top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Andrea Poljaková

Autor(ka):

fakulta:

Andrea

Poljaková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Andrea je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@andrea.onherway

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Andrea

3. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Friedrich Schiller University of Jena

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Andrea hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita má hlavní starou a hlavní novou budovu, a hned vedle té nové je menza, kde velmi dobře vaří. Celkově přístup ke studentům je v tomto městě vstřícný. Prostory, kde jsem se učila či stážovala, jsou upravené a světlé. Ve městě je i knihovna, kde se příjemně učí. Všechno je blízko. Škola má informační systém Friedoliln, který je přehledný a já jsem si do něj zaregistrovala hned několik jazykových kurzů. Medici mají zvlášť systém Dosis. V nemocnici Uniklinikum Jena, kde jsem stážovala, mají velmi moderní vybavení.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr v Jeně, jako kdekoli v Německu, se oproti českým školám liší časovou organizací - začíná o cca měsíc později a zkoušky začínají tím pádem také později. Ještě zde bylo v mé výuce mnoho reziduálních online hodin a online zkoušek (u nás v ČR již tou dobou vše prezenčně), což mi ale nevadilo, naopak, občas jsem se soustředila na německou výuku lépe z domu. Celkově oproti naší fakultě jsem vnímala rozdíl v organizaci studijního materiálu a rozvrhu - všechno zde bylo přehledně seskupeno na jen jednu platformu - informační systém Dosis (pro fakultu medicíny) - zde student nalezne učební materiály k jednotlivým přednáškám, i případné linky na online propojení, může se přihlašovat na předměty, atd.... U nás na 3. LF používáme více různých systémů - 1)pro přihlašování na část rozvrhu aplikaci přihlašování, 2) pro rozvrh dokonce google kalendář 3) materiály máme na tzv. Výuce, 4) záznamy z online výuky jsou rovnou v google kalendáři a ještě na jednom jiném místě zároveň, obojí špatně dohledatelné (to je 3.LF UK). Jinak mám pocit, že co se týká požadavků na studenty, přišlo mi studium v Německu o něco jednodušší, nebo je možné, že prostě laťka tady na 3LF UK je nastavená výše....jelikož jsem v Jeně studovala jen půl roku, nebudu příliš hodnotit. :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Funguje zde hned několik studentských spolků a podobných organizací, které propojují studenty Jeny. Jako na první jsem narazila na tzv. Welcoming days, organizované právě univerzitou. Poté v průběhu semestru bylo až příliš nabídek různých kurzů ohledně zdraví, zdravém studiu, jógy, historických procházek, asertivní komunikace, atd. Některých z nich jsem využila. Také jsem nabvštívila botanickou zahradu,, kde mají studenti vstup zdarma. Thoska - karta studenta - funguje mimo dopravu také jako vstupenka do filharmonie a divadla zdarma. Dobrá je tzv. Hiking group, kterou najdete na Telegramu. Hledejte ve vyhledávači "Together in Jena." https://www.hiking-jena.de/
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v jazyce hostitelské země. Nevím, jakou mám úroveň, nikdy jsem neabsolvovala žádný test, ale řekla bych, že B2 zde bude dostačující. Nikdy jsem neměla problém se svou němčinou...
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jena je malé studentské městečko s velkou univerzitní nemocnicí (Uniklinikum Jena), kde probíhala veškerá má výuka (studuji medicínu).
Všude okolo jsou zalesněné kopce přírody, kam jsem neváhala zavítat ve volném čase. Ten byl však značně zaplněn jinými aktivitami, kromě toho město žije pestrým studentským životem.
Mé oblíbené místo byl Napoleonstein a vesnice v okolí - Closewitz, Lützeroda, Cospeda, kam jsem chodila často běhat. Bydlela jsem na koleji Friesweg s pěkným výhledem.
Je tu mnoho k vidění, hlavně v okolí, samotné město je malé. Botanická zahrada je fajn.
Cafe Wagner, Immergrün, Portofino,......

