied Sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lukáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Arcada UOAS je malá, avšak moderní univerzita ve východní části Helsinek. Vedle Culture and Media (můj obor) je možné studovat také v oblastech jako healthcare, engineering nebo international relations. Univerzitní kampus je moderní, vzdušný a najdete zde plno různorodých, zpravidla interaktivních učeben. Spoustu času ale studenti tráví mimo kampus v knihovnách. Samotná Arcada disponuje spíše menší knihovnou. Součástí univerzity je také školní jídelna.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je ve Finsku koncipován trochu jinak. Vyjížděl jsem v ZS, který zde začínal už 8. ledna a končil 31. května, včetně závěrečných projektů, prezentací a zkoušek. Samotný semestr je pak rozdělen do 2 period. Za celý rok jsou tedy celkem 4 periody ve 2 semestrech. Některé předměty se prolínají oběma periodami, některé se učí pouze ve vybranou periodu. V mém případě se studium zaměřovalo především na samostatnou práci, což mě trochu překvapilo. Vesměs se jednalo o různé projekty, prezentace, eseje a různorodá psaní. Na konci kurzu se často prezentuje závěrečný projekt, na kterém studenti pracují po celý semestr. To se však liší napříč obory. Lektoři jsou velmi přátelští, nápomocní a vyznají se v moderních přístupech a technologiích. Oslovují se jménem a více než tradiční akademické prostředí jde o rovnocenný vztah mezi studenty a profesory. Díky uvolněné atmosféře jde o skutečně inspirativní prostředí. Jelikož se jedná o švédskou univerzitu, vybrané předměty se vyučují ve švédštině. Vždy ale dostanete zadání i v angličtině a opravdu každý tady mluví anglicky naprosto skvěle.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Finské univerzity žijí studentskými spolky a všelijakými organizacemi. Neustále se něco děje – když ne na Arcadě, tak třeba na Uni of Helsinki. Během Erasmu se tady člověk rozhodně nenudí. Všechny univerzity a obory mají různě barevné overally a na všech akcích na ně získávají nášivky, které si na ně nažehlují. V těchto overallech chodí nejen na studentské akce, ale třeba na party v klubech. Často jde také o předepsaný dress code na legendární sitz, což je unikátní studentské posezení, kde se zpívá, jí, pije, hrají hry atd. Pokud ale člověk nechce investovat do tohoto suvenýru, obejdete se bez něj úplně bez problému. V rámci studia pak bylo možné absolvovat také finštinu a švédštinu, které jsou tady na rovnocenné úrovni.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Přestože vybrané předměty mohou být ve švédštině (i když jde o Finsko), vždy se najde zadání v angličtině. Z majoritní části se jedná právě o angličtinu, jejíž úroveň byla předem nutná doložit certifikátem (minimálně B2). S dostatečným předstihem lze však na UK požádat Centrum jazykové přípravy o přezkoušení – pakliže nedisponujete FCE či podobnými zkouškami.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Helsinky jsou velmi klidné, relativně malé město. V porovnání například se Stockholmem na mě působilo více surově, nicméně své kouzlo určitě má. Městská doprava (včetně přímé linky vlaku na letiště) zde funguje zcela bezproblémově a člověk se dokáže během chvilky podívat opravdu kdekoliv. Umístění u moře nabízí nádherné scenérie jak během zimy, tak během léta. Nádhernou oblastí je například přístav, kde najdete také venkovní bazén s veřejnými saunami se vstupem do moře (tady zrovna za peníze, po celých Helsinkách najdete ale i volně přístupné). Město jako takové je plné studentů, protože vedle malé Arcada University of Applied Sciences se tady nacházejí i větší univerzity – například University of Helsinki nebo Aalto University na severu. To znamená, že na studentských akcích se mísí studenti z různých oblastí. Milovníci přírody ocení procházky kolem ostrovů, kterých je tady také dost. Mezi nimi často pendlují lodě, na které platí i místní MHD kartička. Se studentskou slevou stojí 40 eur na měsíc (zóny AB, letiště už je C). Má oblíbená místa: Národní knihovna, v létě park Kaivopuisto, ostrovy Suomenlinna a Lauttasaari a také spousta kaváren – na práci doporučuji Kaffa Roastery. Moderní část Helsinek s novými budovami se nachází na ostrově Jatkasaari, převážně jde ale o obytné prostory. Zajímavá oblast, co se propojení města a přírody týče, je také v oblasti Lammassaari.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dotace 600 eur/měsíc mi pokryla tak 35 % všech výdajů. Vybral jsem si však ubytování skrze HOAS (což využívá většina studentů), které spolklo 450 eur. Několikrát jsem také navštívil Tallinn, jednou také Švédsko, Lotyšsko a na celý týden pak Laponsko. Veškeré výlety jsme nakonec podnikali v naší Erasmus skupině, případně jsem cestoval s blízkými, kteří se za mnou přijeli podívat. Skrze organizaci ESN lze většinu výletů podniknout o poznání levněji.

