top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Nováková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Nováková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Saarlandes

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla celkem malá, na kraji města. Busy ale jezdily spolehlivě, jak z centra, tak z Dudweileru. Hned u zastávky je super kavárna, menza je taky celkem levná a dobrá (i vege a většinou i vegan menu). Prostory většinou moderní, v knihovně SULB je spousta míst k učení. Nenechte si ujít úterní promítání filmů ve velké aule.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná i končí později než v ČR. Začátek semestru ale automaticky neznamená začátek hodin, to až tak s dvoutýdenním odstupem. U hodně předmětů nenajdete kreditové ohodnocení, to se dozvíte podle modulových příruček (Modulhandbücher), nebo vám to řekne učitel (pro erasmáky a jiné výměnné studenty bývají někdy speciální moduly). Při odevzdávání seminárek nezapomeňte přiložit Deckblatt, tj. papír s informacemi o vás a skládaném předmětu (aspoň na mém oboru byl povinný a nikdo mi to neřekl)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro zahraniční studenty pořádá akce jak ESN, tak ZiS. Hlavně druhý jmenovaný má akce několikrát do týdne, v hodpodě, biliard a fotbálek, párty a výlety o víkendu. Za velmi příznivé ceny, někdy tam člověk i dostane pití zdarma :D Volitelné předměty může člověk navštěvovat např. v jazykovém centru, ale tam je třeba přihlásit se celkem brzo a složit vstupní test. Jinak jsou v kampusu občas nějaké akce, že rozdávají kafe, studentské balíčky, veletrhy apod.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S mezinárodními studenty v angličtině, ale jinak jsem studovala v němčině. Myslím, že je potřeba B2, ale reálně měli někteří výměnní studenti podle mě nižší úroveň.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je menší a poklidnější, bezpečné. Moc hezké je centrum a St. Johanner Markt (vyzkoušejte palačinkový stánek v ulici k radnici, tam se vždycky stojí dlouhé fronty). Jinak parádní je i promenáda kolem řeky (Staden), kde se dá jet na kole. Určitě zajděte k zámku na vyhlídku a do zámeckého parku.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Moje stipendium na meziuniverzitní dohodu bylo dost štědré a nebyl problém s ním vyjít, pokrylo mi všechno. Ceny za bydlení nejsou v SB tak vysoké, koleje okolo 280 a samostatné pokoje taky začínají na téhle ceně, průměr někde kolem 330/350. Vyplatí se hledat na WG gesucht
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnější je asi Netto, ale má pověst trochu bezďáckého supermarketu. V centru ale funguje i Rettermarkt, kde prodávají těsně prošlé potraviny za lepší ceny. Po městě jsou taky skříně s pečivem, "Brotschrank", kde si můžete vzít starší pečivo zadarmo. Kavárna Unique nabízí ke konci prodejní doby občas housky 1+1 zdarma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném bytě (WG) v centru. Určitě bych doporučila, ale pro lidi, co nemluví německy, bude možná problém něco takového najít. Hledat je nejlepší přes WG-gesucht, občas se najde někdo, kdo pronajímá i na kratší dobu a pro cizince. Jinak místo na kolejích nejspíš dostanete, vypadají pěkně a je jich po městě několik. Sdílený pokoj spíš nečekejte, v Německu to není příliš zvykem.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Studentská kartička platí na všechny busy a myslím i příměstské vlaky v Sársku. Byla jsem se podívat ve Francii na vánoční trhy v Metách, to doporučuji. Deutsche Bahn není levná, ale když si člověk koupí jízdenku na nevytížené spoje, tak to jde. Jinak vychází nejlevněji Flixbus nebo BlablaBus, tím jsem jela např. do Frankfurtu za pakatel. Další skvělá místa jsou Heidelberg nebo Saarpolygon. Skvělé je, že ze Sárska se může člověk bezplatně podívat do Lucemburska, z hlaváku tam jede bus a když člověk ukáže svoji studentskou průkazku, tak by měl jet zadarmo, protože v Lucembursku je MD zdarma pro všechny.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S mezinárodními studenty v angličtině, ale jinak jsem studovala v němčině. Myslím, že je potřeba B2, ale reálně měli někteří výměnní studenti podle mě nižší úroveň.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím, že na této malé univerzitě je možné opravdu poznat německou kulturu, zapadnout mezi Němce, pokud se člověk trochu posnaží. Zároveň je ale univerzita velmi mezinárodní, studuje tam např. hodně Asiatů, proto má člověk i kontakty z různých zemí a díky organizaci ZiS i spoustu věcí, které lze podniknout. Já jsem studovala němčinu, ale univerzita je vyhlášená především IT obory jako je AI, počítačovou lingvistikou apod.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
sportovní oblečení a plavky, univerzita nabízí spoustu kurzů
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jak přesně probíhá přihlašování na předměty, protože to nebylo jasné.
Nejvíc mě překvapilo, že...
na mě byli snad všichni milí. Nemám v podstatě žádné negativní zážitky.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
dobře si rozvrhnout čas v novém prostředí a orientovat se po městě

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Saarlandes

Další zprávy z regionu Německo

zpět na katalo zpráv
bottom of page