top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karla Kodsi

Autor(ka):

fakulta:

Karla

Kodsi

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karla

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Edinburgh Napier University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory univerzity jsou velmi přizpůsobené studentům a jejich potřebám. Třídy, kde jsem měla předměty byly uspokojivé, některé více moderní některé méně (záleželo na tom, kde se hodina odehrávala). Univerzita má svou velkou knihovnu, studijním kavárny a velké sportovní centrum (kde je snad úplně všechno).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedním z aspektů, který se mi na organizaci semestru v Edinburghu velmi líbil, bylo, že všechny zkoušky musely být dokončeny před Vánoci. Na univerzitě byl také zařazena tzv. týden na samostudium (reading week), který nám umožňoval připravit se na menší testy nebo psaní esejí. Tento týden byl v průběhu semestru vyhrazen pro samostudium studentů.

Přístup učitelů, zejména během hodin arabštiny, byl velmi pečlivý. Každého studenta se učitel osobně doptával, zda má nějaké problémy s látkou a zda všechmu rozumí. Během procvičování jsme pracovali nejprve ve skupinách, aby se předešlo stresu u studentů, následně byli studenti jednotlivě vyvoláni a prezentovali své odpovědi ke cvičení. Překvapilo mě, že i přesto, že hodiny arabštiny trvaly pouhých padesát minut a ve třídě bylo dvojnásobně více studentů než v Česku, stihli jsme pokrýt mnohem více látky.

Učitelé měli k dispozici učebnice/pracovní sešity, které jsme si museli zakoupit na začátku semestru. Hodiny se řídily obsahem těchto materiálů, což nám poskytovalo jistotu, že nepřehlédneme žádné důležité informace k látce. Kromě toho jsme měli na studijním portálu k sešitům přístup ke klíči ke všem cvičením a video prezentacím, které se zaměřovaly na danou gramatiku pro daný týden.

Celkový přístup učitelů i z jiných předmětů, byl podle mého názoru velmi kladný a se vším byli ochotni pomoci, neměla jsem žádnou negativní zkušenost.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě probíhá život individuálně, podle preferencí každého studenta. Existuje zde mnoho studentských spolků s různými zaměřeními a cílem těchto spolků je spojit studenty se stejnými zájmy nebo kulturním pozadím. V průběhu semestru volnočasové aktivity, které se často konají přes kolej nebo jsou zveřejněny na studentském portálu. Na portálu si mohl každý student vybrat a přihlásit se k různým aktivitám.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině, která je mým druhým mateřským jazykem a neměla jsem s ní žádné potíže. Pro studenta je zásadní, aby měl dostatečné porozumění angličtiny pro akademické texty, které ne vždy musí být jednoduché, ale hrají klíčovou roli během výuky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Edinburgh může být jak klidným tak i rušným městem. Ve městě se tedy nacházejí hlavně studenti. Na městě se mi líbilo, že mělo od všeho trochu, jak rušné centrum tak i nedaleko něj se nacházela klidná příroda, kde se člověk mohl jít projít do hor. Mým oblíbeným místem se stal Arthur's Seat a nebo také pláž, kde se nacházejí krásné kavárny a restaurace.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče stipendia, bohužel mi nepokrylo ani celou částku za ubytování na koleji. Edinburgh je na studentské poměry poměrně drahým městem a osobně si myslím, že příspěvky by měly být vyšší. Tento problém jsem však nezažila pouze já, ale i další studenti, se kterými jsem hovořila. Řekli mi, že pokud by neměli finanční podporu od svých rodičů nebo byli finančně nezávislí, nemohli by si dovolit program Erasmus.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
pokud tedy student, chce ušetřit myslím, že vhodným způsobem je kolej, která má k dispozici i stravu. Moje kolej měla každý den snídaně a večeře, nemusela jsem tedy nakupovat a postrádat čas vařením. Ostatní jsem si musela financovat sama, jelikož veškeré výdaje šly na ubytování na koleji, pokud bych se měla spoléhat pouze na finance od Erasmu pochybuji, že bych vůbec mohla na Erasmus vyjed. (jelikož jsem musela doplácet kolej i ze svého)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
ubytování bych doporučila Pollock Halls a to z několika důvodů:
1) čisté
2) není přímo v centru (je to tam tedy klidnější)
3) cenově to je průměr co univerzita nabízí (levnější koleje velmi rušné a bez prostoru na učení)
4) v ceně zahrnutý každý den snídaně a večeře
5) nachází se hned vedle parku
6) do centra města pěšky cca 25min (velmi příjemná procházka)
7) u ubytování je autobusová zastávka
8) od hlavní budovy univerzity pěšky cca 15 min
9) kolej pořádá společenské aktivity

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jelikož sama cestuji hodně, neměla jsem potřebu cestovat mimo Skotsko. Mým hlavním cílem bylo poznat Skotsko, které jsem dříve nenavštívila a jeho obohacující přírodu, jako je například v okolí Loch Ness a Edinburgh jako takový.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, která je mým druhým mateřským jazykem a neměla jsem s ní žádné potíže. Pro studenta je zásadní, aby měl dostatečné porozumění angličtiny pro akademické texty, které ne vždy musí být jednoduché, ale hrají klíčovou roli během výuky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím, že Edinburgh je místem, kde se uspokojí každý a to zdůvodu jeho rozmanitosti. Musím se přiznat, že studium na univerzitě, bylo velmi obohacující a nezapomenutelná zkušenost, která mi určitě mnoho dala.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Je dobré si určitě vzít oblečení do deště, jelikož v zimě neustále prší a hodně fouká (lepší nepromokavá bunda než deštník, protože ten vám nevydrží).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Čekala jsem, že tým, který spolupracuje s Erasmem v Edinburghu bude více informovat účastníky o aktivitách a že jich bude mnohem více. Většinou se k těmto aktivitám přidali i lidé mimo Erasmus a tím se naplnila jejich kapacita a pro lidi z tohoto programu, bylo o to težší se spolu seznámit.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Edinburgh Napier University

Další zprávy z regionu Velká Británie

zpět na katalo zpráv
bottom of page