Finsko je kažopdáně opravdu drahá země. Překvapily mě vysoké ceny masa i ryb v obchodech – tudíž častá volba byly veggie recepty. Naopak velmi levné jsou obědy ve studentských jídelnách Unicafé – tady si člověk pořídí oběd za pouhých 2,95 eur, přičemž na výběr má většinou z velkého množství salátů a někdy i různých příloh – záleží na místě. Všude najdete brambory, ty jsou základ snad všude. Za čepované pivo v klubu člověk lehce zaplatí 8 euro, tudíž v našem případě začínaly akce na našem bytě, kde jsme si přinesli plechovky z obchodu. Podprůměrné pivo v plechu člověk pořídí už za 1,5 eura, craft beer tak za 3 eura. Filtrovaná káva v kavárně stojí většinou 3–3,5 eura, často má ale člověk k dispozici refill zdarma.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Berte si chleba z Unicafé domů! Na začátku se mí francouzští spolužáci smáli, že si balím krajíce toastu nebo normálního chleba do ubrousku a na konci už to dělali také. V Unicafé má student nárok na jídlo, pití a 3 krajíce chleba za pouhých 2,95 eur (někdy jen 2,85, když jde o vegetariánskou volbu). Častokrát si lze ale vzít víc než 3 a člověk pak má aspoň svačinu na odpoledne – toast oproti českému chlebu mizí nesmírně rychle, takže bych jinak chodil pro balení snad každý den.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vybral jsem si HOAS – studentské ubytování po celých Helsinkách, které mi nabídla samotná škola. Osobně jsem platil 450 eur, což bylo o 50 eur více než řada jiných erasmáků – s mými 2 spolubydlícími jsme totiž měli větší byt, kde jsme měli také gauč a obývák. Na začátku člověk vyplňuje rozmezí částek, které je ochotný platit. Jelikož jsem nevěděl, jaký je o ubytování zájem, raději jsem volil vyšší. Ostatní tady ale bydleli i za 400 eur, jinde v Helsinkách to lze údajně i za méně.

HOAS každopádně nabízí skvělou úroveň ubytování. Bydleli jsme ve 3 v celém bytě – vlastní WC, samostatná koupelna se sprchou, každý svůj pokoj s pracovním stolem, postelí, skříní i knihovnou a křesílkem. Dále pak obývák a kuchyň. Nádobí si člověk musí trochu dokoupit, ale někde i ten základ postačí. Veškerý nábytek byl ve skvělém stavu. Součástí ubytování je pak také speciální místnost s pračkami, kterou využívají všichni studenti v budově. U nás to byly 4 pračky a 3 sušičky (lepší prádlo pouze vyprat a usušit doma na sušáku). Studenti si rezervují časová okna v online systému a na týden má člověk celkem 4 sloty. Součástí ubytování byla také malá sauna, kterou si lze rezervovat opět v systému zcela pro sebe – na měsíc má člověk 3 sloty. Doporučuji využívat, za mě 10/10. Celkově má člověk dostatek soukromí a pohodlí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Helsinky se nacházejí na jihu Finska, tudíž trajekty do Estonska (i dalších zemí) odtud jezdí takřka neustále. Využil jsem jej zejména pro cestu do Tallinnu, který mě oslnil tak, že jsem se několikrát vrátil. Dále doporučuji i cestování vlakem kolem jihu Finska – raději ale v teplých měsících. Mezi městy mě zaujalo Tampere. Další města jako Turku, Lappeenranta nebo Lahti tolik zajímavá nebyla, ale na denní výlet ideální. S partou erasmáků jsme si na letišti půjčili také auto a udělali denní roadtrip po výhodní části hranic až do města Savonlinna. Člověk tak vidí snáz onu zemi tisíců jezer.

Doporučuji i levné lety (zejména během týdne) do Stockholmu, kam se určitě rád ještě vrátím. Levné letenky se dají sehnat také do Rigy, která měla také svoje kouzlo. Pobaltské státy mě obecně mile překvapily.

V Laponsku určitě investuje do aktivit – ať už skútry, motokáry na ledu, husky tour nebo saunování a ice dipping. Všechno stojí za to, i když jde o velké výdaje. Saunová kultura je něco, na co budu nejvíce vzpomínat. A to i přes fakt, že jsem před odjezdem saunu moc rád neměl.

V Helsinkách jsme navštívili i hokej, kde mě překvapilo poměrně chladné fandění. Studentské vstupenky ale nebývají až tak drahé, tudíž jednou zajít na zápas se určitě vyplácí. Na kratší cesty po Finsku se vyplatí Onnibus – je zpravidla levnější a rychlejší než VR vlaky. Obojí je ale nesmírně spolehlivé.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá komunikace probíhala v angličtině. Přestože vybrané předměty mohou být ve švédštině (i když jde o Finsko), vždy se najde zadání v angličtině. Z majoritní části se jedná právě o angličtinu, jejíž úroveň byla předem nutná doložit certifikátem (minimálně B2). S dostatečným předstihem lze však na UK požádat Centrum jazykové přípravy o přezkoušení – pakliže nedisponujete FCE či podobnými zkouškami.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Finsko považuji za klidnou a moderní zemi a Helsinky nabízejí skvělý výchozí bod pro cestování do okolních států i zajímavých finských měst. Studentská atmosféra a up-to-date předměty jsou protipólem některých českých univerzit. Vysoká životní úroveň se pak projevovala v ubytování a soukromí, což pro mě bylo velmi důležité.

Pokud nemáte rádi tmu a zimu, možná Finsko raději zavrhněte.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Naopak bych si nebral skoro žádný cash. Je to otrava a všude, opravdu všude, zaplatíte kartou.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Všechno proběhlo mnohem snáz, než jsem očekával. Opravdu to bylo 5 klidných měsíců, které byly plné zážitků.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Studenti tady opravdu neustále něco podnikají. Téměr každý den se ve městě něco dělo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Některé potraviny jsou příliš drahé. Ale člověk se v tom naučí chodit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Arcada University of Applied Sciences

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page