top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jana Račanová

Autor(ka):

fakulta:

Jana

Račanová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

jracanova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jana

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolinska Institutet

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Karolinska Institutet má dva kampusy. Jeden se nachází v samotném centru Stockholmu a druhý na jižní okraji města. Nedaleko obou kampusů stojí fakultní nemocnice. Kampusy se skládaní z mnoha budov, kde najdeme velké prostory pro setkávání studentů a hlavně jsou skvělá pro učení. Dále má univerzita svou vlastní tělocvičnu, venkovní prostory určené třeba pro grilování. Nenajdeme v ní však menzu, ale prostory s mikrovlnkami a jídelními stoly.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 

Během studia na erasmu, jsem zjistila důležitost skupinových diskuzí a skupinových prací, které jsou běžnou součástí na švédských univerzitách. Všichni vyučující měli ke studentům milý přístup a vzájemně se všichni oslovovali jménem, což tvořilo velmi příjemné prostředí. V rámci jednoho předmětu jsme byli hodnoceni ze samostatné a skupinové práce a ústní zkoušky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velmi pestrý. Novým zahraničním studentům zdejší studenti ukazují krásy města a poskytují potřebné informace. Univerzita má také vyhrazené prostory pro kulturní akce, kde se konají taneční kurzy, workshopy, tematické párty aj. Studenti univerzity mají zdarma přístup do univerzitní posilovny a také mají možnost si každý den vybrat z několika týmových sportů v místní tělocvičně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Švédsku umí všichni perfektně anglicky, takže nebyl žádný problém. Dokonce, když někdo řekl, že neumí moc dobře anglicky, většinou měl angličtinu stále lepší než já.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Stockholm je krásné a poklidné město. Jeho krása je se ukrývá v tom, že je protkané zálivy a velkým množstvím lesoparků a menších skal. Většina místních obyvatel používá městskou dopravu a nebo kola, tudíž tu nejsou časté kolony aut a ruch s tím související. Hlavní město Švédska je plné míst, která stojí za to navštívit. Tři měsíce mého erasmu byly tak akorát, abych stihla skoro vše vidět. Je zde spousta muzeí, ostrovů, výborných pekařství, ve kterých je nutno vyzkoušet kanelbullar, a nebo třeba IKEA a zde typické švédské kuličky za pár švédských korun. Zároveň jsem milovala jezdit městkou dopravou, kdy někdy můžete jet vlakem, lodí a někdy metrech, kdy každá zastávka metra je jinačí galerií.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ve Švédsku je přibližně vše 2,3 krát dražší. Takže stupendium mi pokrylo přibližné polovinu mých výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si vařit, protože ve Švédsku nenarazíte na menzu, a v restauracích je vše drahé. Nakupovat se vyplatí v Lidlu, kde je to nejlevnější a lze zde koupit tašku plnou ovoce a zeleniny, která je trošku poškozená, za 25 švédských korun.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji, kde jsem měl svůj vlastní pokoj s malou koupelnou. Kuchyň a prádelna byla sdílená. Kolej jsem vybírala na webových stránkách univerzity.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během erasmu jsem cestovala v okolí Stockholmu, kde je nádherná přiroda a historické město Uppsala. Vyrazila jsem také do národního parku Skuleskogen a k polárnímu kruhu pozorovat polární záři.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Švédsku umí všichni perfektně anglicky, takže nebyl žádný problém. Dokonce, když někdo řekl, že neumí moc dobře anglicky, většinou měl angličtinu stále lepší než já.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Velmi se mi líbil přístup zaměstnanců univerzity ke studentům. Také forma výuky byla velmi zajímavá a celkově skandinávské země jsou v mnoha věcech velmi vepředu, tudíž můžete zde nalézt velké množství inspirace. Pobyt ve Švédsku velmi doporučuji! :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vybavení do přírody, teplé oblečení, šaty na společenské akce
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je zde možnost si půjčit kolo a místo městskou dopravou se přemisťovat na kole po perfektních cyklostezkách.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Žě to tak vše rychle uteklo. Tři měsíce jsou krátká doba.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Rozloučit se před odjezdem.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Karolinska Institutet

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page