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Myslím, že pokrylo můj pobyt přesně akorát. V Jeně je ve srovnání např. s Berlínem daleko levněji.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
1) Hodně věcí, základního nádobí atd., lze dostat zadarmo ve Verschenken regálech - např. u Zoologické zahrady u Giesebrücke, nebo existuje i tzv. Umsonstraum, což je celá místnost k tomuto účelu. Můžete tam i přinést, co nepotřebujete.
2) Do divadla a filharmonie můžete se studentskou kartou - Thoskou - zdarma.
3) Nejlevnější obchody jsou Lidl, Kaufland, netto! Nejdražší Edeka, Rewe....
4) Dopravu po celém Thüringen máte s Thoskou zadarmo.
5) Pro cestiování mimo Thüringen využívejte Blablacar.
6) Menza. Pořádná porce za málo, nejlepší mi přišla na Philosophenweg a taky Ernst Abbe Platz. Vař dobře a můžete si tam dát i véčeři.
7) Mietvertrag - v ubytovací smlouvě se ubytujte JENOM do toho měsíce, kdy ještě budete v Jeně. Já jsem se ubytovala až do září a musela jsem tedy celé září platit, i když jsem už byla v ČR. Když se Vám však tohle stane, myslete zavčas na možnost prodloužení Erasmu.

8) Portofino - levná a dobrá italská restaurace, kam jsme chodili s kamarády.

9) Bydlet na nejlevnější koleji - Studierendenwerk Thüringen, podat si zde žádost a filtrovat podle ceny.

10) Ebay Kleinenzeigen - online web/aplikace, kde seženete s druhé ruky levně věci, při odjezdu i prodáte. Já jsem si tam koupila za 20 Euro kolo, které fungovalo bezva.

11) Přivézt si vlastní Wifi-Router z ČR.

12) Přivézt si vlastní peřiny, nebo pořídit na místě, nejsou součástí koleje, tedy jsou, ale myslím, že byly celkem dost drahé, že jsem si radši pořídila svoje.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji Friesweg 7. Doporučuji tuto kolej, nicméně není pro ty, co neradi chodí do kopce. Já jsem si hned první den pořídila kolo. Ve vyšších patrech je pěkný výhled na celou Jenu a je velmi blízko menze a centru! Tato kolej je snad nejblíž centru.....10 min chůze, 4 min na kole. V pokoji jsem byla sama, za 150 euro měsíčně, později kvůli zdražování za 180 euro měsíčně. + Internet 10 Euro měsíčně. Vybavení pokoje je dostačující - postel, skříň, stůl, 2 židle, pěkně upravený pokoj. Ta kolej je vlastně koncipována jako studentské byty po 6 studentech, kde v jsem právě v jednom takovém bydlela spolu s 4 dalšími, německy hovořícími. Prý vždy v mém pokoji byl ubytovaný právě Erasmák. Rozuměli jsme si dobře. :)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem do Hannoveru, Kolína, Bonnu, Äachen, Würzburgu, Bambergu, Bad Kissingenu.....doporučuji všechna tato města, hlavně Hannover, kde se skvěle běhá okolo jezera. Používala jsem 9-Euro Ticket a Couchsurfing, takže dokonce s minimálními náklady....ale německé vlaky teda moc nemusím, nevím, jestli to bylo kvůli 9-Euro Ticket, ale byly často plné a spoje nečekaly, odpadávaly..
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v jazyce hostitelské země. Nevím, jakou mám úroveň, nikdy jsem neabsolvovala žádný test, ale řekla bych, že B2 zde bude dostačující. Nikdy jsem neměla problém se svou němčinou...

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
- studentské město, velmi internacionální, jednoduché najít si nové přátele
- univerzita podporuje své studenty, třeba i finanční výhody stravování, cestování po regionu, kulturní návštěvy
- příroda blízko
- je to i blízko ČR. Flixbusem do Prahy za 4,5 - 6 hodin
- je to Německo, ale levné východní Německo
- jazykové kurzy, zlepšení jazyka

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
...základní nádobí (ale dá se sehnat i zadarmo ve Verschenken regálech!) a peřinu a polštář :) dá se na koleji půjčit, ale je to snad dražší
...Wifi router
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
- je blízko Výmar a že tam dojedu za 20 minut a že to město je krásné
- můžu na ubytovací smlouvu uvést datum jen do srpna, ne až do září.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...zde byli ke mně všichni vstřícní. Že najít si přátele, kteří zůstanou přáteli, je snadné.

PS Omlouvám se za případné chyby či překlepy, psala jsem zprávu relativně v rychlosti, jinak to neumím...doufám, že pro všechny, co se do Jeny chystáte, bude mé info přínosné. Kdyžtak mě můžete kontaktovat. :) Přeji pěkný pobyt.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
- dodělat všechny zkoušky. pendlovala jsem jednu dobu mezi ČR a Jenou, kvůli zkouškám....
- celé to zorganizovat (ale nenechte se tím odradit)
- odmítat pozvání na party kvůli učení

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Friedrich Schiller University of Jena

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page